Aktuality z finančních trhů 10/2021

autor: | 6. října 2021

Pokud chcete slyšet rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů (konkrétně 60 minut), kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout zde: Investiční výhledy 9/2021 – Navyšování sazeb ČNB a nemovitosti a jejich další vývoj.


Textový přepis

Jiří: Dobrý den, vítám vás u dalších Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc září. Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tu jako vždycky společník a analytik naší firmy Dan Majstorović, zdravím tě, Dane.

Dan: Ahoj, Jirko, dobrý den.

Jiří: Dnešním tématem bude inflace a růst úrokových sazeb. Ale než se dostaneme k tématu „inflace“… Dane, jak to vypadalo na akciových trzích od začátku roku a v posledním měsíci?

Dan: Od začátku roku je to poměrně hezký kladný vývoj. Na americkém akciovém indexu jsme kolem 18 %, na světovém indexu kolem 16 % a i ta Evropa je  +12 %.  Poslední měsíc je ve znamení poklesu nebo můžeme říci korekce, která je způsobena právě tím naším hlavním tématem a to je inflace a nejistota trhů v očekávání, jak budou reagovat centrální banky. Pokud se na to podíváme z delšího hlediska, jak to vidíš ty, Jirko?.

Jiří:  Když si poodstoupíme v čase od finančního trhu a jeho vývoje, můžeme vidět, že i  často relativně velké vlny se stávají vlnkami a ty malé korekce jsou jen zavlněním. To můžeme vidět i na tom výsledku v září. Bude důležité, jak budou trhy reagovat dál, jak budou reagovat investoři na další očekávání spojené s utahováním finančních kohoutků třeba ve Spojených státech. Na druhou stranu  fundamentální výhledy (tzn. to, jak se daří firmám a jak díky tomu roste inflace) ukazují, že ziskovost bude  dobrá a čeká se dobrý poslední kvartál letošního roku.

Dan: Pokud se podíváme na průřez aktiv – na diverzifikaci mezi akciemi, dluhopisy a nemovitostmi a případně komodity třeba v podobě zlata, vidíme, že ta nejistota panuje napříč trhy. Září bylo poklesové a ta nejistota, co se vlastně bude dít, které to aktivum převezme růstový trend, bude hodně záležet na tom, co nám křišťálová koule řekne pro následující měsíce. Necháme se překvapit na podzim při zasedání americké centrální banky a uvidíme.

Jiří: Prostě v září klesalo všechno.

Jiří: Dalším tématem pro korunové investory bude očekávané posilování české koruny a tím se dostáváme k našemu tématu, protože na roční bázi se nám inflace v Čechách dostává přes 4 %, což je číslo, které ještě před čtyřmi, pěti lety bylo úplně nepředstavitelné.

V reakci na vysokou inflaci a samozřejmě i dobrá čísla z trhu práce přišla Česká národní banka se zvýšením úrokových sazeb, které bylo možná až nečekaně vysoké.  Úrokové sazby stouply z 0,75  na dvojnásobek na 1,5 %. A teď bude samozřejmě otázkou, jestli to pocítíme i na spořicích účtech. Myslím si, že tam ještě dlouho ne, ale určitě to bude něco, co ucítíme na úrokových sazbách na hypotékách. Což koneckonců je i jeden z důvodů, na který česká národní banka cílí.  A to je zpomalovat tempo růstu poptávky po nemovitostech.

Chtěl jsem ukázat, že inflace není jenom český problém.  Ona je prostě přirozenou součástí trhu, se kterou je potřeba počítat, ale když se podíváme napříč světovýma ekonomika, tak inflace je tématem, které dnes hýbe světem. A musíme také říci, že ve většině inflačních ukazatelů pořád ještě není započítaný  růst cen pro koncové zákazníky, který můžeme čekat v dalších týdnech a měsících. Můžeme očekávat, že číslo 4,1 nebude pravděpodobně konečné.

Myslím si, že přichází doba, kdy věty, které jsme říkávali, že inflace je přirozeným nepřítelem investora, se stanou skutečností, kterou pocítí každý investor. Sazbu 4 % těžko dokážete porazit nějakým klasickým konzervativním aktivem.  Bude třeba hledat cesty, jak dlouhodobě ukládat peníze nad inflaci. A to, Dane, souvisí i s tématem nemovitostí, které jsi vybral na závěr.

Dan: Určitě. Pozvali nás odborníci na reality na investiční konferenci, abychom jim odprezentovali téma „Dědické plánování v praxi“. Díky tomu jsme měli možnost zúčastnit se této  konference a zároveň pobrat i spoustu zajímavých informací na téma realit.

Nemovitosti mohou být aktivem, které vás před inflací ochrání. Vybral jsem pro vás pár zajímavých čísel. Jedním z nich je množství nabídek na českém trhu. Když se podíváte  na portál Sreality, kde je drtivá většina těchto nabídek, vidíte, že před covidem v roce 2020 bylo nabídek cca 120 000 (všech inzerátů). Když se podíváte dnes, je tam jenom cca 61 000. To je polovina. Stejné je to s výstavbou. Zde konkrétně vidíme čísla pro Prahu, kde  v roce 2020 bylo 6000 nově nabízených bytových jednotek, v letošním roce pouze 3000 a mohl bych takhle pokračovat  dál.

To jsou kritéria, která nahrávají tomu, že ceny nemovitostí v budoucnu porostou a je to aktivum, které vás může před inflací ochránit a patří do té diverzifikace vašeho portfolia.

Jiří: Proto akcie a nemovitosti jsou aktiva, kterým dlouhodobě věříme a která dokáží inflaci  systematicky porážet.

Tím bychom se dnes chtěli rozloučit. Díky za pozornost, delší verzi tohoto dílu můžete najít na našem podcastu, pokud vás zajímají další podrobnosti a jinak se na vás těšíme u dalšího dílu zase na viděnou.

Dan: Na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Na problematiku důchodů se specializuji od roku 2017, kdy jsme si ve firmě uvědomili, že důchod je velmi důležitá součást budoucí renty našich klientů. Prostudoval jsem všechny zákony a vyhlášky týkající se důchodů a na jejich základě jsem sepsal knihu Do důchodu s rentou. Tam důležité informace podávám i pro běžného člověka srozumitelnou formou. Jsem také autorem služby Audit důchodu, ve které lidem počítám výši jejich budoucího důchodu a dávám konkrétní doporučení pro jeho navýšení.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jan-cimpel/" target="_self">Jan Cimpel, EFP</a>

Jan Cimpel, EFP

Na problematiku důchodů se specializuji od roku 2017, kdy jsme si ve firmě uvědomili, že důchod je velmi důležitá součást budoucí renty našich klientů. Prostudoval jsem všechny zákony a vyhlášky týkající se důchodů a na jejich základě jsem sepsal knihu Do důchodu s rentou. Tam důležité informace podávám i pro běžného člověka srozumitelnou formou. Jsem také autorem služby Audit důchodu, ve které lidem počítám výši jejich budoucího důchodu a dávám konkrétní doporučení pro jeho navýšení.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.