Aktuality z finančních trhů 01/2020

autor: | 15. ledna 2020


Textový přepis videa

Dobrý den, já Vás zdravím u našich 1. aktualit roku 2020. Využijeme toho, že máme za sebou konec roku a blíží se nám konec jedné dekády. Podíváme se dnes na aktuality nejen z měsíčního pohledu, ale i z pohledu ročního a i toho delšího.
Dnes Vás budu provázet já, mé jméno je Jiří Cimpel, a bude se mnou můj společník Dan Majstorović.
Začneme tím, jak se dařilo trhům v loňském roce. Dane, máš k tomu čísla.

Dan:  Loňský rok byl krásný z pohledu růstu, protože ten růst byl víceméně na všech aktivech. Na akciích to bylo nejvýznamnější, když se podíváme na světové akcie,  byl  růst přes 27 % a ještě větší byl na amerických akciích a to 31 %. Ostatní akcie byly také růstové, ale už ne tak významně.

Jiří: Každopádně je asi zajímavé se podívat na ten trh i z pohledu trochu delšího, protože ten loňský rok nám začal na relativně velkém dně po výprodejích, které byly na konci roku 2018. Pokud se tedy podíváme na trhy od začátku roku 2018 a díváme se na to, jak se dařilo akciím v horizontu  těch posledních 2 let, můžeme vidět, že ten výsledek (modrá čára) ukazuje na akcie z indexu MSCI World, to znamená, že ukazuje vývoj globálních akcií, tak je tam hodnota nižší než byla na té roční bázi. Ten dvouletý výsledek byl kolem 22 %, což ale pro dlouhodobého investora je výsledek pozitivní a očekávaný. Znamená to zhodnocení na úrovni kolem 10 % ročně, což je pro široce diverzifikovaného investora výsledek uspokojivý.
Můžeme tedy říci, že pokud  jste  jako investoři prospali nebo procestovali poslední 2 roky a nestihli jste sledovat, jak se Vašemu portfoliu daří, jste vlastně dneska velmi spokojení. Pokud jste byli aktivnější v tomto období, tak pro Vás konec roku 2018 nebyl moc příjemný – pozitivní a pokud jste v tomto čase zpanikařili, prodali jste a dnes čekáte na návrat na trhy a říkáte si, že  je čas zase nakupovat, tak jste přišli o velmi podstatnou část  výnosu, který ten trh měl přinést.
Za nás platí pravidlo : Investujte dlouhodobě, s dlouhodobým hlediskem, nečasujte trh, pokud nastavíte nějakou alokaci, rozložíte si aktiva, tak je dlouhodobě držte a případně v průběhu času rebalancujte.  Nehodnoťte, jestli je čas na trh vstoupit nebo vystoupit, protože se to nevyplácí.
Ale finanční trhy a portfolia nejsou jenom akcie. Dan pro nás připravil obrázek, který ukazuje, jak se dařilo v tom období i jednotlivým třídám aktiv.

Dan: Je to poměrně zajímavé srovnání, protože to období bylo opravdu růstové a ať to vezmu průřezem přes všechny ty kategorie – akcie, nemovitosti, zlato a inflační dluhopisy, tak pro všechny to bylo kladné období. Překvapivě ale na konci roku 2018 zafungovalo krásně to, že ikdyž akcie šly do propadu, tak inflační dluhopisy  zůstaly v  mírném plusu, tak jak jsme od nich očekávali. To vidíme třeba i u zlata, které potom nastartovalo  poměrně významný růst. Proto je dobrá diverzifikace a dlouhodobost. Pokud jste konzervativnější investor, je vhodné nakombinovat různé třídy aktiv, ne jenom akcie a ne jenom dluhopisy, ale různé třídy od nemovitostí, akcií, dluhopisů po komodity, případně zlato. Pak jste mohli mít relativně klidné období s krásným kladným výsledkem.

Jiří: Já bych dokonce řekl, nejen pokud jste konzervativní investor, ale pokud jste investor, který ve svém portfoliu není příliš ochotný akceptovat ztrátu v řádu desítek %, řekněme třeba 40-50 %, pak by Vaše portfolio nemělo být složené jen z akcií, ale mělo by využívat kombinaci dalších tříd aktiv, které budou ten případný pokles zmírňovat a tlumit.

