Inflace na obzoru

autor: | 19. května 2021

Jako investiční poradce se s inflací potýkám při každé přípravě investičního plánu a není to nic překvapivého. Standardní definice říká, že inflace je nárůst cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období.

Jinými slovy, inflace v průběhu času snižuje hodnotu vašich peněz tím, že zvyšuje cenu za zboží a služeb, které si za peníze kupujete.

Co udělá inflace s vašimi úsporami v čase?

Abych to uvedl na praktickém příkladu. Představte si, že máte na bankovním účtu 5 milionů Kč, které tam necháte příštích 20 let jen tak ležet, zatímco inflace bude 3 %. Za 20 let budete mít na účtu pořád 5 milionů Kč, ale koupíte za ně stejně, jako kdybyste dnes měli jen 2,7 milionu Kč. Hodnota vašich peněz bude téměř poloviční. V tabulce můžete vidět, co se stane s 5 miliony Kč na běžném účtu v různých časových obdobích a při různé výši inflace.

Inflace3 %5 %10 %
5 let4 313 044 Kč3 917 631 Kč3 104 607 Kč
10 let3 720 470 Kč3 069 566 Kč1 927 716 Kč
15 let3 209 310 Kč2 405 085 Kč1 196 960 Kč
20 let2 768 379 Kč1 884 447 Kč743 218 Kč
25 let2 388 028 Kč1 476 514 Kč461 480 Kč
30 let2 059 934 Kč1 156 887 Kč286 543 Kč
O kolik se sníží hodnota 5 milionů Kč při různé inflaci podle počtu let

I relativně nízká inflace vám v dlouhodobém horizontu „sežere“ významnou část peněz.

Cílem tohoto článku je ukázat vám, proč jsou trhy z inflace nervózní, jestli jsou pro dlouhodobé investory obavy z inflace na místě a jak si s inflací co nejlépe poradit.

Proč jsou trhy nervózní?

Ve světě se zvyšují obavy z rostoucího veřejného zadlužování a z inflace, která by mohla převyšovat dlouhodobé průměrné hodnoty. Obavu ze zvýšené inflace ještě podporuje skutečnost, že do určité míry je ze strany centrálních bank žádoucí. Inflace totiž ukrajuje nejen z našich úspor, ale i z dluhů. Díky tomu mohou vlády a centrální banky odepsat část veřejných dluhů. Na druhou stranu centrální banky musí být velmi opatrné, aby inflaci nepustily do příliš vysokých hodnot, kde by nakonec způsobila více problémů než užitku.

Centrální banky mají nástroje, kterými mohou inflaci do určité míry ovlivňovat. Jedním z těch klíčových jsou úrokové sazby, které jsou v rámci uvolněné měnové politiky velmi nízké. Pokud by však hrozila příliš vysoká inflace, tyto sazby reálně porostou a to je něco, čeho se akciové trhy obávají. Zvyšováním sazeb centrální banky takzvaně utahují opasek.

Zvýšení sazeb vede k tomu, že se zdražují úvěry. Pro některé subjekty se tím stávají nedostupné nebo se jim nevyplatí. Komerční banky si proto raději část peněz bezpečně uloží u centrální banky, než aby je rizikověji půjčily firmám nebo jednotlivcům.

Pro akciové trhy a indexy to je relativně negativní zpráva. Zvýšením sazeb se pro firmy zdražují peníze z úvěrů, které do teď měly k dispozici velmi levně, musí proto v některých případech omezovat svoji ekonomickou aktivitu. Běžní lidé se také nedostanou již tak snadno k penězům ze spotřebitelských úvěrů, neutrácejí tolik za zboží a firmám tím klesají tržby.

Vypadá to nepěkně, ale není to důvod k panice

Na první pohled to vypadá jako velmi špatná situace, ale bavíme se o situaci, která je významná z krátkodobého pohledu. Z dlouhodobého pohledu se nemáte čeho obávat, protože krátkodobá korekce, která může nastat, je pro vás příležitostí k nákupu ve slevě.

