ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém portfoliu pracovat.
ETF = Exchange Traded Fund = veřejně obchodovaný fond
Exchange Traded Fund (veřejně obchodovaný fond) znamená, že investoři nevstupují do fondu klasickým nákupem podílových listů, jako je tomu u běžných fondů, ale nakupují jeho akcie přímo na burze cenných papírů. Musí tedy mít zřízený investiční účet u některého z obchodníků s cennými papíry. Skrze tento účet poté mohou ETF volně nakupovat a prodávat.
Výhody a nevýhody obchodování ETF na burze
Hlavní výhody
- Rychlost nákupu/prodeje akcií fondu.
- Tržní cena – v každém okamžiku znáte hodnotu fondu.
Nevýhody
- Vyšší cena transakce spojená s nákupem akcie fondu.
- Na trhu jsou i exotická ETF, jejichž prodej může trvat delší dobu.
Indexová investiční strategie
ETF patří mezi tzv. pasivní investiční nástroje. Jejich “pasivita“ se projevuje tím, že pouze pasivně kopírují vybraný burzovní index (např. index S&P 500, který zahrnuje 500 největších amerických firem) a nezvyšují váhu společnosti (např. Apple) v portfoliu jen proto, že si myslí, že akcie této společnosti mají lepší perspektivu než akcie jiné firmy.
Co je index
Klasický akciový index si můžeme jednoduše představit jako tabulku, která řadí akcie společností obchodovaných na daném trhu podle jejich velikosti většinou od největší po nejmenší. Každé ze společností je přiřazena určitá váha (procentuální zastoupení) v daném seznamu. Nejčastěji tuto váhu určuje velikost dané společnosti.
Nejznámější akciové indexy
- S&P 500
500 největších US společností - Dow Jones Industrial Average
30 největších US společností - MSCI World Index
cca 1700 největších společností z celého světa
Jak ETF fond nakupuje index
V našich portfoliích používáme v akciové složce velmi často ETF iShares core MSCI World ETF. Jedná se o fond, který kupuje největší společnosti světa seřazené do indexu MSCI World. Aktuálně drží v portfoliu akcie více než 1600 největších společností na světě.
Společnost Black Rock, která vlastní ETF iShares core MSCI World ETF, má od agentury Morgan Stanley aktuální složení tohoto indexu a podle něj každý kvartál svůj ETF rebalancuje, aby přesně odpovídal aktuálnímu stavu indexu.
Větší část společností z globálních indexů zde za dalších 20 let nebude. Zkrachují, koupí je jiná firma a nebo prostě ztratí svou konkurenční výhodu a propadnou se v indexové tabulce tak nízko, že je vyřadí. Pokud investujete způsobem, při kterém se snažíte vybírat do svého portfolia konkrétní akciové tituly, musíte své portfolio pečlivě sledovat a vyhodnocovat, abyste náhodou některou z firem, která zmizí, neměli ve svém portfoliu. Pokud ale investujete do indexu prostřednictvím ETF, nemusí Vás trápit to, že z něj některá z firem zmizí. ETF automaticky své portfolio pravidelně rebalancuje a takovou akcii vymění za jinou. Jedná se tedy o investici, kterou můžete klidně nakoupit do svého portfolia a přestože si jí nebudete dalších 10 let všímat, nic se s ní nestane. Bude prostě dál vydělávat to, co vydělává daný index.
ETF jsou nízkonákladové
Manažerský poplatek ETF bývá obvykle do 0,2 % p.a. Důvodem je to, že ETF nezaměstnávají analytické týmy a manažery, kteří by rozhodovali o převážení nebo podvážení některých společností v portfoliu fondu. Oproti aktivně řízeným fondům, jejichž nákladovost většinou přesahuje 1,8 % p.a., mají ETF (i díky své nižší ceně) větší šanci dosahovat velmi podobné výkonnosti jako index, do kterého investují.
Ještě před několika lety byly tzv. ETF sice populární ale nepříliš významnou součástí světa finančních produktů. Na obrázku můžete vidět, jak se vyvíjí přítoky vs. odtoky nových peněz do fondů.
V horní části vidíte, jak do ETF a Indexových fondů v posledních letech přitéká stále více nových vkladů. Ve spodní části pak vidíte, že investoři hromadně ve velkém opouští fondy aktivně spravované. Většinou se jedná o přesun peněz právě z aktivních fondů do ETF.
Aktivní a pasivní management
AKTIVNÍ management je věda nebo umění výběru konkrétních akcií. Je to víra v manažerovu schopnost opakovaně a správně vyhodnotit aktuální a budoucí události lépe než ostatní investoři.
Jádrem tohoto přístupu je důvěra v to, že mozek, tvrdá práce a technologie aktivního manažera DOKÁŽE, i při zahrnutí ceny a času, porazit systém. Výběr jedné třídy aktiv namísto jiné, časování trhu a aktivní řízení alokace aktiv jsou součástí aktivního managementu.
PASIVNÍ management je opakem aktivního managementu. Jeho základní filosofií je princip, že mozek, tvrdá práce a technologie manažera NEMŮŽE dlouhodobě po zahrnutí času a poplatků porazit trh. Tento přístup skutečně poráží většinu aktivních manažerů.
Myšlenka, že aktivní manažeři nemohou porazit trh, se datuje již do roku 1950 a vychází z konceptu tržní náhodnosti. První neveřejný Indexový fond vznikl v červenci 1971 pro penzijní účet společnosti Samsonite luggage vyrábějící kufry. V roce 1976 vznikl i první indexový fond od společnosti Wells Fargo Bank dostupný široké investorské veřejnosti zaměřený na index S&P 500.
Snaha o nečasování trhu, dlouhodobé držení investic, pravidelná kontrola Vaší investiční alokace, velký důraz na investiční vzdělání klienta a díky tomu jeho lepší řízení investičních emocí a rozhodnutí. To jsou základní principy, kterými se řídíme při práci s našimi klienty i my.
Rád pomohu i Vám vyhodnotit Vaše stávající nastavení investic a doporučím případné změny směrem k využití ETF i ve Vašem portfoliu.
Další zdroje: