Každý akciový investor hledá zajímavé investiční příběhy a příležitosti, které mu umožní zhodnotit jeho investice. Jedněmi z takových příběhů mohou být i nejstarší firmy světa, které přežily rovnou celá staletí.
Jednou z nejstarších evropských firem je německá destilérka a vinařství – Staffelter Hof, která byla založena již v roce 862 n. l. Firma existuje skutečně více než 1 100 let! Dodnes stále provozují stejný business a můžete se u nich i ubytovat.
Nejstarší firmou u nás je pivovar Broumov, který funguje již od roku 1348.
U těchto firem by se dalo skutečně praktikovat pravidlo Warrena Buffetta: „Akcie nakupuji tak, abych je mohl držet – NAVŽDY!“
Existují ale dvě otázky, na které je třeba si odpovědět:
- Dokáži do svého portfolia vybrat firmy, které tady budou takhle dlouho?
- Je dlouhověkost firmy skutečně i zárukou nadstandardního výnosu?
Odpověď na obě otázky je bohužel ve většině případů NE. I tyto staré firmy krachují. Důkazem toho může být nejstarší firma na světě japonská Kongō Gumi Co., Ltd., která se zabývala stavebnictvím a byla založena již roku 578 n. l. Po více než 1 400 letech své existence šla v roce 2006 do likvidace. Bohužel neustála předchozí japonskou recesi a své úvěrové zatížení.
10 největších amerických firem
Tabulka níže ukazuje, jaké byly největší firmy na americké burze v jednotlivých dekádách od roku 1980 do roku 2020.
Můžete v ní vidět několik zajímavostí:
- Žádná z největších firem z roku 1980 dnes již mezi 10 největších nepatří.
- Více než polovina dnešních gigantů v roce 1980 neexistovala.
- Není jeden vítěz.
Jak dlouhodobě bezpečně investovat?
Smysluplnou volbou pro dlouhodobého investora se ukazuje nesnažit se o výběr jedné nebo několika akcií, které budou vítězi, ale raději nakoupit celý index S&P 500. Díky tomu máte jistotu, že ve Vašem portfoliu budou vždy všechny nejlepší společnosti pro dané období. Ty, které zkrachují nebo z indexu vypadnou, Vám z portfolia automaticky zmizí.
Na obrázku níže jsem připravil srovnání, jak se dařilo akciím největší firmy z roku 1980 – IBM (fialová) ve srovnání s vývojem celého indexu S&P 500 (modrá). Vidíte, že investor, který se nesnažil akcie v roce 1980 vybírat, ale koupil celý index S&P 500, je na tom dnes čtyřikrát lépe než ten, který koupil a držel po celou dobu akcie IBM!
Investice 100 000 Kč v roce 1980 a její hodnota v roce 2020
- IBM – 726 000 Kč
- S&P 500 – 2 640 000 Kč
Jak nakoupit index S&P 500
Asi Vás teď napadla otázka: „Jak mohu nakoupit celý index S&P 500, který obsahuje 500 největších amerických firem? Přeci nebudu nakupovat jednu firmu po druhé a následně každý měsíc portfolio rebalancovat, aby stále s aktuálním složením indexu souhlasilo?“
To by samozřejmě bylo velmi pracné a drahé. Navíc pro běžného investora s portfoliem v jednotkách milionů i v praxi nerealizovatelné.
Jednoduchým řešením je proto nákup ETF fondu, který celé portfolio indexu S&P 500 již nakoupil a průběžně ho automaticky rebalancuje. Příkladem takového fondu může být například ETF fond od společnosti BlackRock iShares Core S&P 500 UCITS ETF. Prakticky Vám tedy stačí nakoupit akcie tohoto jednoho fondu a jeho prostřednictvím vlastníte všechny akcie z indexu S&P 500. Konkrétně tento fond si ročně na poplatku vezme jen 0,07 %, o které sníží Váš výnos. (Běžné bankovní fondy si účtují tento poplatek v ČR 2 % p.a.).
Zdroje:
https://www.visualcapitalist.com/oldest-companies/ https://awealthofcommonsense.com/2020/02/5-companies-make-up-18-of-the-sp-500-should-investors-care/