4 hlavní klíče ke zdravému a spokojenému stárnutí

autor: | 1. září 2021

Položili jste si někdy otázku: „Co je hlavním rozdílem v našem vnímání světa a života, když je nám 20 a když je nám 60 let?“ Zkuste se nad tím sami zamyslet, než budete pokračovat ve čtení.

Hlavní rozdíl je v tom, jak vnímáme ČAS!

Když mi bylo 20, měl jsem pocit, že vše utíká hrozně pomalu. Chtěl jsem, aby věci šly rychleji. Měl jsem pocit, že se snad nikdy nedočkám povýšení v práci. Když jsem někam jel na kole, chtěl jsem tam být co nejrychleji. Nemohl jsem se dočkat víkendu, dovolené … Prostě ve 20 letech máme pocit, že všechen čas světa je náš.

Je neuvěřitelné, jak moc se toto naše vnímání změní v průběhu života. Při rozhovorech s našimi klienty – rentiéry to probíráme velmi často. Čím více času máme za sebou, tím více si uvědomujeme, že čas, který uplynul, je navždy pryč a nic už nám ho nevrátí zpět. Také začínáme chápat, že čas našeho života není nekonečný, ale jen se přelévá z času, který nám ještě zbývá, k tomu, který jsme již prožili.

Čeho litujeme a po čem toužíme

To, čeho litujeme a po čem toužíme, se v našich životech s přibývajícími lety a rostoucí mírou moudrosti zásadně mění.

V mladším věku toužíme po majetku. Věříme, že nám otevře další dveře a přinese štěstí. Většinou se ničeho nebojíme a také ničeho nelitujeme. Jsme připraveni si majetek odpracovat, vybojovat a ochotně měníme svůj čas za postupně rostoucí aktiva. Vše „víme“ a je těžké nám radit.

Ve středním věku 40-55 let většinou již majetek máme a začínáme se soustředit na to, abychom o něj nepřišli. Obáváme se podvodníků, špatných rozhodnutí nebo inflace. Většinou si již uvědomujeme, že nemůžeme být odborníky na vše. Rádi si proto necháme poradit a snažíme se obklopovat odborníky, kteří nám pomáhají náš majetek chránit a posouvat vpřed.

V rentiérské fázi života 55 let a více (pro řadu lidí i dříve) si začínáme uvědomovat, že výnos našich investic není to hlavní, na čem záleží. Začínáme více řešit jejich využitelnost pro financování vlastních potřeb a čerpání renty. Záleží nám na tom, jak tento majetek jednoho dne ovlivní životy našich dětí, a přemýšlíme, jak jim s jeho pomocí život nezničit, ale vylepšit. Většinou v této fázi života od klientů neslýchám stesky nad tím, že nemají více majetku. Často se však vrací k úvahám, jaké by to bylo, kdyby odešli z práce dříve a měli více času a sil žít svůj rentiérský sen.

Zrovna minulý týden mi klientka popisovala, jak se letos konečně stáhla ze všech funkcí ve své bývalé firmě a jak se jí ulevilo. Když jsem se jí ptal, jaká ta změna byla, odpověděla, že překvapivě snadná. Dlouho se obávala, že nebude mít náplň života a bude jí chybět pocit užitečnosti. Proto tento krok až příliš dlouho odkládala. Nakonec se ukázalo, že se její obavy nenaplnily. Život se jí místo pracovními povinnostmi naplnil zážitky s partnerem při společných koníčcích a cestování a zbývající čas rychle zaplnilo několik vnoučat, která si dnes může naplno užít. Zhodnotila to větou: Jsem ráda, že jsem to udělala, ale měla jsem to udělat mnohem dříve!“

Jaké jsou tedy ty slibované 4 klíče ke spokojenému stárnutí a životu?

1. klíč – PERSPEKTIVA

Perspektivou myslím vaši schopnost poodstoupit ze své životní situace, podívat se na ni z nadhledu a vidět všechny její souvislosti.

S jedním naším klientem jsme několik měsíců pracovali na vytvoření svěřenského fondu, který měl chránit rodinný majetek před jeho rychlým utracením ze strany dědiců. Navíc měl díky profesionálnímu řízení a systematickému čerpání výnosů umožnit čerpat benefity ještě řadě dalších generací. Před týdnem mi ale přišel e-mail, který vše změnil.

