Aktuality z finančních trhů 2/2023

autor: | 2. února 2023

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy 2/2023 | Akciové zisky, daně a inflace nebo na youtube: Investiční výhledy 2/2023 | Akciové zisky, daně a inflace.

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc leden. Dnes se podíváme, jak trhy vstoupily do začátku nového roku. Podíváme se i, na co byste si měli dát pozor s blížícími se daněmi, a máme pro vás připraveno pár zajímavých informací ze světa inflace. Doufám, že se máte na co těšit. Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady partner firmy a analytik Dan Majstorović. Ahoj, Dane.  

Dan: Ahoj, Jirko, dobrý den. 

Jiří: Dane, jak začaly trhy od začátku letošního roku?  

Dan: Začátek letošního roku je poměrně pozitivní. Leden se nese v takovém duchu lednové rallye, dalo by se říct. Pokud se na to ale koukneme v širším kontextu od začátku loňského roku, jsme pořád v poklesu. Evropský index je na −7 %, v tom Evropa vyhrává. Světový index je na necelých −14 % a americky na necelých −18 %. 

Jiří: To je zajímavý pohled, protože se díváme na otočená čísla, než na jaká jsme se dívali ještě před rokem a půl.  

Když se podíváme na dlouhodobý horizont, díváme se od roku 2018, vidíme, že v delším horizontu Amerika pořád je významným vítězem i přes větší poklesy v posledním roce. Překonává svou výkoností globální akcie, které vidíme modrou čárou uprostřed, a Evropu, která je v závěsu. Tohle je vždy zajímavý pohled. My jsme o tom mluvili už loni, že se snažíme nepreferovat jeden z regionů. Snažíme se vždy v portfoliu zastupovat aktiva z Ameriky, Evropy i z vyspělé Asie, abychom byli schopní participovat, když bude růst rychlejší v kterémkoliv z těch regionů. 

Dan: Z pohledu různých tříd aktiv na toto přibližně pětileté období vidíme, že výhercem je zlato, které je přibližně 3 % nad akciemi. To znamená končí na nějakých 45 % plus od roku 2018. Akcie jsou na 42 %. Trend je celkem jasný, korelace je tam daná. To, co jsme viděli v covidu, jsme viděli i teď v těch krizích. Když akcie šly dolů, tak zlato, neříkám, že prudce stoupalo, ale tak nějak se plácalo kolem své hodnoty. Ta nervozita se celkově promítala do všech tříd aktiv. Ale v tomto ohledu se zlato udrželo a je zatím tím výhercem.  

Z pohledu dluhopisů jsme mohli vidět výrazný pokles směrem dolů a je to napříč dluhopisovým trhem. Je jedno, jestli to byly krátkodobé, střednědobé nebo dlouhodobé dluhopisy, ale průsečík v podobě inflačních dluhopisů, který na grafu můžeme vidět, je na 1,8 %. Proč tomu tak bylo? Je to situací na trhu, kde vidíme prudký nárůst úrokových sazeb nejenom v Americe, nejenom v Čechách, ale i v Evropě. I Evropská centrální banka, což je historicky vlastně významný okamžik, se dostává na hodnoty přes 2 % na úrokových sazbách. To nutno podotknout jsme si několik let nazpátek těžko představovali, že by k tomu mohlo dojít. Teď jsme v téhle situaci.  

To všechno mělo samozřejmě negativní vliv na dluhopisy, ale zároveň jim to vrací i tu jejich funkcionalitu, jak se o ní mluví v ekonomické nebo investiční teorii. Teď, když se začnou vydávat nové dluhopisy, začnou plnit svou funkci. Když porostou úrokové sazby, dluhopisy budou klesat. Když budou klesat úrokové sazby, cena dluhopisů poroste. A v portfoliích to přinese v podstatě nový nebo staronový rozměr, jak jsme byli zvyklí.  

