Možná si někdy říkáte, že by Vaše ideální portfolio mělo být košaté a mělo by obsahovat řadu konkrétních akcií firem, které pečlivě:
- zanalyzujete pomocí jejich výročních zpráv a průběžných reportů
- zmapujete si jejich konkurenci
- proklepnete si jejich management
- poslechnete si, jak vypadaly jejich výroční tiskové konference za posledních pár let zpátky.
- spočítáte si férovou cenu jejich akcie a pak už jen čekáte na správný okamžik, kdy nakoupit
Pokud se na své investiční portfolio budete dívat tímto pohledem, pravděpodobně zjistíte, že na podobnou fundamentální analýzu prostě nemáte čas – pokud tedy nejste profesionálním investorem nebo netrpíte chronickou nespavostí, díky které v noci zvládnete louskat jednu výroční zprávu za druhou. Věřte, že vím, o čem mluvím, protože pro část našeho portfolia se touto analýzou zabýváme a je to skutečně práce na plný úvazek pro zkušeného analytika, který se v analýze dat vyžívá.
Překvapení s ETF!
Existuje i jiná cesta! Největší hedgový fond na světě Bridgewater Associates, který řídí Ray Dalio, má překvapivě jako největší pozice ve svém portfoliu ETF fondy! Tento hedge fond spravuje přes 160 miliard USD a jako minimální investici do jeho vlakového fondu Pure Alfa musíte mít min. 90 miliónů Kč. Sám jsem čekal, že budou investovat do konkrétních společností a využívat další sofistikované finanční nástroje pro zvýšení ziskovosti portfolia. Překvapilo mě, jak silné zastoupení v jejich portfoliu mají ETF fondy.
V prvním čtvrtletí 2018 Bidgewater Associates držel v portfoliu celkem 507 pozic. Přičemž hlavní 3 pozice byly ETF Fondy, ve kterých mají zainvestováno téměř 40% svého investičního portfolia!
Byli to fondy:
- SPDR S&P 500 ETF Trust (21% z celkového portfolia)
- Shares MSCI Emerging Markets ETF (12,6% z celkového portfolia)
- iShares Core MSCI Emerging Markets ETF (7,3% z celkového portfolia)
Česká stopa
Pro příklad využíti ETF fondů v portfoliích aktivně řízených hedgových fondů nemusíme chodit daleko. Nejstarší hedgový fond u nás i v celé střední a východní Evropě – Vltava Fund, řízený Danielem Gladišem, má alternativu ETF ve svém portfoliu také. Jeho největší pozice v portfoliu je Berkshire Hathaway, kterou řídí Warren Buffett. Nejedná se sice o klasický ETF fond, ale strukturou jde o hodnotovou investiční společnost s dostatečnou velikostí a hodnotovou strategií, abychom jí mohli brát jako důstojnou alternativu ETF fondu pro pasivního investora.
Jak to využít v praxi
Nejen velcí hráči, ale i drobný investor, který má chuť a trochu času, může dnes díky pasivním fondům své investice dlouhodobě efektivně řídit. Jakýkoliv ETF fond můžete snadno nakoupit jako akcii přes obchodníka s cennými papíry, v ČR je to například FIO nebo Patria. Můžete také použít zahraniční platformy, které jsou samozřejmě o poznání levnější. Jedním z největších on-line brokerů je Interactive Brokers.
I ETF fondy byste si měli samozřejmě zanalyzovat na počátku a sledovat je i v průběhu Vaší investice.
Absence finančního plánu Vás může připravit o peníze
Nezapomínejte na to, že jen dobrý výběr kvalitních akcií nebo ETF fondů do Vašeho portfolia, Vám úspěch investice nezajistí. Aby portfolio dobře reflektovalo Vaší schopnost akceptovat případná rizika, nehrozilo propadem v okamžiku, kdy budete peníze potřebovat vybrat a přinášelo očekávaný výnos, mělo by jeho složení vycházet z dlouhodobého finančního plánu.
Pod finančním plánem si není třeba představovat nic složitého. Jde vlastně o to, definovat si několik základních bodů:
- Odkud vyrážíte
- Jaké máte možnosti
- Jaké jsou možné překážky na Vaší cestě
- Kam se chcete dostat a kdy
My používáme s klienty tzv. finanční mapu. Jedná se o unikátní řešení finančního plánu, které nám pomáhá efektivně zmapovat současnou finanční, rodinnou a osobní situaci investora. Díky tomu, dokážeme efektivně identifikovat potencionální rizika a navrhnout v rámci finančního plánu jejich eliminaci. Na základě dobře definovaných současných i budoucích finančních možností investora, pak sestavujeme plán vedoucí k postupné realizaci jeho cílů a sestavujeme vhodné investiční portfolio.
Finanční plán v tužce
Finanční plán si můžete, velmi dobře sestavit i Vy sami. Není k tomu třeba složitý software, většinou stačí tužka a papír. Bude chvilku trvat než si vše odladíte, ale odměnou Vám pak bude skutečný systém ve Vašich financích a plán kroků, které Vás povedou dál. Díky tomu, že víte, co a proč děláte, přestanete být lovnou zvěří bankéřů a různých prodejců „zázračných“ investic. Také budete více emočně odolní při propadech na finančních trzích. Pokud víte, že je Vaše cesta správná, tak Vás krátkodobé snížení hodnoty Vašeho portfolia v důsledku korekce na trzích, bude nechávat chladnými.
Z praxe s klienty vím, že pokud mají kvalitně a detailně sestavený plán své investiční cesty, tak dobře spí i v okamžicích, kdy jsou trhy rozbouřené. A o to vlastně jde! Jeden z mých klientů, který aktivně obchoduje na finančních trzích, mi vyprávěl o tom, jak se vzbudí i několikrát za noc a kontroluje své otevřené pozice a nebo jak na koncertě s manželkou musel rychle dvě pozice zavřít, protože se začaly otáčet. Pokud Vás takové investiční dobrodružství baví, je to v pořádku, ale nejedná se tak o investice v pravém slova smyslu.
Naši investoři jsou většinou lidé, kteří jsou specialisty ve své profesi a věnují se jí na maximum, nebo už svou aktivní profesní kariéru skončili a věnují se nyní naplno svým rodinám a koníčkům. Na nás pak přenášejí zodpovědnost za vypracování a řízení finančního plánu a správu investičního portfolia z něj vycházejícího. Proto je důležité, aby mohli v noci v klidu spát s vědomím, že předem stanovených cílů dosáhnou ať jsou na tom trhy jakkoliv!