běžný investor

Příběh ze života běžného investora

autor: | 22. června 2023

Svět se mění a my s ním. Spolu s tím se postupem času mění i velikost investic klientů, které dokážeme přijmout do poradenského mandátu. Uvědomuji si, že náš současný limit 5 milionů Kč se stává nedosažitelný pro velké procento běžných investorů. Snažíme se ale každému z nich přinést přidanou hodnotu alespoň v podobě sdílení našich zkušeností a hledisek spolu s konkrétními návody. Věříme, že i tak můžeme být alespoň nepřímo průvodci těchto investorů na jejich cestě k rentě.

Moc mě těší, když mi pak píší naši čtenáři, že jim naše knížky, případové studie, články, videa, podcasty nebo příspěvky na sociálních sítích pomáhají a berou si z nich pro sebe důležité rady a inspiraci. Jeden takový e-mail jsem dostal i od naší věrné čtenářky a divačky Petry Dobiášové. Petra popsala svou cestu a jednotlivé kroky, které jí otevřely dveře k budoucí finanční nezávislosti. Je to velmi hezký a konkrétní příklad, ve kterém, jak věřím, můžete najít inspiraci i vy. Proto jsem se domluvil s Petrou, že její e-mail i prezentaci, kterou si připravila, budu touto formou sdílet i mezi naše čtenáře. Tímto ještě jednou Petře děkuji za její otevřenost a ochotu se o svůj příběh podělit s ostatními.

Příběh běžné investorky Petry

Dobrý den, Jirko,

moc děkuji za Vaše příspěvky na Youtube i zasílané informace.

Zdaleka nepatřím mezi vaše běžné klienty s miliony na účtu (ono to se čtyřmi dětmi a mzdou v neziskovce nejde moc dobře dohromady).

Je mi 47 let, takže s nějakou finanční gramotností jsem se opravdu ve škole nikdy nepotkala. Když jsem si ve 24 letech zakládala penzijní připojištění, byla jsem opravdu jedna z mála mých vrstevníků. Po třicítce jsme se s manželem setkali s naším prvním finančním poradcem a dnes musím říci, že jsem moc ráda. Spolupracujeme s ním již 16 let, vídáme či slýcháme cca 1x ročně. Pomohl nám nastavit všechny potřebné pojistky, poptal se, co do budoucna plánujeme. Takže jsme dětem zakládali akciová portfolia již téměř od narození. S námi řešil, že bychom na důchod měli začít šetřit taky spíše v akciích, ne jen v klasickém penzijku. Když to shrnu, díky tomu, že jsme byli ještě relativně mladí a pomohl nám ukázat cestu, máme splacenou hypotéku na byt, děti mají alespoň něco naspořené na studia/či co budou v rané dospělosti potřebovat, v akciích na důchod se nám peníze hezky množí, koupili jsme pole v obci, kde se do budoucna plánuje v této oblasti změnit územní plán na stavební pozemky.

Vaše příspěvky mne nasměrovaly k tomu, abych:

  • Staré penzijko převedla na novou dynamickou variantu.
  • Nechala si poslat aktuální informativní list z ČSSZ a zajela tam s rodnými listy dětí i vysvědčením, aby mi mohli doplnit chybějící léta. Už tam o mně ví vše, co chci :-)
  • Sepsala jsem si svoji první verzi závěti – hlavně, aby byt zůstal celý manželovi a pole celá dětem a nedělilo se to dle zákona s různým vyplácením se navzájem. O neopomenutelných podílech u dětí vím, ale věřím, že jsou rozumní a přání vyhoví. Taky mi přijde, že je na jednom místě sepsaný veškerý můj majetek a čísla pojistek apod., což by se jim mohlo hodit. Sepisovat závěť v 46 letech je vážně divný zážitek, ale jsem ráda, že jste mne k tomu inspirovali.
  • Zcela vážně uvažuji, že ať si stát dělá, co chce, v době, kdy mně bude 65 let, budu mít dost peněz v penzijku na to, abych mohla odejít do předdůchodu. Chci jít ve stejnou dobu jako manžel, který je o rok a půl starší, možná ještě o chlup dřív – podle případných vnoučat :-).
  • Zdravím Vašeho bratra Honzu. Vzala jsem si dost informací z jeho povídání o důchodech – zvláště to, že dobu rodičáku si mám nechat zapsat jako dobu vyloučenou, přestože jsem byla částečně zaměstnaná. Informace k přesluhování v důchodu a nároku na zvýšení o nějaké to procento, když si člověk požádá, hned využila maminka mé kolegyně z práce.
  • Všechny holky z práce jsem nenápadně nasměrovala, aby si důchodový list nechaly taky zaslat, ať ví, co mají na ČSSZ evidované a co tam mají jet doplnit. Přes internet to jde dnes opravdu do druhého dne od zaslání žádosti. Takže jsme již všechny v obraze, co nás čeká a nemine. Konečně jim začalo trochu docházet, proč začít investovat na důchod co nejdřív, naštěstí jsou o dost mladší než já, tak mají času více.
  • V kapitálových investicích (ETF fondech) budu mít na důchod kolem 20 000,- měsíčně, ať už bude státní důchod jakýkoliv. Pro člověka, který se moc nechce zabývat tím, kolik % má být v akciích, dluhopisech a hotovosti, mi přijde tento program super.

Začala jsem více přemýšlet o tom, co jsem se od loňska z různých zdrojů k finanční gramotnosti dozvěděla. Vlastně mě k vyhledávání informací dovedla ta šílená inflace – a pak že krize nejsou k něčemu dobré. Bylo to poprvé, kdy jsem na výpisech z „dětských akcií“ viděla, jak tam peníze reálně mizí. Ale náš poradce říkal, ať vydržíme a necháme to tam ležet dál a naopak pokud máme z čeho, ještě přihodíme. Dnes už se čísla vrací zpět a my jsme zase o zkušenost chytřejší.

Nakonec jsem si sedla a vše, co mne kde zaujalo, dala na papír. Pro mne je to připomínka toho, co jsem se dozvěděla. Pokud poslaný materiál použijete jako inspiraci na nějakou svoji ucelenou publikaci pro mladé lidi, budu jen ráda. Jistě těch témat pro mladé najdete více než já a čím dříve se o investování dozví, tím lépe.

Pěkný den přeje

Mgr. Petra Dobiášová


Text i jméno zveřejňuji s laskavým souhlasem Petry Dobiášové.

Prezentaci o finanční gramotosti, kterou Petra připravila pro své děti a kde shrnula všechny své poznatky a názory, si můžete stáhnout zde:

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.