Pokud byste chtěli namísto našeho souhrnného zpravodajství i rozšířenou verzi aktualit z finančních trhů (konkrétně 37 minut), kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete se podívat sem: https://youtu.be/K9KMfHOJgz8
Textový přepis
Dobrý den, já vás vítám u dalších aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc únor. Mé jméno je Jiří Cimpel a se mnou tu dnes bude analytik naší firmy Dan Majstorović.
Zdravím tě, Dane.
Dan: Ahoj Jirko, dobrý den.
Jiří: Tentokrát vás zdravíme z našich detašovaných pracovišť, z důvodu covidu sedíme každý někde jinde, ale zatím naštěstí pouze z preventivních důvodů. Doufám, že i vy jste v pořádku a zdraví.
Jiří: Pustíme se do práce a začneme vlastně pohledem na finanční trhy z toho krátkodobého pohledu. Když se podíváte na to, jak se dařilo akciím od začátku letošního roku, můžeme vidět, že evropské, americké, anebo globální akcie vlastně jsou všechny v růstu. Je to zvláštní situace, protože ekonomiku máme v recesi, firmy prodělávají nebo jejich zisky jsou malé nebo nulové až na výjimky, což jsou farmaceutické společností nebo technologické společnosti, které táhnout ty indexy nahoru a přesto jsou investoři optimističtí a na finanční trhy, specificky do akcí, vlastně proudí obrovské množství peněz, což má vlastně 2 důvody. Jedním důvodem jsou monetární stimuly, tzn. tisk peněz ze strany centrálních bank, které prostřednictvím levných úvěrů, anebo různých státních dotací, intervencí, vlastně chrlí hotovost na trh a tu samozřejmě investoři potom zpětně investují a druhým faktorem je to, že není příliš alternativ, kam smysluplně dneska investovat s výnosem, aby se dala dlouhodobě porážet inflace, než jsou akcie. Proto vlastně akcie stahují velký množství peněz a poptávka po nich tlačí ceny nahoru. Nás samozřejmě zajímá nejenom ten krátkodobý pohled, mnohem důležitější je ten pohled dlouhodobý. Dane, jak to vypadalo v delším horizontu s akciemi?
Dan: V tom delším horizontu se tyto významné poklesy a růsty rozvolňují a jak vidíme na konci března loňského roku největší pokles, tak jsme se dostali postupným návratem až do poměrně příznivý plusových hodnot. A pokud to zhodnotíme od roku 2018, tak vlastně americké akcie jsou 54 % plusu, globální světový trh je přes 30 % v plusu a co se týká evropského trhu, který dlouhodobě zaostával, tak i ten je dnes necelých 15 % v plusu. Pořád značně zaostává, ale už to není ta 0 kterou jsme viděli ještě nedávno. Důvody, proč ten trh je v růstu, což můžeme vidět od začátku covidový krize, jsi ve velké míře popsal ty, Jirko, a je to enormní uvolňování peněz, uvolněná měnová politika, dnes už bych řekl i relativně pozitivní nálada investorů, a to se samozřejmě přenáší do všech těch kategorií. Možná bude zajímavý pohled na to, jak se právě jednotlivé třídy aktiv chovají v tomhle dlouhodobým horizontu. Jestli bys nám, k tomu mohl říci pár věcí ty, Jirko.