Klient v něm popisuje, že se mu v průběhu léta po velmi dlouhé době podařilo strávit čas na rodinných dovolených se syny a jejich rodinami. Tam si uvědomil, jak skvělé má syny a jak dobře je vychoval. Ani jedna z rodin ke svému štěstí majetek nepotřebuje. Dokáží se radovat ze společných chvil a naplno si užívat společně trávený čas. To ho přesvědčilo o tom, že jeho synové jsou zcela připravení a dostatečně zralí přijmout budoucí dědictví přímo, aniž by to nějak negativně ovlivnilo jejich rodiny a životy. Proto se nakonec rozhodl dát jim svou důvěru a majetek jednou předat přímo jim bez prostředníka v podobě svěřenského fondu.

Právě odstup, širší perspektiva a objektivní pohled na celou situaci umožnil tuto změnu postoje a významné zjednodušení rodinných a majetkových vztahů našeho klienta.

2. klíč – POZITIVNÍ PŘÍSTUP

Co k tomu říci víc. Pokud máte pozitivní přístup, vše nejen vypadá, ale i funguje lépe. Sami ve svém okolí jistě najdete řadu příkladů lidí s pozitivním přístupem k životu, kteří přijímají změny s optimismem a otevřeností. Na druhé straně jistě znáte i lidi zahořklé a negativní, kteří se na vše, co jim přijde do cesty, dívají jako na hrozbu a schválnosti, které jim život hází pod nohy.

Kdo podle vás žije lepší život?

3. klíč – VDĚČNOST

Pokud sami sebe naplňujeme pozitivními myšlenkami a cítíme ohledně nich vděčnost, žijeme jednoznačně šťastnější a naplněnější životy.

Vídám to často v očích rentiérů, když mi vypráví, kde letos byli, co prožili se svými blízkými nebo líčí radost z narození dalšího vnoučete. Tehdy jejich oči svítí radostí a vděčností. Nepodléhejte iluzi, že tito lidé prožívají jen šťastné chvilky. Vždy vidím, že ty smutné okamžiky dokáží přijmout prostě jako fakt a svou pozornost a životní sílu upřou právě k tomu hezkému, co jim jejich život přináší a za co jsou životu vděční.

4. klíč – HUMOR

Walt Disney řekl krásnou myšlenku: „Dětinskost? Myslím, že je to ekvivalent toho, že jste nikdy neztratili smysl pro humor.Právě návrat k dětské lehkosti, přístupu k životu a ochotě se věcem smát, je jedním z klíčů ke spokojenému stárnutí.

Vážnosti a starostí jste si jistě v životě užili více než dost, tak proč jimi sytit a plnit naše životy i nadále. Když srovnám schůzky s našimi klienty mladšími a staršími, je rozdíl mezi nimi z tohoto pohledu značný. Mladší klienti jsou většinou ohledně svého majetku a života celkem vážní. Řeší čísla, jsou zodpovědní, snaží se všemu maximálně porozumět a pro každé rozhodnutí se snaží získat maximum informací. Naopak klienti ve vyšším věku se dokáží více napojit na osobní úrovni a díky tomu mezi námi rychleji vzniká důvěra a přátelství. Schůzky s nimi jsou pak více o tématech spojených s jejich životem, budoucností, o jejich hodnotách a cílech než o tvrdých datech a číslech.

Mám například klienta/přítele, se kterým si často píšeme a svými maily baví nejen mě, ale často celou firmu. Má, jak se říká, „básnické střevo“. Dokáže jednoduchou technickou zprávu podat způsobem, který mi ještě dlouho po přečtení vyvolává úsměv na tváři, a vždy se těším na další. Nepodléhejte pocitu, že neřešíme důležitá témata. Právě jemu se dnes staráme o majetek v desítkách milionů rozložený mezi kapitálové investice a nemovitosti, které pro něj nakupujeme a spravujeme. Jde k tomu ale přistupovat buď s naprostou vážností, nebo lehkostí a humorem, které do celkové spolupráce vnáší zcela nový rozměr.

Závěrem

Nevěřím, že by mé myšlenky zcela otočily váš život, ale věřím, že si v nich a v příkladech od našich klientů najdete něco, co potvrzuje i váš pohled na svět. Přeji si, aby vědomí, že nejste ve svém pohledu a přístupu osamoceni, vám dodalo sílu a motivaci tento váš přístup vyhodnotit jako správný a nadále ho rozvíjet.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.