Co musíte řešit před prodejem své firmy

autor: | 10. srpna 2022

„Nyní mám k dispozici pro investice 100 milionů Kč, ale za pár let bych měl získat z prodeje firmy několik miliard. Co s tím pak budeme dělat?“ Tuto otázku jsem dostal od našeho klienta v minulém týdnu. Investovat 100 milionů nebo miliardy je samozřejmě zásadní rozdíl. Nemůžete v obou případech postupovat zcela totožně. S miliardami se vám otevírá řada nových nástrojů od single family office až po konstrukci vlastního fondového řešení. Základní logika rentiérského plánu však většinou zůstává stejná.

Cílem je zvolit bezpečné investice, které zajistí přístup k výnosům z majetku a umožní rodině žít na takové životní úrovni, jakou si naplánovala, a mít čas na věci, na které chce. Stejný bývá také požadavek na zjednodušení života a maximalizaci svobod, ochranu soukromí i zajištění bezpečnosti. To vše vám má majetek přinášet. Nesmíme zapomenout také na mezigenerační význam takového majetku. Je třeba systematicky přípravovat jak majetek, tak i dědice na jeho budoucí převzetí.

Vzhledem k celkové komplexitě takového řešení je rozhodně lepší ještě předtím, než realizujete prodej za miliardy, investovat první desítky milionů. Získáte díky tomu čas si ujasnit svou investiční filosofii, definovat si detailně rodinné cíle, připravit tým lidí pro danou správu a ideálně připravit rodinnou ústavu i z ní vyplývajíci technickou a právní strukturu majetku. Díky tomu jste pak připraveni naplnit tuto strukturu hlavním objemem peněz po finálním prodeji své firmy.

Mít na účtu miliardu a nevědět co s ní totiž není nic radostného! I když by se to tak na první pohled mohlo zdát!

Co když nemám miliardy?

Částka v tomto případě není zase až tak důležitá. Pokud celý život úspěšně podnikáte a po letech se vám podařilo vybudovat společnost, kterou teď nebo v blízké budoucnosti několika let chcete prodat, pak se prodejem váš život zásadně změní. Aby tato změna byla změnou k lepšímu, je nezbytně nutné ji dobře naplánovat a pak ji podle tohoto plánu také provést.

Nad čím přemýšlet?

Nad čím budete muset přemýšlet, uvedu na příkladu jiného klienta. Ten prodal svou firmu za částku ve vyšších desítkách milionů korun a my jsme pro něho připravovali jeho majetkový a rentiérský plán, který nyní realizujeme.

Musíte si uvědomit, že prodejem firmy často přijdete o pravidelný příjem, zmizí tým vašich asistentek, na účtu se objeví nepředstavitelné množství peněz, které požírá inflace, někdo bude muset začít platit provoz vašich aut, telefonů apod., budete muset začít sami řešit své daně…

Nic z toho není neřešitelné! Problém je, že se vše uděje v jednom okamžiku a z radostného okamžiku vyústění vašeho celoživotního úsilí se může snadno stát noční můra plná nezodpovězených otázek a stresu. Aby tomu tak nebylo, je nutné řešit celou situaci ještě předtím, než vám budou ležet peníze na účtu.

U zmiňovaného klienta řešíme v rámci majetkového plánu například tato témata:

  1. Investice kupní ceny a systém pravidelného čerpání renty 4 % ročně.
  2. Strukturu rodinného holdingu a efektivní rozložení rodinného majetku.
  3. Přípravu rodinné ústavy.
  4. Optimalizaci příjmů, aby neměly negativní dopad na výši budoucího starobního důchodu.
  5. Pořízení a správu movitého majetku – auto, mobilní telefony…
  6. Přípravu závětí pro distribuci majetku mezi dědice.
  7. Systém pravidel a opatření pro zajištění bezpečí a ochranu soukromí rodiny.

Chce to čas a systém

Prodej firmy přináší do vašeho života mnoho změn. Viděl jsem již situace, kdy došlo k zastavení dobrého prodeje na poslední chvíli jen proto, že prodávající si uvědomil, že vlastně neví, co by po prodeji firmy dělal a jak by naložil se získanými penězi. Přitom se jednalo o prodej za neopakovatelnou cenu a bohužel firma tímto rozhodnutím velmi utrpěla.

Proto byste měli nejpozději spolu se zahájením procesu prodeje nebo ideálně ještě před jeho začátkem začít připravovat plán, jak a s kým budete spravovat svůj majetek a z čeho a jak budete žít po prodeji.

Takhle například vypadá jeden z prvních obrázků, kterým jsem zahájil diskuzi s naším novým klientem, kterému nyní pomáháme se strukturováním jeho rodinného holdingu a s plánem část společnosti následně prodat a začít vytvářet další nohu jejich rodinného bohatství a rodinné banky.

Nehledejte v obrázku velká moudra. Chci jím jen ukázat, že na začátku většinou není žádná moc velká představa o budoucí struktuře. Ta se nám teprve postupně na papíře rodí pod rukama tak jako v tomto případě. Končí to úsměvem na tváři a přehledným obrázkem doplněným detailními kroky, jak postupovat dále.

Nejde jen o peníze

Důležité je přemýšlet také nad tím, co může nově získané bohatství a také nově získaný volný čas přinést do života vás a vašich blízkých. Není totiž důvod, abyste ve svém životě vůbec nic nezměnili, stejně jako není důvod, abyste svůj život otočili naruby. Důležité je, aby peníze podpořily vaše hodnoty, umožnily vám dosáhnout vašich cílů a přinesly do vašeho života větší kvalitu a více štěstí. To peníze samy o sobě udělat nemohou, ale mohou vám otevřít dveře k věcem a činnostem, které vám pomohou této pozitivní změny dosáhnout.

Nebuďte na to sami

Postupujte stejně jako v podnikání, kdy jste kolem sebe budovali tým schopných lidí, kteří dokázali řešit vzniklé problémy a uvolňovali vám ruce i pozornost na důležitější věci. Je zcela běžné, že při přípravě majetkového a rentiérského plánu pracuji jako wealth manager v týmu s právníky, daňovými poradci, účetními, bankéři, realitními agenty, pojišťovacími makléři…

Setkávám se se situacemi, kdy některé z těchto profesí v týmu chybí. V takovém případě jsme samozřejmě díky našim zkušenostem připraveni je do týmu přizvat z řad našich partnerů. Bez většiny těchto pozic se totiž při správě většího majetku prostě neobejdete.

Často se pak stávám spojovacím článkem mezi jednotlivými profesemi. Jsem architektem, který pomáhá kreslit celkové schéma, jak má majetek vypadat a jak má rodině sloužit. Strukturu, kterou s investorem nakreslíme, pak uvádím v život.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.