Jiří: Je dobré se na ten obrázek nedívat z pohledu toho, že když jsou dluhopisy dole, měl bych z nich rychle utéct a jít nakoupit zlato. To by mohla být velká chyba. Ale když už bych chtěl časovat, tak možná spíš prodat zlato nahoře a koupit dluhopisy dole nebo akcie, které jsou v poklesu, protože ten potenciál jejich růstu je samozřejmě do budoucna větší.  

Co se týče daní, které jsme slibovali, chceme jenom zopakovat několik základních parametrů, které kolem daní a investic občas investoři zaměňují. Tím prvním parametrem je hranice 100 000 Kč. Platí že, pokud jste v loňském roce realizovali prodeje cenných papírů do 100 000 Kč, bez ohledu na to, jestli jsou nebo nejsou po daňovém testu, nemusíte danit zisky z nich realizované a nemusíte je ani uvádět v daňovém přiznání. Pozor, jedná se o součet všech vašich prodejů, ne jenom o jednotlivé transakce nebo jednotlivé pokyny.  

Daňový test, který platí tříletý, znamená, že pokud danou pozici držíte delší dobu než 3 roky, nemusíte zisk z ní danit, pokud se jedná o cenné papíry. Příjem z takového prodeje nemusíte ani uvádět do daňového přiznání, pokud nepřesahuje jednotlivý prodej 5 milionů Kč, kdy zase máte oznamovací povinnost vůči finančnímu úřadu. Tady chci upozornit, že daňový test platí od prodeje pozice a prodej pozice občas investoři zaměňují za okamžik, kdy jim přijdou peníze na bankovní účet. Ale k tomu prodeji a nákupu dochází už na vaší investiční platformě. To znamená, pokud jste v čase třeba rebalancovali portfolio, koupili jste nějaké cenné papíry, prodali nějaké a koupili jiné, daňový test samozřejmě běží až od okamžiku nového nákupu. Ten předchozí skončil ve chvíli prodeje. Tak jenom na to pozor!  

Danění dividend a úroků. Platí, že u dividend v České republice a úroků v České republice jsou daně sražené už na straně toho, kdo dividendu vyplácí. Pokud ale máte dividendy z akcií v zahraničí, je tam sice daň většinou také sražená, ale český finanční úřad to neví. Takže musíte tenhle příjem uvádět ve svém daňovém přiznání a započítáváte si tam vůči němu daň, kterou jste v zahraničí odvedli.  

To byly dividendy, úroky a daně letem světem, detail rozebereme následně v podcastu a na youtube videu. 

Dan: Teď ke slibované inflaci. V obrázku můžete vidět, že i když jsme měli a máme tady v Česku dvoucifernou inflaci, nejsme jediní a nejsme na tom zdaleka nejhůř. Z pohledu Litvy, Estonska a tak podobně, tam mají inflaci přes 20 %. A můžeme jít ještě dál, což není myšleno geograficky, je tu Turecko, tam mají přes 85 % inflaci. A pokud bychom chtěli vidět úplné extrémy, můžeme se podívat na Zimbabwe, kde mají inflaci na úrovni 250 %, což jsou obrovská čísla. Samozřejmě to znehodnocení je obrovsky rychlé a v podstatě to přeneseně znamená, že si chcete jít koupit chleba, ráno za něj zaplatíte nějakou částku, ale o dvě hodiny později už je dražší.  

Takže pro srovnání nějaké rychlosti, ať si uděláte obrázek: ano, není ta inflace u nás příjemná, ale pozitivní vyhlídka je, že jsme na trhu, kde se centrální banka snaží dělat protiinflační kroky a pravděpodobně za krátkou dobu zase uvidíme normální jednociferná čísla inflace. Kdežto u Turecka a případně u rozvojových zemí se s těmi problémy mohou potýkat mnohem déle, protože měnovou politiku nemají tak dobře vyřešenou.  

Jiří: A to je zase jeden z důvodů, proč i v investicích preferujeme rozvinuté trhy, které si dokáží i s takovými specifickými situacemi a tak vysokou inflací poradit snadněji a rychleji.  

Děkujeme za pozornost v prvním díle za rok 2023 a budeme se těšit zase u dalšího dílu na viděnou. 

Dan: Na viděnou. 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.