Zároveň jsme pro Vás natočili rozšířenou verzi aktualit v podobě podcastu. Poslechněte si ho zde:
Textový přepis videa:
Jiří: Dobrý den, já Vás vítám u dalších aktualit z finančních trhů, letos už posledních, mírně předvánočních, kdy shrneme vývoj na trzích v měsíci listopadu. Moje jméno je Jiří Cimpel a dnes tady se mnou bude můj společník a analytik ve firmě Dan Majstorović.
Dan: Dobrý den, ahoj Jirko.
Jiří: Já mám teď čerstvý zážitek, připravoval jsem výroční zprávu pro jednoho z našich velkých klientů a vyhodnocovali jsme ten poslední rok – tzn. od loňského listopadu až do současnosti – a bylo pro nás pozitivní zprávou, že ta portfolia i v balancovaném módu na té roční bázi nám vlastně končí na výnosech mezi 6-8 %, což je vlastně náš dlouhodobý cíl, který u klientů máme.
Jiří: Kdybychom se podívali čistě na tu akciovou strategii, na to jak se dařilo akciovým investicím od začátku roku, můžeme vlastně vidět, že americké akcie pořád vládnou trhu a překonávají Evropu a zbytek světa. Pro globálního investora, který drží balancované portfolio v akciích, drží celý svět (nezaměřuje se jen na Ameriku), byl výsledek významně pozitivní, od ledna letošního roku byl na úrovni přes 8 %. Bohužel, investor, který sázel jen na Evropu, letos asi úplně nadšený není a zatím pořád ještě ztrácí.
Dan: Já mohu jen potvrdit z dlouhodobého hlediska to, že jak jsme viděli v tom krátkodobém období možnou volatilitu (kolísavost) těch trhů spojenou s politickou situací a volbou Joa Bidena atd., tak v tom dlouhodobém měřítku se krátkodobé poklesy vytrácí. Když se na to podíváme od roku 2018 do 27. listopadu 2020, všechny akciové indexy jsou v plusu, včetně Evropy, která na tom sice není nejlépe, ale i tak je na 10 % plus. Takže mohu jen potvrdit, pokud nechci spoléhat jen na jeden region, kde bych se nemusel nutně trefit, tak mohu spoléhat na ten globální akciový index, který i přesto, že nedosáhl výsledku amerického, tak přes jeho širokou diverzifikaci se dostal na krásných 34 % plus. Což si myslím, že po dvou letech, je hezké číslo.
Jiří: Tak kdybych to věděl před 2 lety, tak budu držet jen americké akcie a budu spokojený.
Dan: To asi nikdy neodhadneme…
Jiří: Tak už naše babičky říkaly: „Nedávej všechna vejce do jednoho košíku.“ Tak to platí samozřejmě i u akcií – nesázejte jen na jednu akcii nebo jeden region nebo jeden sektor.
Dan: A možná i ani na jednu třídu aktiv, k tomu bys možná mohl něco říci, Jirko, ty
Jiří: Určitě. Tak tady je vidět, že v různých situacích na trhu se nechovají všechny třídy aktiv stejně. Vidíme od toho horního zlatého obrázku, to je vývoj ceny zlata, zelený je vývoj cen globálních akcií, modrá křivka jsou dluhopisy a ta poslední červená jsou ceny nemovitostí, respektive těch burzovně obchodovaných nemovitostních společností.
A krásně zde vidíte, že v okamžicích, kdy akcie rostou, zlato i dluhopisy mají stagnující pozici nebo mohou i klesat, tak jak to vidíme teď a naopak v situacích, kdy akcie padají, investoři hledají nějaký bezpečný přístav a utíkají právě třeba k tomu zlatu nebo k dluhopisům. Proto vlastně balancované portfolio, konzervativnější, může být portfolio, které může obsahovat všechny čtyři kategorie. My třeba používáme tyto kategorie a tato aktiva v konzervativních (permanentních) portfoliích, kde využíváme právě toho, že v dobách růstu ty kategorie akcií rostou, zlato a dluhopisy tolik ne a naopak. Letos to fungovalo úplně ukázkově.