Jak si sestavit rozumný investiční plán, který vám pomůže zvládnout inflaci a podobné situace, si můžete nastudovat v balíčku Investuj sám, který si můžete objednat zde.

Proč je inflace na vzestupu?

Inflaci v dnešní době tlačí nahoru zejména 3 faktory.

  1. Extrémně uvolněná fiskální a monetární politika – enormní množství peněz v ekonomice.
  2. Odložená útrata domácností. Vládní podpory, daňové úlevy a ochrana pracovních míst urychlily tvorbu úspor lidí, kteří kvůli pandemickým omezením nedokázali úspory utratit za jinak běžně dostupné věci a služby (sport, kultura, osobní péče, cestování atd.). Jakmile se ekonomika začne vzpamatovávat a otevřou se tyto možnosti útraty peněz, využijí poskytovatelé služeb natěšení zákazníků, kteří budou chtít utratit našetřené peníze, a citelně zdraží.
  3. Zvýšené náklady firem na dodržení přísných epidemiologických opatření promítnou výrobci a poskytovatelé služeb do jejich cen.

Tyto faktory jsou krátkodobé až střednědobé. V dlouhém horizontu se začnou tyto inflační tlaky mírnit, protože spotřebitelé se uklidní a začne fungovat přirozené konkurenční prostředí, které pomůže vrátit ceny do normálu.

Jsme zvyklí na nízkou inflaci. Ale inflace tady byla vždy a historicky bývala podstatně vyšší. Troufl bych si říci, že se s inflací dostáváme zpět do normálního stavu.

Daniel Majstorović

Obava z inflace

Pokud máte obavy z inflace, je to v pořádku, protože když nebudete rozumně pracovat s odloženými penězi, postupně o ně přicházíte neviditelnou silou jménem Inflace. Rozumně pracovat s penězi znamená, nechat peníze pracovat a nenechat je „povalovat“ na běžném účtu.

Vývoj inflace v USA, EMU a ČR
Vývoj inflace v USA, EMU a ČR

Pokud chcete nad inflací zvítězit, budete se muset poohlédnout po vhodných nástrojích a sestavit si svoje investiční portfolio, které zvládne svým výnosem překonat inflaci.

Jak inflaci porazit?

Nemusíte se hnát za nejvyšším výnosem, stačí když výnos zvládne vydělat na inflaci a něco navíc. Budete-li brát v potaz inflaci na úrovni 3 % (dle grafu výše) a budete chtít vydělat 3 až 4 % nad inflaci, budeme se bavit o průměrném ročním výnosu cca 6-8 % p. a. V tomto rozsahu budete moci vybírat mezi nástroji, které nebudou zbytečně rizikové a umožní vám ochránit pracně nabyté peníze.

Výnos by neměl být jediným kritériem pro výběr investičních nástrojů a služeb. Důležitá je diverzifikace, transparentnost, důvěryhodnost a kvalita.

My v našich portfoliích rádi využíváme pasivních nízkonákladových ETF fondů. Díky nim lze dosáhnout široce diverzifikovaného portfolia s velmi nízkými náklady. Pokud tyto nástroje použijete ve smysluplném investičním plánu, může vás inflace nechat klidnými.

Jak s investicemi pracovat jsme psali v článku: Jak sestavit nejlepší investiční portfolio.

3 základní body pro poražení inflace

  1. Mějte investiční plán.
  2. Mějte dostatečnou rezervu a ostatní peníze investujte.
  3. Pohlížejte na investice z dlouhodobého hlediska a nenechte se zviklat krátkodobými trendy – ovládněte své emoce.

Pokud se nechcete sestavováním investičního plánu zabývat sami, domluvte si s námi konzultaci. Připravíme vám investiční plán na míru a zajistíme jeho realizaci.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.