Jak sestavit nejlepší investiční portfolio

autor: | 20. května 2020

Minulý týden jsem ležel s dětmi na louce, kterou máme za domem u lesa. Děti objevily v křoví nový bunkr a musely ho samozřejmě  detailně prozkoumat. Když do něj vzaly i mě, nedalo mi to a musel jsem ho pro Vás vyfotit. Takhle divoce totiž často vypadá i investiční portfolio nových klientů a investorů, kteří se na nás obrací s žádostí o jeho kontrolu a optimalizaci.

Investiční džungle

Jak vypadá investiční džungle?

Investiční portfolio ve stavu džungle je pro každého investora zásadní problém. Přináší totiž velké riziko, že o své peníze přijde a svých cílů nedosáhne!

Jaké jsou společné rysy takových portfolií:

 • Většinou se jedná o portfolio, které vznikalo postupně v průběhu mnoha let, jak investor přicházel k penězům.
 • Chybí investiční plán – co, kdy a proč se nakupuje.
 • Jednotlivé investice  nakupoval  investor  od různých prodejců – bankéři, finanční poradci, prodejci zlata, prodejci dluhopisů …
 • Jsou buď velmi konzervativní, nebo extrémně riziková.
 • Investor většinou nemá přehled o celkové rizikovosti portfolia a snadno podléhá panice v dobách nejistoty.
 • Chybí celkový přehled o reálných výnosech portfolia v delším časovém horizontu.
 • Portfolio vydělává v dlouhodobém součtu většinou velmi málo, rozhodně vydělává méně, než by vydělávat mohlo.
 • Investor sám není se svým portfoliem spokojený!

Jak z džungle ven?

Jak trnitá bude Vaše cesta ven? Záleží na tom, jak hluboko  do džungle jste již zašli. Někdy stačí udělat jen pár úprav ve Vaší celkové strategii, někdy je prostě lepší začít se stavbou portfolia od začátku.

Většina investorů začíná odzadu. Jako první přemýšlí, jak by mělo vypadat jejich investiční portfolio a jaká aktiva by do něj měli nakoupit, ale volba aktiv je až krok poslední.

Investiční plán

Vaše cíle

Vše začíná od investičního plánu. V něm byste si měli definovat, PROČ vlastně budete investovat. Pokud nemáte cíle, pro které chcete své peníze odkládat, je lepší je raději utratit nebo darovat – rozhodně Vám to přinese více radosti než starost o investice, které vlastně ani nechcete. Takže proč peníze odkládáte a co si s jejich pomocí chcete v budoucnu splnit?  Nezapomeňte své cíle také vyčíslit a spočítat si, kolik peněz budete  v budoucnu potřebovat na realizaci svých cílů.

Vaše investiční možnosti (zdroje)

Spočítejte si, kolik peněz pro své investice máte k dispozici nyní a kolik peněz na ně uvolníte v budoucnu. To jsou zdroje, které můžete na realizaci Vašich cílů použít a jejich správná definice je pro dosažení Vašich cílů zcela klíčová.

Jaký výnos potřebujete?

Nyní víte, kolik peněz budete potřebovat na realizaci Vašich cílů a kolik času máte na přípravu těchto peněz. Také víte, kolik z těchto peněz dokážete sami odložit. Rozdíl, který Vám chybí mezi tím, kolik sami odložíte a  kolik budete potřebovat, jsou peníze, které by Vám mělo přinést zhodnocení Vašich investic.

Můžete zjistit, že výnos, který byste potřebovali, je zcela nedosažitelný. Máte následně dvě možnosti – buď snížit své cíle nebo zvýšit své příjmy a odkládat více peněz.

Nezapomeňte přemýšlet i nad tím, jakou kolísavost jste ochotní u svých investic akceptovat. Vždy platí pravidlo: „Čím vyšší výnos očekávám, tím vyšší riziko podstupuji!“

Investiční portfolio

Teprve nyní, když znáte své cíle, možnosti a víte, jaké zhodnocení od svých investic očekáváte,  je čas na stavbu konkrétního portfolia a výběr aktiv.

Univerzální investiční portfolio tedy neexistuje. Pro každého investora a každou situaci bude ideální trochu jiné řešení. Proto investice není něco, co byste měli nakupovat jako rohlíky v supermarketu. Spíše bych to přirovnal k  využití výživového poradce, který Vám pomůže Váš jídelníček sestavit na míru, aby odpovídal přesně tomu, co Vaše tělo potřebuje.

Jak sestavit své investiční portfolio

S přesným zadáním se vždy lépe pracuje. Měli byste si dokázat odpovědět na otázky:

 • Kolik budete potřebovat?
 • Kdy to budete potřebovat?
 • Kolik na to teď máte?
 • Kolik na to ještě budete mít?
 • Jakého výnosu budete potřebovat pravidelně dosahovat?
 • Jak velkou kolísavost (volatilitu) jste schopní akceptovat?

Možnosti sestavení portfolia

 1. S tímto zadáním už můžete oslovit i prodejce jednotlivých investičních řešení, Vašeho bankéře nebo klasického provizního finančního poradce.
 2. Můžete si ale také své portfolio sestavit sami pomocí některé z nových investičních platforem, jakou je PORTU nebo INDIGO.
 3. Pokud se na to cítíte, můžete si samozřejmě prostřednictvím svého účtu u některého z obchodníků s cennými papíry sestavit portfolio sami například z mnou často zmiňovaných pasivních ETF fondů. Zde pro Vás může být dobrým průvodcem kniha Rentiérské minimum.
Konzultace

Nejste-li ještě našimi klienty, můžete využít samozřejmě i naše služby. Připravíme s Vámi investiční plán na míru,  podle něj pro Vás sestavíme optimální investiční portfolio a postaráme se o jeho realizaci. Navíc Vás celým plánem budeme dlouhodobě provázet až do finální realizace všech Vašich cílů.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.