Co mě posledních 6 let naučilo

autor: | 22. června 2022

Před pár týdny jsme oslavili naše 6. narozeniny a to je vždy dobrá příležitost se na chvíli zastavit a zamyslet. Uvažoval jsem nad tím, co mě poslední roky naučily, a dívám se i dopředu, co bych rád, aby nás v dalších letech čekalo.

Co se v roce 2016 změnilo

Až do roku 2016 jsme v mé předchozí firmě pracovali na provizním základě. To znamená, že nás neplatili přímo klienti, ale banky, pojišťovny a investiční společnosti za to, že jsme jim přinášeli nové klienty. V té době byla odměna poradců v provizním režimu vyplácena jednorázově na počátku smlouvy. Bylo tak těžké hledat motivaci k dlouhodobému servisu klienta i jeho smluv, když za to již většinou žádná další odměna nepřicházela.

To mě stále více trápilo. Neustálé hledání nových klientů začne být pro většinu obchodníků dříve či později psychicky náročné. Začalo mi vadit, že nemám prostor pro skutečné budování vztahu s klientem a poskytování dlouhodobého servisu.

Proto jsem se rozhodl prodat svůj tehdejší podíl mému společníkovi a vydat se na cestu honorovaného investičního poradenství, kde mohu být placený již pouze klienty a mám prostor pro poskytování dlouhodobé péče. Naší cílovou skupinou se stali investoři, kteří se chtějí stát rentiéry nebo jimi již jsou, a my jim můžeme na jejich cestě k životu šťastného rentiéra denně pomáhat.

Co mě posledních 6 let naučilo

Bylo toho mnoho a i učitelů jsem měl celou řadu. Jedna z věcí, které jsem se musel rychle naučit, je TRPĚLIVOST. Žádný úspěch se totiž nerodí přes noc. Je třeba si ho odpracovat a někdy vysedět. Speciálně v investicích platí, že pokud váš hlavní příjem přichází díky objemu majetku, který máte v poradenském mandátu, nabaluje se tento objem postupně jako sněhová koule. Na začátku jsou jeho nárůsty nepatrné a čím je koule větší, tím se tempo růstu dramaticky zvyšuje. Ze začátku to ale prostě jde pomalu.

Bez vysoké úrovně ODBORNOSTI by to prostě nešlo. Zjistili jsme, že se toho musíme hodně naučit, a nakonec i dnes vidím, kolik toho ještě nevím. Denně se snažím pracovat na profesním i osobním rozvoji svém i mého týmu. Získali jsme tituly EFA a EFP, které nám otevřely dveře do světa investic a wealth managementu. Také jsme postupně získali odbornost v tématech důchodového plánování a plánování mezigeneračního transferu majetku. Abychom našim klientům mohli pomáhat právě s předáváním majetku dalším generacím, přijali jsme v posledním roce do našeho týmu i interního právníka Michala Míška.

To, co přetrvá věky, pokud o to budeme pečovat, je RODINA. Právě ta je pevným bodem, který se kolem nás v případě potřeby semkne a podrží nás bez ohledu na vlastní užitek. Proto jsou pro nás rodinné hodnoty těmi základními a nejen na náš tým, ale i na naše klienty se dnes díváme jako na naši širší rodinu, se kterou se snažíme vzájemně vždy maximálně podporovat a chránit.

Poslední hodnotou, kterou bych dnes rád vyzvedl, je OTEVŘENOST. Právě ta nám pomáhá otevírat si dveře k novým investorům a rozvíjet vztahy s těmi současnými. Už od počátku jsme extrémně otevření v tom, co a jak komunikujeme z firmy k veřejnosti. V našich knihách a kurzech sdílíme otevřeně naše know-how a věříme, že právě otevřenost a upřímnost je to, co nás odlišuje od řady jiných společností a vede k nám klienty, kteří si těchto hodnot váží a sami je vnímají jako zásadní.

Co bude dál

Nejsem zastáncem velkolepých a do detailu zpracovaných podnikatelských plánů. Proto jen popíši, co bych nám jako firmě popřál do dalších 5 let.

Důležitou metou je pro nás nyní překonání hranice 1 miliardy Kč v poradenském mandátu. Věříme, že tu bychom mohli překonat v horizontu 7 až 10 měsíců. Další metou pro nás je hranice 5 miliard Kč, které bychom mohli dosáhnout v horizontu dalších 5 až 6 let.

Rádi bychom i nadále zůstali firmou rodinného typu. Nechceme být korporátním molochem. Do budoucna počítáme s nějakým přijatelným počtem klientů v řádu 300 až 400.

Velmi nás baví rozšířené poradenské služby a témata, jako je třeba tvorba rodinných ústav, dědických plánů, konstrukce rodinných bank a svěřenských fondů apod. Chtěli bychom být všem našim investorům dobrým a důvěryhodným partnerem, se kterým si mohou podiskutovat o všech svých problémech, otázkách i radostech, které s jejich bohatstvím souvisí.

Směřujeme postupně k vytvoření služby multi-family office, která bude našim největším klientům posktytovat kompletní servis spojený se správou jejich investic a majetku.

Bez vás by to nešlo!

Chci vám všem moc poděkovat, že tu jste a že nás podporujete tím, že pravidelně čtete naše články a posloucháte podcast. Bez vás by to určitě nešlo! Děkujeme za vaši důvěru a i do budoucna se budeme všemi silami snažit ji nikdy nezklamat.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.