Jak bezpečně investovat v roce 2021

autor: | 30. prosince 2020

V roce 2020 jsme se mohli spolehnout na jednu věc a tou byla ZMĚNA. Nabízí se otázka, co nás bude v roce 2021 čekat a jak bezpečně investovat. V průběhu celého roku 2020 jsme zažívali mnoho nečekaných změn. Rok začal velmi slibně, když trhy navázaly na růsty z roku předchozího. Následně ale přišel covid a pro trhy nová omezující opatření, která po celém světě zastavila podnikání v mnoha oborech. I když ještě před deseti nebo dvaceti lety by to na finanční trhy mělo zcela drtivý dopad, ze kterého by se vzpamatovávaly pravděpodobně řadu let, zažili jsme letos jen malé zaškobrtnutí a poté rychlý návrat zpět na původní hodnoty.

Za rychlým zotavením cen akcií stojí hlavně rozhodnutí americké centrální banky FED, která už na konci března oznámila, že začne v neomezeném množství nakupovat státní dluhopisy a cenné papíry zajištěné hypotékami. Tuto svou podporu v průběhu roku ještě rozšiřovala a velmi rychle se k ní přidávaly centrální banky po celém světě.

Podařilo se tím zahnat obavy investorů a vrátit zpět na finanční trhy důvěru. Navíc vlivem obrovských objemů nákupů ze strany centrálních bank a velmi levných peněz díky extrémně nízkým úrokovým sazbám byly finanční trhy rychle zaplavené novou hotovostí. Od března až do konce roku tak akciové indexy rostly vysokým tempem.

Jiří Cimpel

S čím musí investoři počítat v roce 2021?

1. Někteří zvítězí, jiní prohrají

Covid ukázal, že pro některé společnosti je příležitostí k expanzi nebývalých rozměrů a pro jiné bude posledním hřebíčkem do pomyslné rakve.

Globální karanténní opatření přinesla do životů mnoha lidí nový prvek  – práci z domova. To samozřejmě spustilo poptávku po veškerých službách s tím spojených, od konferenčních online hovorů až po výrobu IT techniky potřebné pro práci z domova nebo vzdálenou výuku našich ratolestí. Omezením možností volného pohybu jsme najednou začali vyhledávat více zábavy z domova, což „nakoplo“ podnikání firem, jako jsou Netflix nebo online obchody regionálního i globálního charakteru. Letos prostě platilo pravidlo, že kdo není online, jako by nebyl.

Na druhé straně stály společnosti, na které karanténní opatření dopadla nejvíce. Těmi byly hlavně firmy vázané na cestovní ruch (letecké společnosti, hotely, restaurace, autopůjčovny a mnoho dalších). Většina z globálních hráčů zatím přežila i za cenu těžkých ztrát, to se však může rychle změnit.

I v příštím roce musíme počítat s jedinou jistotou, kterou v životě máme, a tou je změna! Trh zatím počítá s tím, že centrální banky budou i nadále „tisknout peníze“ a „hrnout“ je na finanční trhy, i s tím, že díky očkování postupně zvítězíme nad nemocí, život se znovu vrátí k normálu a firmy k zisku. Pokud se to stane, čeká nás dobrý rok, pokud ne… 

Ptáte se, jak tedy bezpečně investovat v roce 2021? Ať už to dopadne jakkoliv, lze s jistotou říci, že i v roce 2021 uvidíme na finančních trzích jak vítěze, kteří zažijí násobné růsty svých akcií, tak prohrávající, jejichž akcie se propadnou nebo zcela zmizí. Pokud chcete mít klidné spaní a nechcete se snažit věštit z křišťálové koule, kdo bude tím vítězem a kdo poraženým, je jednoduchým řeším například nákup celých akciových indexů. Díky takové investici máte jistotu, že Vaše portfolio bude obsahovat jak vítěze, tak poražené a vy vyděláte tolik, kolik vydělá celý trh v průměru. Vítězové většinou narostou o tolik, že to úspěšně kompenzuje ztráty těch, co prohrají. To je obvykle celkem uspokojivý výsledek. Tato akciová investice přináší v posledních 20 letech průměrné roční zhodnocení přes 8 % ročně.

2. Očekávejte nečekané

Jako vždy, i v roce 2021, přijde něco, co jsme nikdo naprosto nečekal. Změna je prostě život a je také jeho kořením. Zkuste si představit, že byste do posledního detailu znali svou budoucnost, to by byl život přeci nuda. Říká se, že každý svůj den máme žít tak, jako by to byl den poslední. Právě to vědomí nevyhnutelného konce a nejistoty ohledně toho, kdy přijde, přináší do našich životů potřebnou dávku vzrušení.

V investicích je to stejné. Víme s jistotou, že většina firem, které jsou dnes na burze, tady za dalších 30 let nebude. Pokud se nám podaří najít vítěze, kteří přežijí, můžeme zbohatnout nadprůměrně. Pokud se nám to nepodaří a vybereme ty, co už tu nebudou, o peníze přijdeme. Z hledání vítězů se často stává pomyslný boj s větrnými mlýny, kterému investoři často podléhají.

