Počet odpracovaných let vynásobte svým ročním realizovaným příjmem domácnosti ze všech zdrojů, vyjma dědictví. Získané číslo vydělte deseti. Výsledkem by mělo být Vaše čisté jmění, které byste měli v tomto okamžiku mít.
Příklad:
Oba pracují od 20 let a nyní je jim 65 let.
45 let * 840tis = 37.800.000 / 10% = 3.780.000 Kč
Rodina Spořivých by vzhledem ke svým příjmům měla mít ve věku 65 let čistý majetek ve výši min. 3.780.000 Kč.
ŠETRNOST, ŠETRNOST, ŠETRNOST
Kdy ž v USA dělali studii na skupině americkým milionářů, kteří patřili do skupiny FSJ (Fenomenálních střadatelů jmění), tak pro setkání s nimi zajistili luxusní dům a najali dva odborníky na gurmánské jídlo, se kterými sestavili luxusní menu z paštik a tří druhů kaviáru. K tomu koupili výborný ročník francouzského vína v luxusním balení.
Nicméně, chtěli, aby pan Poupě měl pocit, že oni zcela rozumí tomu, co od jídla a pití očekávají američtí desetimilionáři. Když se vzájemně představili, zeptali se: “Pane Poupě, můžeme Vám nalít sklenku Bordeaux ročník 1970?” Pan Poupě na ně pohlédl zmateným výrazem ve tváři a pak řekl: “Já piji skotskou a dva druhy piva – to, co je zadarmo a Budweiser!”
I z mojí denní zkušenosti mohu potvrdit, že u většiny bohatých lidí na první pohled nepoznáte, že jsou bohatí. Naopak, často z jejich oblečení a životního stylu máte pocit, že musí být velmi chudí. A na druhou stranu, u řady lidí, kteří žijí honosným způsobem, jezdí na drahé dovolené, v garáži parkují luxusní auta a nosí jen drahé oblečení, zjistíte, že jsou jen jeden nebo dva měsíce od naprostého krachu. Stačilo by totiž, aby jim dva měsíce nepřišla výplata a jejich rezervy, životní styl a majetek by zcela pohltily splátky na dům, auto a kreditní karty.
Nakonec jsem si po letech spolupráce s bohatými lidmi zvykl na to, že od nich slýchám běžně příběhy, které podtrhují jejich šetrnost. Například jak na dovolenou jedou autem, aby si do něj mohli zapojit autoledničku a navařit si doma, protože v cizině je to drahé. Nepřekvapí mě ani, když klient na dotaz : proč má svůj starý tlačítkový mobil zabalený v igelitovém sáčku? řekne, že je to přeci proto, aby se nezaprášil a že už ho má 10 let a rád by, aby ještě 10 let vydržel. A je zcela běžné, že majitel celé továrny jezdí starším autem než mnoho z jeho zaměstnanců.
Miluji práci s takovými klienty, protože každé setkání s nimi, je pro mne osobně obrovskou lekcí šetrnosti a také životních priorit. U většiny z nich totiž vidím dlouholetá manželství, dobré vztahy s dětmi a velmi dobře dělený čas mezi práci a jejich záliby a koníčky. Jsou to prakticky vždy vyrovnaní a klidní lidé, kteří milují svůj život a naplno si ho užívají. Také u nich vidím, že peníze jsou pro ně pouze prostředkem a nikdy ne cílem! Možná i proto, že mají peněz nadbytek, to nijak nedávají znát a většina lidí kolem netuší, jak velkým majetkem ve skutečnosti disponují.
Kdybych měl jednoduše vyjádřit jaká jsou tři slova, která charakterizují tuto skupinu bohatých lidí tak to bude: ŠETRNOST, ŠETRNOST, ŠETRNOST
Jak se stali milionáři
U většiny bohatých lidí proto zjistíme, že se stali milionáři proto, že měli rozpočet a kontrolovali své výdaje. Tímto způsobem si udržují své bohatství.
4 otázky na které byste si měli odpovědět:
-
Vedete svou domácnost alespoň podle hrubého ročního rozpočtu?
-
Víte kolik Vaše rodina každý rok utratí za jídlo, oblečení a bydlení?
-
Máte určenou sadu denních, měsíčních a životních cílů?
-
Trávíte dostatek času plánováním své finanční budoucnosti?
Předpokládám, že se zeptáte na ty milionáře, kteří si rozpočet nedělají. Jak se stali milionáři? Jak řídí své výdaje? Vytvářejí pro sebe a ostatní členy své domácnosti umělé ekonomické prostředí nedostatku! Víc než polovina nerozpočtářů nejprve investuje, a pak utrácí zbytek příjmu. Mnozí to nazývají strategie “nejprve zaplať sobě”. Tito lidé investují minimálně 15% svých realizovaných ročních příjmů dřív, než zaplatí dodavatelům svých potravin, oblečení, domů, úvěrů a podobně.
Další zdroje: případová studie a kniha: Váš soused je milionář – Thomas J.Stanley, Ph.D., William D.Danko, Ph.D.