Konference FEIFA Londýn – investice, brexit a Amazon

autor: | 17. května 2018

V letošním roce jsme byli přijati do exkluzivní Britské profesní organizace FEIFA. Ta sdružuje nejlepší poradenské firmy z celé Evropy a umožňuje jim sdílet  své zkušenosti a zvyšovat tak kvalitu finančního a investičního plánování po celé Evropě. Před pár dny jsem se vrátil z jejich londýnské konference, jejímž hlavním tématem byly investice a tak se s Vámi chci podělit o pár postřehů, které tam zazněly a stojí za to, je sdílet.

Úrokové sazby a dluhopisy

Evropa výrazně zaostává v růstu úrokových sazeb proti USA. Jako příklad použijme výnosy High Yield Dluhopisů (většinou je jedná o dluhopisy menších firem, kde dostáváte vyšší úrok, ale také nesete větší riziko, že dluhopis nesplatí.). V USA se jejich výnosy pohybují kolem 6% p.a. zatím co v EU jsou to jen 3%. To je významný rozdíl vzhledem k tomu, že riziko je srovnatelné.

Je dobré také říci, že pokud mluvíme o tom, že výnosy na dluhopisech do splatnosti rostou, tak to většinou znamená, že jejich současná cena klesla. Stává se to v okamžiku, kdy centrální banka zvýší úrokovou sazbu a nové dluhopisy se  od této chvíle vydávají již s vyšším úrokem. Uvedu vzorový příklad:
Před rokem jste si koupili dluhopis, který Vám každý rok vyplácí kupón (úrok) ve výši 2% z půjčených peněz. Dnes se prodávají běžně nové dluhopisy s kuponem 3%, tak pokud svůj dluhopis chcete prodat, budete ho muset nabídnout se slevou, abyste kupujícímu kompenzovali to, že mu ponese kupon jen 2% místo aktuálních 3%.

 Pro dluhopisové investice platí pravidlo, že pokud úrokové sazby rostou, ceny v minulosti vydaných dluhopisů klesají!

Pro současné období, ve kterém máme za sebou historicky nejnižší úrokové sazby, které kdy byly na finančních trzích, platí pravidlo obezřetnosti. Tučné dluhopisové roky, které byly posilovány neustále klesajícími úrokovými sazbami, jsou za námi a naopak jsme v období, kdy úrokové sazby rostou a  pravděpodobně tomu ještě nějakou dobu bude.  To samozřejmě má a bude mít na výnosy dluhopisů negativní vliv.

Co si z toho tedy vzít pro vlastní investice?

Dluhopisy do portfolia jednoznačně patří v jakémkoli období. Pokud byste ale uvažovali o tom, jestli jich tam nemít více než obvykle, tak nyní  ještě není ta správná doba. Ale jejich čas znovu přijde!

Brexit

Brexit je samozřejmě ve Velké Británii téma číslo jedna. Britové nebyli ohledně vystoupení z unie jednotní a výsledek referenda byl 51,9% pro vystoupení z EU a 48,1% proti. Ale stalo se! Británie je tedy  v procesu Brexitu a ten už zřejmě nic nezastaví.

Hlavní tři témata, která se řeší v souvislosti s brexitem jsou:

  1. Hranice a jejich kontrola a správa.
  2. Občané UK žijící v EU a naopak.
  3. Mezinárodní obchod a podnikání mezi EU a GB.

Ač je společnost stále ohledně rozhodnutí vystoupit z EU značně politicky rozdělená, začíná se projevovat jeden zásadní vliv. Mezi EU a GB se sami mezi sebou začaly propojovat firmy, lidé, profesní i neprofesní organizace a další spolky, aby vytvořily pevnější spojení a vystoupení Británie z EU je zásadním způsobem neovlivnilo.

Politický exit tak paradoxně způsobí výrazné posílení společenského spojení organizací a lidí mezi EU a GB!

Nakonec to vypadá, že tento příběh bude mít dobrý konec!

Investiční tip na závěr

Všichni  můžeme i v běžném životě pozorovat, že svět pomalu prochází digitální revolucí. Na letišti nás kontrolují robotičtí celníci, auta se brzy budou řídit sama a velkou část našeho běžného dne, již prostřednictvím chytrých telefonů a počítačů, trávíme ve virtuálním světě.

Celá tato digitální revoluce bude potřebovat dostatek energie a také nosičů této energie. A to vyžaduje i nové investice. Jen do roku 2020 se očekává, že se výroba baterií více než zpětinásobí oproti současnému stavu. To s sebou přináší samozřejmě zajímavou investiční příležitost.

My s našimi klienty například věříme Amazonu. Ač ho většina lidí považuje za on-line obchod, Amazon dnes patří také mezi jednoho z největších prodejců akumulátorů na světě!

Závěrem

Vaše investice a jejich rozložení, by se měly vždy řídit hlavně Vaším finančním plánem a strategií, která z něj vychází. Pokud budete směr Vaší „investiční lodě“ měnit pokaždé, když zafouká vítr z jiné strany, tak k cíli nikdy nedojedete. Přesto je dobré sledovat trendy a být v obraze, protože Vás potom boční vítr nepřekvapí a nepřevrátí Vaši loď. To je i důvod proč trávíme velkou část roku na cestách  po konferencích a školeních, abychom dokázali být při práci s investicemi, alespoň o malý krůček napřed.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.