Cestou ven z tohoto začarovaného kruhu je něco, co investoři často opomíjí a na žádné investiční konferenci o tom neslyšíte ani slovo – dobrý investiční plán a z něj vycházející investiční strategie. Když stavíte dům, také začínáte od projektu a ne výběrem těch správných cihel. U investic je tomu bohužel často naopak, většina debat investorů se vede na téma, která akcie je ta pravá nebo která kryptoměna bude nový Bitcoin.

Dobrý investiční plán není ten, který z vás s jistotou udělá za rok boháče, ale ten, který z vás s JISTOTOU neudělá za rok chudáka! Svůj majetek jste pravděpodobně budovali desítky let, často je jeho základ tvořen i majetkem získaným po předchozích generacích. Nikdy byste proto neměli riskovat, že o něj přijdete jen pro pár procent potenciálního zisku navíc!

3. Bude více prodejců zaručených „magických“ receptů na zbohatnutí

S každým prudkým růstem na finančních trzích je spojena vlna optimismu v očích investorů, která s sebou nezbytně nese i velkou míru naivity. Proto se v každém takovém období vyrojí mnoho prodejců přinášejících zaručené recepty a jedinečné produkty, které Vám s „jistotou“ pomohou váš majetek znásobit a rychle zbohatnout.

Vývoj ceny Bitcoinu v letošním roce ve srovnání s růstem akcií (modrá) a zlata (zlatá)
Vývoj ceny Bitcoinu (fialová) v letošním roce ve srovnání s růstem akcií (modrá) a zlata (zlatá)

V příštím roce můžete čekat řadu telefonátů od prodejců zlata, kryptoměn, českých firemních dluhopisů nebo majitelů zaručených akciových, opčních i měnových strategií. Společné budou mít to, že vám budou slibovat, že právě jejich strategie a produkt přinesou v letošním roce pohádkové a zcela jisté zhodnocení v řádu desítek až stovek procent. To ale určitě není cesta, jak bezpečně investovat své peníze!

Nechci vás tímto zrazovat od investice do výše zmíněných investičních nástrojů. Rád bych jen upozornil na to, že investice bychom si neměli nechat prodávat. Není zcela rozumné si myslet, že pán, který vám volá, protože na vás dostal doporučení od vašeho souseda, nebo hůře volá z call centra, myslí hlavně na vás a má na srdci vaše největší blaho. Netvrdím, že vám chce ublížit. On prostě myslí hlavně na splnění svého obchodního plánu a na provizi z toho plynoucí, to je přirozené.

Jak bezpečně investovat v roce 2021?

Jsem přesvědčený o tom, že investice byste NIKDY neměli nakupovat od prodejců, kteří s nimi přichází, ale vybírat si je na základě vašeho vlastního finančního plánu a vyplňovat jimi investiční strategii, kterou jste si na jeho základě připravili.

Pro přípravu svého investičního plánu můžete využít investičního poradce. Doporučuji, aby to byl poradce, který pracuje bezprovizně na honorovaném základě. To znamená, že je placený přímo vámi a nemá žádné provize za zprostředkování konkrétních investičních produktů. Díky tomu máte jistotu, že se skutečně bavíte o vašem investičním plánu a nejde jen o pohádku, která má skončit tím, že si nakoupíte jeho investiční produkt. Vyvážený investiční plán totiž využívá velkou míru diverzifikace a obsahuje celou řadu investičních nástrojů. Tudíž nikdy neplatí, že nejlepší je, když vše prodáte a převedete to do produktu xy.

Rádi vám s vaším investičním plánem i s konstrukcí vašeho investičního řešení a jeho následnou správou pomůžeme.

Pokud je vaše investice do 1.000.000 Kč nebo do 20.000 Kč měsíčně, věřím, že si v dnešní době dokážete poradit sami. Služba honorovaného poradce by u takového objemu investic byla dražší. Proto jsme pro vás připravili návod, jak si můžete sami sestavit svůj investiční plán a podle něj nakoupit vlastní investiční portfolio na české investiční platformě Portu.

Pokud vaše investice přesahují 1.000.000 Kč nebo investujete více než 20.000 Kč měsíčně,  přidaná hodnota poradce jednoznačně přesahuje náklady. Naše náklady jsou fixní a proto s vyšší investicí jsou poměrově nižší a nižší. Při investici například 5.000.000 Kč platíte v přepočtu jen 1 % z investované částky. Při investici 15.000.000 Kč je to již jen 0,33 %. Na začátku u nás nový klient zaplatí 15.000 Kč za sestavení investičního plánu a následně 35.000 Kč za otevření investičního účtu, přípravu portfolia a jeho nákup. Poté už žádné vstupní poplatky neplatí, což přináší značnou finanční úsporu (běžně platíte v bance nebo u poradce 2-4 % z každého vkladu – u nás je to vždy 0 %).

Rádi vám na vaší cestě rentiéra budeme dobrými průvodci a pomůžeme vám najít nejlepší cestu jak bezpečně investovat, abyste si splnili své cíle. Napište si o konzultaci a telefonicky probereme konkrétní možnosti spolupráce.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Bitcoin v portfoliu dlouhodobého investora

V lednu došlo na poli kryptoměn k zásadnímu milníku. Po mnoha letech schválila americká Komise pro cenné papíry prvních 14 ETF fondů, které budou...

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.