Náš analytik Lukáš Pech pro vás připravil pohled na sektorové změny a největší YTD výnosy v S&P 500 za uplynulých 50 let. Stejně jako v životě, i na akciovém trhu jsou změny nevyhnutelné. Ti, kteří se nedokáží přizpůsobit a inovovat, jsou dříve či později odsouzeni k neúspěchu. Pozorování změn v indexu S&P 500 (500 největších na burze obchodovaných podniků v USA) nám dává velmi dobrou představu o tom, které společnosti a která odvětví jsou v daném období v ekonomice nejvýznamnější. Zejména kvůli častému přidávání a odstraňování společností v indexu S&P 500 není tato metodika ani bezchybná, ani nejpřesnější. Avšak jak kdysi řekl slavný ekonom John Maynard Keynes: „Je lepší být přibližně správný než přesně špatný.“
Úspěšná odvětví v S&P 500
Než se pustíme do přehledu konkrétních akcií, pojďme se krátce ponořit do historie indexu S&P 500. Nebudeme se snažit přesně určit, která společnost se stane dalším Applem, Microsoftem nebo Qualcommem, ale pojďme zjistit, zda vůbec dokážeme předpovědět, které odvětví zažije v následujících desetiletích explozivní růst. Pro většinu z nás jsou právě desetiletí přesně ten investiční horizont, ve kterém bychom se měli pohybovat.
V 70. letech minulého století tvořily průmyslové společnosti více než 30 % všech společností v indexu. K červenci letošního roku index S&P 500 obsahuje 76 průmyslových společností, což činí přibližně 15 %. Přesto průmysl po většinu času byl a stále je jedním z nejvíce zastoupených odvětví. Nedávné trendy navíc naznačují, že stále více společností v tomto odvětví dokáže reagovat na měnící se podnikatelské prostředí kolem sebe, neboť počet průmyslových společností v indexu S&P 500 po desetiletích téměř neustálého poklesu v posledních letech mírně roste.
Dalším významným příběhem, který tento graf ilustruje, je dopad technologií na index S&P 500 a ekonomiku jako celek. V 70. letech bylo v indexu zastoupeno méně než 20 společností z oblasti informačních technologií, což bylo druhé nejmenší zastoupení ze všech zastoupených odvětví. Od 80. let 20. století začalo odvětví informačních technologií v indexu setrvale stoupat a na přelomu tisíciletí zaznamenalo prudký vzestup. Tento vzestup vyvrcholil v roce 2010 a sektor se zařadil mezi největší odvětví po bok průmyslu a spotřebního zboží.
Historické souvislosti
Změny v ekonomice, zejména ty, které mají takovou důležitost, že se projeví v indexu S&P 500, samozřejmě nevznikají bez jakéhokoli podnětu. Okolnosti ve světě obecně pomáhají dát širší souvislost tomu, proč se určitým odvětvím v daném období daří, nebo nedaří. V tabulce níže naleznete kromě přehledu sektorových změn také (některé) světové události, které mohly mít vliv na složení indexu, což nám může pomoci lépe pochopit, jak a proč jednotlivá odvětví zaznamenala v různých obdobích úspěch či neúspěch.
Jaké vybrat akcie
Podíváme-li se na jednotlivé akciové tituly za posledních 50 let a porovnáme jejich YTD v daném roce, odkrývá se nám zajímavý pohled. Stejně jako u sektorů zjistíme, že v tak dlouhém časovém období neexistuje jedna nejziskovější firma, kterou bychom měli mít ve svém portfoliu (pár jednorožců tam sice naleznete, ale o tom později). Téměř každý rok je vítězem někdo jiný. Sázet na to, že trefíme právě příštího vítěze, může být trochu jako loterie. Pokud byste chtěli mít jistotu, že toho vítěze v portfoliu vždy budete mít, můžete koupit všechny společnosti, třeba přes nějaký indexový ETF fond. Nevyděláte sice tolik, jako když trefíte vítěze, ale také nepřijdete o tolik, jako když trefíte největší propadák. Váš výnos u S&P 500 by od roku 1980 činil 10 % p.a., a to nepočítáme vyplácené dividendy.
Absolutní vítězové indexu S&P 500
Pokud jste vlastnili před rokem 1999 akcie společnosti Qualcomm, trefili jste doslova jackpot. Díky technologickému růstu, tzv. internetové bublině a rozmachu mobilních telefonů, kde byl Qualcomm významným dodavatelem technologií, dosáhly jeho akcie neuvěřitelného YTD výnosu 2 587 %.
Nejvýkonnější akcií v sektoru spotřebního zboží byla společnost Tesla. Úspěch v roce 2020, který si dozajista všichni pamatujeme, jí přinesl především výrazně zvýšený zájem o elektromobily z důvodu rostoucí diskuze o environmentálních otázkách a snahy o snížení emisí skleníkových plynů. Tesla byla (a stále se snaží být) hlavním průkopníkem v oblasti elektromobility. Těžila z toho, že se stále více lidí při koupi nového vozu rozhodovalo pro elektromobil.
Vysokého výnosu v oblasti telekomunikačních služeb dosáhla v roce 1992 společnost DCS Communications. Její úspěch byl způsoben především uzavřením kontraktů s významnými společnostmi jako Bell a Motorola. V roce 1998 ji pak převzal francouzský výrobce mobilních telefonů Alcatel-Lucent (dříve Alcatel).
Obhájci vítězství
Dostat se na seznam nejvýkonnějších akcií S&P 500 za daný kalendářní rok je samo o sobě mimořádným úspěchem. Existují ale společnosti, kterým se to podařilo dokonce opakovaně. Některé dokázaly využít aktuální moment ve svůj prospěch a dosáhnout na pomyslný vrchol dvakrát po sobě. To se podařilo například společnosti Dell, která se umístila na pozici nejvyšší opakovaně v letech 1997 a 1998. Počítačový gigant NVIDIA dominoval žebříčkům v roce 2001, opět triumfoval o 15 let později v roce 2016 a má potenciál připsat si úspěch i v letošním roce. Společnost totiž nedávno dosáhla tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů a k červenci 2023 drží nejvyšší výnos od začátku roku v rámci indexu S&P 500.
Proměna indexu S&P 500 v posledních 50 letech
Na závěr uvádíme přehled, jak se v průběhu posledních padesáti let měnilo složení největších společností (dle tržní kapitalizace) v indexu S&P 500. Z těchto dat je dle mého názoru nejpodstatnějším poznatkem uvědomění si, že proměnlivost trhu je nezbytným a nezvratným prvkem na cestě k úspěchu. V různých médiích se často objevují tvrzení, že investování do akcií jako Tesla (nebo jiný trendy podnik) je bezpečnou volbou. Objevují se dokonce názory, že je zbytečné riskovat s horšími akciemi, když můžeme sázet na společnosti, které jsou v současnosti považovány za zaručené. Analýza dat v následujících grafech nás však snadno přesvědčí, že taková jistota jednoho desetiletí může být v příštím období rychle zaniklou záležitostí.
Žádná z dominantních společností 70., 80. nebo 90. let se už dnes neobjevuje na seznamu největších firem nového tisíciletí! Dalších 20 let s vysokou pravděpodobností přinese opět zcela nové hráče na trhu. Proto je rozumné investovat diverzifikovaně třeba za pomoci ETF fondů a nesázet veškerou svoji důvěru jen na jednu kartu. Nebo myslíte, že dokážete trefit přístího vítěze?