Aktuality z finančních trhů 02/2021

autor: | 3. února 2021

Textový přepis

Dobrý den, já vás vítám u dalších aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc leden. Moje jméno je Jiří Cimpel a dnes tu se mnou bude analytik naší firmy Dan Majstorović.

Dan: Ahoj Jirko, dobrý den.

Jiří: Začněme tím, že se podíváme, jak se dařilo finančním trhům od toho začátku letošního roku. Můžete vidět, že růsty, které jsme viděli v posledním kvartále loňského roku, se zpomalily. Je to dané samozřejmě tím, že začátek roku je pro finanční trhy vždy trošku komplikovanější období a teď je samozřejmě ještě násobený tou ne úplně pozitivní výsledkovou sezónou za poslední čtvrtletí loňského roku. Můžeme vidět, že zelená čára, což jsou Spojené státy, mírně narostla, Evropa ale zaznamenala pokles, takže i ten globální modrý akciový index v lednu mírně ztrácel, ale nebyla to žádná divoká volatilita – je to vlastně standardní situace na finančních trzích – prostě akcie někdy rostou a někdy klesají. Dane, jak se dařilo trhům v delším časovém horizontu?

Dan: Než se podíváme na delší časový horizont, tak můžeme vidět ty poklesy, které v krátkém horizontu vypadají velmi hluboké a definitivní, nyní se nám rozmělní a není to až taková tragédie. To potvrzují vlastně i grafy, které vidíte, a které jsou v podstatě i na Evropu plusové. Ten poslední výkyv, který jsi zmínil, nebo spíš stagnace na základě výsledků sezóny, která není úplně valná, byl spíš očekávaný a díky tomu to nebyl nějaký obrovský propad anebo nějaký průšvih, který by měl nastat. Takže i přes veškerá negativa, která byla, ať už to byl Covid, nebo relativně problematické volby prezidenta v Americe, tak ten delší časový úsek ukazuje, že to spěje dál a máme nějaký rostoucí trend, což je pozitivní pro investice a pokud držíme ETF fondy a široce diverzifikované investice, tak bychom mohli být poměrně spokojeni.

Jiří: Ty jsi zmínil americké volby, myslím si, že důležitou lednovou zprávou bylo, že proběhlo předání moci ve Spojených státech, bohužel se to neobešlo bez konfliktu, ale proběhlo, ujal se role nový prezident a nás teď, doufejme, čeká 12 měsíců, které pro finanční trhy po volbě amerického prezidenta bývaly za těch posledních 10 cyklů pozitivní, tak snad i tentokrát se historie zopakuje.

Když se podíváme na další aktiva, můžeme vidět, že zlato zažilo v těch posledních dvou třech měsících korekci, a řekněme, že to byl nějaký návrat k hodnotám, které by pravděpodobně mělo, pokud by nedošlo ke covidu. Otazníkem samozřejmě bude, jestli se skokově vrátí, jestli přijde nějaká nejistota, nebo jestli uvidíme další oslabování. To samozřejmě u toho kovu nelze dopředu predikovat. A zajímavé je, že v poklesu oproti hodnotám před covidem zůstávají i nemovitosti. My shodou okolností v současnosti nakupujeme 2 investiční nemovitosti pro naše klienty a můžeme říct z praxe, že na cenách bytů se covid nijak nepromítnul. Koneckonců, loňský rok byl asi jeden z nejsilnějších na počet nově sjednaných hypoték a poptávka po novém bydlení pořád výrazně převyšuje nabídku, která na trhu je. Neočekával bych nějaký významnější pokles na cenách toho klasického rezidenčního bydlení, na druhou stranu ale můžeme vidět, že ve většině měst – specificky třeba univerzitních měst – je obrovské množství nově uvolněných bytů. Nabídka bytů k pronájmu je násobně vyšší než ve standardních obdobích a můžeme očekávat tlak na ceny nájemného bydlení, a to je vlastně to, co vidíme na tom grafu červenou čárou, kde právě tento tlak na výši nájmů má vliv na cenu akcií nebo respektive akcí nemovitostních společností, které se na tom globálním trhu obchodují. Tolik k tomu souhrnu aktiv mezi sebou. Můžeme vidět, že žádné z těch aktiv se nechová úplně stejně. Ne vše vždy roste a ne vše vždy klesá a to je i důvod toho, proč se snažíme v portfoliích namíchávat mezi sebou různá aktiva. Dane, ty jsi sledoval lednovou kauzu s akciemi GameStopu, co nám k tomu můžeš říct?

