Jistě nemusím popisovat, kdo je Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway. Sami ho v našem publikování často zmiňujeme a není žádným tajemstvím, že je nám v investování velkou inspirací.
Jedna akcie za 6,8 mil. Kč
Dnes se podíváme na téma: „Jak se stát akcionářem Berkshire Hathaway“ a na pár zajímavostí, které se probíraly v rámci letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway. Odpověď na první téma se zdá být snadná, koupíme jejich akcie. Má to, ale jeden háček. Jedna akcie, kterou najdete pod označením BRK-A, stojí přes 309.000 amerických dolarů. V přepočtu to je přibližně 6.800.000 Kč.
Zřejmě mi dáte za pravdu, že pro běžného investora to nedává smysl. Kdybych měl 10 mil. Kč, nekoupím jednu akcii, protože by tvořila většinu mého investičního portfolia a chybělo by rozložení rizika. Další problém by nastal v momentě, kdybych ji chtěl rychle prodat. Musel bych najít někoho, kdo by byl ochoten hned zaplatit téměř sedm milionů korun.
Jaká je varianta pro běžné investory?
V Berkshire si byli vědomi toho, že tento typ akcie není pro každého. Pro běžné investory proto připravili emisi akcií s označením BRK-B. Tato akcie stojí 206 USD, to je přibližně 4.500 Kč. To už je cena, která umožňuje stát se akcionářem Berkshire i běžným investorům.
Nabízí se otázka: „Co je příčinou, že cena BRK-B je o tolik nižší?“
Je dobré podívat se, jak došlo ke vzniku akcií BRK-B. Ještě na konci dvacátého století měla společnost v oběhu pouze jeden typ akcií BRK-A. Akcie byly určeny pro ty, kteří si je mohli dovolit. Menší investoři měli smůlu nebo museli hledat jiné cesty, jak investovat do Berkshire.
Využívaly toho např. podílové fondy, které tvrdily, že kopírují strategii Warrena Buffetta a kupovaly stejné akcie jako Berkshire nebo přímo držely akcie BRK-A v portfoliu. Tím lákaly drobné investory do kolektivního investování, aby se klienti jejich prostřednictvím mohli podílet na investičním úspěchu společnosti Berkshire Hathaway.
Mělo to, ale své chyby. Když fondy kupovaly akcie BRK-A přímo, nedosahovali klienti stejného výnosu jako Buffett, protože si fondy účtovaly poplatky a tím výkonnost snižovaly. Když se fondy snažily kopírovat Buffettovu strategii a kupovat do portfolia stejné společnosti jako on, mělo to jeden zásadní problém, fondy nevedl Warren Buffett, který má specifický, těžko kopírovatelný styl investování. Protože postup fondů mohl mít špatný vliv na jméno Buffettovi společnosti, rozhodl se s tím něco udělat.
Rok 1996 – vydání akcií BRK-B
Proto v roce 1996 vydal 517.500 kusů akcií BRK-B. Hodnota jedné akcie BRK-B odpovídala 1/50 hodnoty akcie BRK-A. V roce 2010 Buffet podnikl další krok, tzv. split akcie BRK-B, rozdělil ji v poměru 50:1. Z jedné akcie BRK-B se stalo 50 akcií. BRK-B se tak dostala na hodnotu 1500 krát nižší než je hodnota BRK-A. Tento poměr můžeme vidět i dnes (206 USD za BRK-B a 310.000 USD za BRK-A).
Tyto změny vedly k tomu, že dnes jsou akcie dostupné i pro běžné investory a ti nejsou nuceni hledat alternativní cesty, jak se stát akcionáři Berkshire Hathaway. I s akciemi BRK-B máte hlasovací práva na valné hromadě, jen jsou mnohonásobně nižší než u základních BRK-A.
Díky vysoké ceně BRK-A je pro jejich vlastníky těžké, je rychle zpeněžit. Proto v Berkshire Hathaway umožňují směnit BRK-A za odpovídající množství BRK-B. Tento typ akcie mohou vlastníci díky nižší ceně snáze prodat na burze. Opačná výměna z BRK-B na BRK-A ale v Berkshire Hathaway nejde. Akcie BRK-B musíte prodat a za utržené peníze koupit akcie BRK-A.
Porovnání vývoje hodnoty BRK-A a BRK-B
Je dobré vědět, zda se obě akcie chovají stejně nebo podobně. Srovnání nám ukáží grafy níže.
Podíváme-li se na horizont 5 let, je patrné, že se akcie chovají téměř identicky. Rozdíl ve výkonnosti je opravdu nepatrný ve prospěch BRK-A.
Když se podíváme na velmi krátký úsek, např. 1 den, je patrný rozdíl ve vývoji BRK-A, která je klidnější a BRK-B se častěji vychyluje nahoru a dolů. To je dáno nižší cenou a obchodovaným množstvím akcie BRK-B.
