Aktuality z finančních trhů 12/2019

autor: | 4. prosince 2019


Textový přepis videa

Dobrý den, tady Jiří Cimpel, firma Cimpel & partneři, vítám Vás u našich listopadových aktualit z finančních trhů. Tentokrát  jsou to už poslední letošní aktuality a lehce předvánoční. Dnes tu se mnou bude i můj společník firmy a analytik Dan Majstorović.
Dan: Dobrý den

Jiří:  Od začátku roku vidíme, že trhy pokračují v růstu. Ten poslední měsíc byl opět jedním z nejsilnějších měsíců. Akciové indexy od amerických přes globální trhají své rekordy a vypadá to, jakoby se ten růst neměl nikdy zastavit, tak uvidíme, co bude dál. My se snažíme dívat se na ten vývoj  nejen v tom krátkém horizontu, ale sledovat i ten dvouletý, tak Dane jak to vypadalo tam?

Dan: Jak zmiňujeme v každých aktualitách, tak tam se nám promítla korekce na konci loňského roku a i přesto ten růst to vyhnal do větších maxim než to bylo. To znamená, na světovém indexu můžeme vidět růst o necelých 23 %, Amerika o 30 % (zelená čára v grafu) a Evropa vyrostla taky, ale je vidět, že významně méně. Nicméně, vždy je dobré to kombinovat a my používáme hlavně ten světový index.

Jiří: Je dobré taky říci, že ty indexy akciové rostou dlouho a ty rekordy úspěšně trhají, můžeme také vidět, že ekonomika  má tendenci mírně zpomalovat a je dobré i říct, že v téhle poslední fázi tohoto ekonomického cyklu, v té fázi zpomalování, se na trhu objevuje obrovské množství různých alternativních investic, které mají tendenci přitahovat velkou pozornost investorů, jejichž riziková averze nebo ty obavy z různých rizik tím dlouhodobě rostoucím trhem významně klesají.
První, před čím bych varoval, je právě investice do různých alternativních investic, které byste si klasicky do portfolia nikdy nezařadili, ale v této době to k tomu svádí a druhá věc je, že akcie by neměly být  tou jedinou složkou Vašeho portfolia. My v portfoliích vždycky používáme takzvaný multiasset, tzn. dáváme dohromady víc různých aktiv tak, aby se vzájemně chovaly v různých časech ne úplně stejně a případné poklesy na trzích potom tím dokázaly zmírňovat.

Jiří: Tady se můžeme podívat na vývoj toho multiasset portfolia nebo různých kategorií aktiv od začátku roku 2018. Vidíme tady akcie, nemovitosti, dluhopisy a vidíme tam zlato. To jsou 4 kategorie aktiv, které v portfoliích našich klientů používáme my. A můžete vidět možná zajímavost, je tam krásně vidět ta korekce, která proběhla na konci loňského roku, kdy jsme viděli významné poklesy na akciích, zároveň tam vidíte i poklesy na globálních cenách nemovitostí, ale viděli jsme stagnaci na trhu s dluhopisy, neviděli jsme tam žádnou zásadní paniku a naopak, viděli jsme posílení a výrazný růst komodit, speciálně v tomto případě, zlata.
Takže portfolio, složené například z těchto 4 aktiv (my ho používáme v podobě permanentního portfolia) v tomto období nezažívalo tak velké drama jako investor, který držel jenom akcie a musel se dívat na poklesy v řádu desítek procent.

Dan: To znamená, pokud chcete být opatrný investor, diverzifikujte mezi různé třídy aktiv, které se chovají v různých časech různě.

Dan: Investice se týkají hodně investičních fondů a nás zaujal článek, kde autor popisoval, jak se vyvíjí tlak na snižování nákladů jak ve fondech, tak v otevřených podílových fondech, tak v indexových ETF, ale netýká se to jen těchto investičních společností a fondů ale i prostředníků, skrze které můžete tyto fondy nakupovat. Jsou to různé platformy, jako je například velmi známá Interactive Brokers, TD American trade a další. I u nich je vidět, že se snaží utrhnout nebo alespoň udržet ten svůj tržní podíl, který mohou obhospodařovat a spravovat. Zajímavý obrázek je ten modrý graf. To je vývoj tržního podílu investiční společnosti Vanguard a vidíme, že zaznamenal velký nárůst tržního podílu, hlavně v posledních letech. Je to hlavně díky tomu, že zvládli snižovat náklady na těch svých fondech.

Jiří: Takže se zřejmě do budoucna dočkáme menšího počtu podstatně větších investičních společností a doufejme, že s podstatně nižšími náklady a poplatky.

Dan: Každopádně je dobře, že je tu konkurence a díky tomu se rozvíjí společnost i to prostředí.

Jiří: Doufejme, že tento tlak dospěje i do Čech, protože zatím se ty české platformy na to moc nechystají.
Je to jeden z důvodů, proč my hodně používáme v portfoliích platformy zahraniční, které už jsou té konkurenci vystaveny a s těmi poplatky na investicích jdou významně dolů.

Jiří: Poslední obrázek nám ukazuje globální zadlužení nebo spíše poměr jednotlivých států na velkosti globálního dluhu. Můžeme vidět, že primární zadlužení mají ty veliké ekonomiky jako jsou USA, Čína, Japonsko, jsou tam samozřejmě i známí hráči jako je Francie, Itálie, Německo. Je dobré říci, že pohled na to zadlužení států se pomalu mění a v řadě případů naopak státy, které se nezadlužují, musí čelit tlaku svých občanů na to, že neinvestují dostatečně do infrastruktury a podceňují ty možnosti levného dluhu atd., tak uvidíme, co nám budoucnost přinese. Musíme také říci, že řada z těch zemí jsou významně dotované ze strany třeba evropské centrální banky v podobě odkupu jejich dluhu za velmi nízké úrokové sazby, které by na standardním trhu nikdy nedostaly. Pořád bych ale byl opatrný a přemýšlel bych nad tím, jaký dluh a jakého státu nakupuji a jestli ten stát má  skutečně v budoucnu  šanci ten můj dluh a tu moji půjčku splatit.

To je asi dnes z naší strany vše, my Vám přejeme do toho příštího roku hodně štěstí, zdraví, přejeme Vám, abyste si užili vánoční svátky a nepodlehli jste vánočnímu šílenství a budeme se těšit zase v lednu na viděnou u dalších aktualit z finančních trhů.

Dan: Krásné Vánoce a na viděnou


Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.