Dan: To je takový zajímavý výstřelek i na tom grafu. Když se podíváte, tak historicky se cena akcie pohybovala v řádech jednotek, maximálně desítek dolarů. A v lednu vystřelila na téměř 350 dolarů za kus. To je 1800 % zhodnocení. Ale je potřeba podívat se blíž, co za tím stojí. Ta kauza je zajímavá v tom, že cenu akcie vám může ovlivnit i kolektiv, který se na tom domluví. GameStop je toho konkrétním případem, protože se domluvil kolektiv lidí, retailových malých investorů, kteří si píšou na velkém finančním fóru, kde se schází x milionů lidí a píší si o Wall Streetu atp. Nasdíleli si informaci, že velké fondy spekulovaly na pokles ceny téhle akcie, takže úplný opak. A oni se domluvili, že tu akcii podpoří tím, že do ní hromadně nainvestují peníze. Tím pozvedli poptávku po akcii a proto zásadně vystřelila i cena. Takže to neleží až tak v tom fundamentu, protože ta společnost se potýkala se silnou konkurencí typu Amazon atp. a nebyla na tom až tak moc dobře. Nicméně tato poptávka jí vystřelila cenu akcie nahoru a takové vyšponování pak většinou končí i rychlým sestupem dolu.

Jedna věc je, že se složí kolektiv lidí, druhá věc je, že to může způsobit i 1 člověk. Konkrétně u GameStopu bylo vidět, že zakladatel Tesly, kterého sleduje spousta lidí, na svůj tweetový účet napsal pozitivně o GameStopu a to vyšponovalo cenu jejich akcie ještě víc, takže to je důvod, kdy my vlastně nevíme a nedokážeme předvídat, která akcie půjde nahoru, protože i akcie toho GameStopu, u které se to nečekalo, vystoupala raketově o 1800 %. Proto my v portfoliích využíváme spíše pasivní indexové fondy, které v sobě zahrnují x set někdy i 1000 firem, a máme poměrně jistotu, že jsme minimálně trefili aspoň jednu takovou hvězdu.

Jiří: Nehledě na to, není naším cílem tyhle hvězdy draftovat, chceme držet dlouhodobé portfolio, které bude držet dlouhodobě úspěšné společnosti, které skutečně vykazují růst ceny akcií díky tomu, že jim roste zisk, a ne díky tomu, že spekulativně někdo ovlivní cenu té akcie krátkodobým pohybem. Protože s velkou pravděpodobností u akcií Gamestopu se budeme dívat na to, jak v horizontu pár měsíců se zase ta cena vrátí zpátky nebo poblíž té původní úrovně a bude to skutečně jenom takový vyhnaný výstřelek.

Dan: Byla to jenom hra těch lidí.

Jiří: Já jsem se podíval na zajímavou statistiku, která se objevila na serveru visualcapitalist v minulém měsíci a je to vlastně analýza od světového ekonomického fóra, která ukazuje pro ten letošní rok 2021, jaká se na trhu očekávají rizika a jak ta rizika ovlivní ceny aktiv na finančních trzích. Na té spodní čáře vidíme pravděpodobnost, s jakou to riziko zřejmě nastane. Čím víc jdeme doprava, tím je ta pravděpodobnost větší a na té svislé ose vidíme ten dopad takové situace. Vidíme, že nejmenší pravděpodobnost a největší dopad by měl nějaký jaderný konflikt, na druhé straně s největší pravděpodobností s největším dopadem vidíme situace například spojené s klimatickými změnami anebo situace spojené s onemocněními a tak dál. Na tomto obrázku jsem chtěl ukázat, že těch rizik je, bylo a vždycky bude mnoho. Zároveň je dobré říci, že mnoho z těch rizik vlastně ty grafy ani neukazují, protože je nikdo neočekává, protože prostě nejsou v těch výhledech a vaše portfolio a váš finanční plán by měl stát na tom, že dokáže dosáhnout vašich cílů, ať nastane situace jakákoliv.

Dane, ty jsi upozorňoval, že tě ještě zaujalo, že tam jsou nová rizika, která tam historicky nebyla.

Dan: Děkuji, že jsi mě na to navedl, protože část těch rizik se tam poměrně často opakuje, a to ekonomické fórum je zmiňuje hlavně co se týká toho environmentálního zatížení a klimatických změn atp. Nicméně s rozvojem technologií přichází i nová rizika v podobě digitálních rizik, ať už se týkají zabezpečení těch digitálních aktiv, která dneska máme, a fungování v digitálním světě, tak i zvyšování digitální nerovnosti, protože ne každý je dostatečně vzdělaný, aby tu technologii mohl používat, aby si jí vůbec mohl dovolit, nemají na to prostě prostředky v rozvojových zemích a podobně. To jsou, řekněme, nová rizika, která tam objevují, a musíme s nimi počítat. Takže ten svět se dneska rychle mění, a to se týká i těch rizik. Rychle přibývají, rychle ubývají, objevují se nová a je potřeba se jim nějakým způsobem přizpůsobovat a připravovat se na to. A optimální přípravou v rámci portfolia je právě ta diverzifikace, kterou jsi zmínil.

Jiří: To je asi správná tečka na závěr, my vám děkujeme za pozornost a budeme se těšit zase u dalšího dílu příští měsíc na viděnou.

Dan: Na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů prosinec 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů listopad 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů říjen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.