Jiří: Tak Dane, jsou i další třídy aktiv, ty sis tentokrát vybral bitcoin…
Dan: Mě zaujala vizualizace z Visual Capitalistu, tentokrát na bitcoin a kryptoměny, což by mohla být třída aktiv a asi i je.
Jiří: Teď čekám, jestli doporučíme divákům, aby si koupili bitcoin :-)
Dan: To není úplně prezentace bitcoinu, nevím, jestli bychom to doporučili, standardně ho v portfoliích nepoužíváme, ale navedla mě k tomu situace, kdy jsem mluvil s klientem, který se kryptoměnou zabývá. Je to programátor, obchoduje si nějaký svůj algoritmus, je na to šikovný a mluvili jsme o tom, jestli přesuneme peníze od nás do toho kryptoměnového světa, protože tam je schopen dělat mnohem větší zisky a on to vlastně komentoval tím, že pro něj jsou kryptoměny podnikání, kde vnímá určité riziko a nás opustit nechce, protože my jsme pro něj ten bezpečný přístav, kam chce ukládat ty zisky, které si vydělá.
To jen potvrzuje tu naši myšlenku a je krásně naladěný na tu naší vlnu, protože my tady nejsme od toho, abychom Vám udělali 10 nebo 20% zhodnocení, ale proto, abyste si u nás uložili ty peníze a my jsme je dlouhodobě ochránili před inflací a mohli jste z nich třeba dlouhodobě čerpat rentu, aniž byste riskovali nějakou trvalou ztrátu těch peněz.
Takže to bych chtěl říct ve spojitosti s bitcoinem a přístupu ke kryptoměnám. Je to spíš spekulace, možnost určitého podnikání, pravděpodobně ten výnos na tom lze dělat, ale jako dlouhodobou investici, bezpečnou, kdy chcete peníze uložit tak, aby neztrácely na hodnotě, případně aby se neztratily úplně, je vhodné zvolit právě široce diverzifikované portfolio, třeba z ETF fondů.
Jiří: A takovým teoreticky akciovým bitcoinem, minimálně z pohledu vývoje kurzu, může být třeba společnost Tesla a její akcie. Zde můžeme vidět v horní křivce akcie Berkshire Hathaway, což je akciová společnost, kterou vlastní Warren Buffett a dlouhodobě je to jedna z nejhodnotnějších firem na burze a aktuálně její hodnotu dorostla společnost Tesla. Což je automobilka, která se zaměřuje na elektromobily, kde i přesto, že dodávají podstatně menší počet aut než klasická automobilka, tak dneska akcie Tesly stojí víc než mnoho těch automobilek sečteno dohromady. A ta hodnota té akcie už dávno neodpovídá tomu, co uvnitř té firmy skutečně vlastně je.
Takže tady jednoznačně vyhrává ten sentiment, ty emoce investorů, víra v budoucnost, která má problém v tom, že se může a nemusí naplnit. Můžeme sledovat za 5 let, že tohle je investice, která se vyplatila a taky můžeme sledovat, že to byla investice, která Vás připravila o mnoho peněz. Neříkám tím, že nemůžete investovat do akcií Tesly, pokud prostě jste fanda do elektromobility, ale neměli byste do ní investovat víc, než si můžete dovolit ztratit a pořád byste se měli snažit, aby to byl jen jeden ze zlomků vašeho portfolia. Krom toho, Tesla nově je součást indexu S&P 500, takže pokud budete investovat do amerických akcií nebo i do globálních akcií, tak vlastně Tesla bude součást toho Vašeho portfolia.
To je vlastně z naší strany dnes vše, my děkujeme, že jste nás sledovali, děkujeme za Vaši celoroční podporu, budeme samozřejmě pokračovat i v příštím roce a teď už Vám můžeme popřát jen hezký advent a šťastné a veselé Vánoce a u dalších aktualit už v tom příštím roce se těšíme na viděnou.
Dan: Těšíme se na viděnou.