Jiří: Určitě, ono je vlastně potřeba říct, že většina dlouhodobých investorů neinvestuje pouze do jednoho aktiva, nekupují třeba jenom akcie, ale míchají dohromady různé třídy aktiv, aby v období, kdy se některým aktivům daří a některým ne, tak aby se ta portfolia vyvažovala. Paradoxně vlastně to, když vsadíte všechno na jednu kartu, s sebou nese riziko, že výkyvy budou vysoký. Pokud smícháte ta aktiva dohromady a uvidíte v tom portfoliu různé barvy tzn. uvidíte, že někdy budou některá aktiva červená a ve stejném okamžiku budou jiná zase zelená, modrá, tzn. jedny budou v poklesu, druhé budou v růstu, tak to je to, co vlastně vám pomůže to Portfolio dlouhodobě balancovat a i ty případné poklesy držet v nějakých rozumných mezích. Tady třeba vidíme na krásném příkladu, že zlato po loňském strmém růstu v období paniky na trzích, po zklidnění situace zažívá vlastně pokles a návrat na svoje standardní hodnoty. Na druhou stranu akcie dneska už kříží tu cenu zlata, respektive kříží výnosy, které tady vidíme asi od roku 2018 až dodnes a ukazuje se , že akcie pro dlouhodobého investora jsou pevným bodem, a to zlato zase může být vhodným pojištěním právě proti těm extrémním poklesům. Zajímavé je vidět, že spolu se zlatem klesá i cena dluhopisů. K tomu sis, Dane, připravil krátkou informaci ty.
Dan: To je taková zajímavost. Já tady ukážu obrácený graf, než jsi říkal ty, že klesají ceny, ale to spolu souvisí. Ten graf, který vidíte, je výnos desetiletých státních dluhopisů amerických. Tam je vidět enormní růst a ten je způsoben právě tím, že spousta lidí věří, že trh poroste dál. Obavy z inflace, kterou může přinést právě uvolněná měnová politika pumpování peněz do ekonomiky, tlačí lidi investovat do jiných aktiv, než jsou bezpečné dluhopisy. Hledají aktiva jako jsou třeba akcie a nemovitostní akcie atp., která přináší větší výnos, větší potenciál toho, že dlouhodobě porazí inflaci. Odliv peněz z dluhopisů tlačí na pokles ceny, protože se snižuje poptávka a díky tomu, že klesá cena dluhopisu, roste jejich výnos. Takže jakkoliv se zdá graf pozitivně naladěný, je možná pozitivně naladěný pro nově vstupující investory do těchto dluhopisů, ale pro ty stávající to zase tak pozitivní není právě proto, že klesá cena těch dluhopisů. Což jsme vlastně viděli na tom grafu, který jsi ukazoval ty, Jirko. To byla jedna zajímavost, kterou jsem chtěl vypíchnout a druhou zajímavostí, kterou si myslím, že můžeš popsat ty, je: podle čeho se rozhodují američtí investoři .
Jiří: To je zajímá analýza, která se objevila v minulém týdnu na serveru Visual Capitalist, kde je krásně vidět, že investoři se rozhodují nejčastěji na základě dvou faktorům nebo na základě dvou zdrojů informací. Tím jedním zdrojem jsou profesionálové nebo odborníci na dané téma – mohou to být účetní, právníci nebo investiční poradci, finanční poradci atd. Je to vlastně kolem 50 % těch rozhodnutí. 50 % investorů řeklo, že tento zdroj informací je pro ně klíčový. Druhá část byli lidé, kteří se rozhodují na základě informací, které najdou na internetu. Tady bych chtěl upozornit a varovat před tím, že samozřejmě internet není cenzurované médium a tu informaci sem může umístit kdokoliv bez jakéhokoliv výběru nebo filtru pravdivosti nebo nepravdivosti té informace. Takže je vždy důležité, pokusit se, získat nějaký objektivní názor, ověřit si tyto informace z více zdrojů, ideálně i ze zdrojů, které jsou mimo internet, aby člověk skutečně pak nebyl zaskočený a překvapený, protože přeci jen jde o peníze jde o investice a často jde o vaše životní úspory. Rozhodnutí by jste měli dělat na základě fundovaného a kvalitního rozhodnutí. Pozor na všechny dnešní trendy v podobě různých kryto baronů a podobných různých mágů, kteří vás naučí za 2 dny investovat přes Forex a na swapových obchodech atd.. Věřte tomu, že oni vydělávají víc peněz na tom, že prodávají ty svoje vzdělávací produkty, než na tom, že by sami ty investice živili. To je z naší strany dnes vše, my vám s Danem děkujeme za pozornost. Díky že jste se dívali až dokonce a budeme se zase těšit u dalších aktualit příští měsíc na viděnou.
Dan: Na viděnou.