Jak vypadá setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway
Když se stanete akcionářem, jistě Vás bude zajímat, co se řeší na každoročním setkání akcionářů. Je to významná událost, které se přezdívá Woodstock kapitalismu ?. Této akce se letos účastnilo přes 16 000 akcionářů. To je srovnatelné s návštěvnostní prestižních soutěží jako NHL nebo koncertů slavných kapel.
Vybral jsem pro Vás několik zajímavostí, které se v rámci letošního setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway řešilo.
Hospodaření společnosti
Jedním z bodů, který se řešil, je hospodaření firmy. Zejména je zajímavé vyčíslení zisku, který v prvním kvartálu roku 2019 dosáhl 21,7 mld. USD. Pro srovnání, v roce 2018 vykázala společnost ztrátu ve výši 1,14 mld. USD. Buffett v souvislosti s výkaznictvím upozornil na změnu v účetních standardech, která zkresluje vypovídací schopnost zveřejněných výsledků.
Koupě Kraft Heinz
Warren Buffet zmínil, že hospodářské výsledky jsou bez vlivu společnosti Kraft Heinz (potravinářská společnost), která byla hodně diskutovaným tématem i v průběhu roku 2018. Dle Buffetta jsou zisky této společnosti, s ohledem na množství potřebného kapitálu, dobré. Kraft Heinz považuje za dobrou společnost, nicméně Buffett ji pořídil za vyšší cenu, než měl. Maloobchod má větší sílu než v minulosti, např. Amazon nebo Wal-Mart. Zmíněné společnosti mají podstatně silnější vyjednávací pozici vůči dodavatelům jako je právě Kraft Heinz. I přesto, že se pod stávajícím managmentem zlepšily provozní výsledky W. Buffett investici do společnosti přeplatil.
Buffett a technologické firmy
Charlie Munger, místopředseda společnosti Berkshire Hathaway, komentoval přístup k nákupu technologických gigantů. Zejména zhodnotil, že mu příliš nevadí, že Amazon nekoupili již dříve, mnohem více lituje, že nenakoupili akcie společnosti Google. Je zde vidět vzrůstající vliv investičních manažerů Teda Weschlera a Todda Combse, kteří stojí za koupí akcií Amazonu pro Berkshire Hathaway. Tento krok byl překvapující nejen pro média, protože toto odvětví není pro Buffetta typické. Dnes o Tedovi a Toddovi, mluví jako o zdroji dodatečných nápadů, o kterých by jinak Buffett nepřemýšlel.
Hazardní hry vs. investice do Bitcoinu
Buffett není velkým zastánce Bitcoinu. To není nic překvapivého. Vzpomínal na své líbánky, které strávil v Las Vegas. Fascinovalo ho, že lidé cestují tisíce mil, aby vložili peníze do hry, kde předem vědí, že je minimální šance na výhru. U Bitcoinu má stejný pocit.
Dnes je těžší najít zajímavou investiční příležitost
Buffett zmiňuje i mnohem vyšší konkurenci v investování. Pokud by měl dnes s investováním začít, zaměřil by se na pochopení fungování co největšího počtu společností. Následně by vyřadil ty, kterým nerozumí a zaměřil se na firmy s konkurenční výhodou a zároveň by se snažil rozšiřovat svůj okruh kompetencí.
Setkání bylo poměrně dlouhé, podobných komentářů a názorů bylo mnoho. K dispozici je sedmihodinový videozáznam ze setkání, který si můžete v angličtině pustit zde.
Poslední věc, která mi uvízla v paměti (zápisníku ?) je Buffettův přístup k investování peněz klientů. Buffett by nikdy neinvestoval peníze cizích lidí (klientů), pokud by věděl, že tito lidé nejsou na stejné myšlenkové vlně jako on. Vždy chtěl po svých klientech, aby porozuměli jeho způsobu investování a odměňování. Zajímal se o jejich očekávání, pokud byla nesplnitelná, jejich peníze neinvestoval. Buffettovo největší obavou je, že přijde o peníze svých klientů.
Tato myšlenka mně velmi oslovila a budu rád, když ji za svou přijmete i Vy. Pokud přemýšlíte, komu svěříte své peníze, dívejte se na to, jestli jste s daným partnerem na stejné myšlenkové vlně. Zda je poradce, wealthmanager atp. schopen naplnit Vaše očekávání a má transparentní odměňování, kterému rozumíte. Jsou to jedny z nejdůležitějších kritérií, které by měly souznít na obou stranách.
Zdroje:
https://finance.yahoo.com/brklivestream/
https://www.stockpile.com/theticker/berkshire-hathaway-shares-the-difference