Jiří: Poslední dobou se ozývá spousta hlasů na téma případné blížící se recese nebo ekonomického poklesu.  V novinách  můžeme  číst o tom, že ekonomika zpomaluje, Německo vyrábí méně aut a podobně. Já jsem si tady půjčil obrázek ze serveru „visual capitalist„, který ukazuje krásně to, že recese jsou naprosto přirozenou součástí každého ekonomického cyklu. Po každém růstu přirozeně přichází pokles, po každém nádechu přichází výdech. Nemůžeme se do nekonečna nadechovat, stejně tak ekonomika nemůže do nekonečna jenom růst. Co je ale důležité a v tom obrázku na první pohled patrné, že to období těch růstů je násobně vyšší a násobně silnější než období poklesů. Průměrná recese trvá 11 měsíců a ekonomika při ní poklesne v průměru o 2 %. Období růstu trvá v průměru 67 měsíců a růst je  přes 20 %. A to je přesně to, co zajímá dlouhodobého investora. Zajímá nás to, že trhy v mnohem větší míře dlouhodobě rostou než klesají. A přesně to chcete vidět ve svém portfoliu. Takže pokud budete dlouhodobě sázet na růst, tak z pohledu trhů zvítězíte.
Dane, jak se dařilo jednotlivým kategoriím a třídám aktiv v tom horizontu dlouhém tzn. třeba v tom desetiletém?

Dan: Pokud se podíváme na tu desetiletku – od roku 2010, tak tam bylo krásné růstové období, ať už z pohledu akcií nebo nemovitostních investic, případně i zlata, přestože to nemělo tak vysoký růst – podle toho grafu jen 29 %. Nicméně, jak jsi říkal: expanze, dlouhá expanze, desetiletka, už to není krátké období, je to dlouhé růstové období. Velmi často se nabízí právě to, jestli přijde nějaký pokles, nějaká korekce toho trhu nebo ne. Růstové období  nám říká , že akcie  hodně vyrostly, vyrostla jejich hodnota a můžeme se bavit o tom, jestli ta hodnota je úměrná nebo ne. Jestli je férová nebo není.

Dan: Můžeme se podívat třeba na graf od Morningstaru, který ukazuje vychýlení od té férové hodnoty. Je vidět, že v tom posledním období je akciový trh nadhodnocený. Americké akcie významně rostly díky daňovým balíčkům a  díky jejich vysoké  ziskovosti. Účinek daňový balíčků už vyprchal a v posledním období se bavíme o tom, že je to hlavně o nabídce a poptávce, kde ta poptávka po akciích je enormní a zvyšuje jejich cenu. Takový růst a určité nadhodnocení může časem vést k tomu, že se ta cena bude mít snahu vrátit k férové hodnotě, tím pádem můžeme  v tom následujícím období  vidět nějaký pokles.  Můžeme,  ale nemusíme …

Jiří:  Nebo můžeme vidět zvýšení ziskovosti těch firem a pak to tu cenu vyváží a dorovná – uvidíme, co přijde.

Jiří: Poslední obrázek ukazuje analýzu od J.P. Morgan, který na roční bázi vyhodnocuje, jak se jednotlivým třídám aktiv daří dlouhodobě. Tady vidíme, že není jedno aktivum, které by bylo vždycky nahoře a nebo by bylo vždycky dole. Většina těch aktiv je někdy nahoře, někdy je skutečně nejvýnosnější, nejziskovější, ale také jsou období, kdy to aktivum je nejhorší ze všech a přinese v tom daném roce nejhorší výsledek. Proto sázka na jednu třídu z aktiv (na akcie nebo jenom na dluhopisy nebo jenom nemovitosti nebo jenom komodity) může být sázka na divokou kartu. Někdy to vyjde, někdy to nevyjde. Můžete zažívat spoustu divokých období v průběhu toho času  a nemusíte být schopni akceptovat tu míru poklesu. Uprostřed toho pole vidíte šedivá políčka, která ukazují balancované portfolio, které je namíchané ze všech těch aktiv dohromady. Můžete vidět, že je to portfolio, které  není  nikdy  ani nejlepší, ale ani nejhorší. Je to portfolio, které velmi snižuje tu výkyvovost portfolia v čase, tzn. tlumí emoční náročnost, kterou pro Vás ta investice má. Ty vlny nejsou prostě tak velké. Je to tak zvaný Multiesset portfolio, které je složené z různých tříd aktiv a to je model portfolií, který  při práci s našimi klienty a jejich portfolii  používáme dlouhodobě a úspěšně i my. Pokud jste si dali pro letošní rok předsevzetí, že se svými investicemi chcete něco udělat, pokud přemýšlíte nad tím, že nejste spokojení s tím jak dneska fungují, pak jsme tady pro Vás a rádi se s Vámi na téma Vašich investic podíváme blíž.
Neváhejte nás kontaktovat.
To je od nás dnes vše, budeme se těšit příští měsíc u dalších aktualit, kdy se podíváme na to, jak ten letošní rok začal, na shledanou.

Dan: Na shledanou

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.