Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P | duben 2023 | Konečně růstový kvartál nebo na youtube: Investiční výhledy C&P | duben 2023 | Konečně růstový kvartál.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc březen. Dnes se podíváme, jak se dařilo finančním trhům v prvním kvartále roku 2023. Po čtyřech klesajících kvartálech loňského roku můžeme konečně říci, že byl plusový. Podíváme se i na situaci kolem bank a máme pro vás zajímavou statistiku týkající se pasivních a ETF fondů a toho, jaká je jejich role a pozice na finančním trhu. Mé jméno je Jiří Cimpel a jsem privátní investiční poradce a wealth manažer v Cimpel & partneři. Jako vždy v našich Aktualitách, i dnes je tady se mnou můj společník a analytik Dan Majstorović. Ahoj, Dane.
Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.
Jiří: Jak vypadaly ceny na akciových trzích. Můžeme vidět, že od začátku letošního roku trhy posilovaly. Díváme se na vyjádření v české koruně, tedy po započtení pohybu kurzů, který nebyl od začátku letošního roku tím, co by příliš nahrávalo výnosu. Naopak výnos spíše ubíral, protože koruna má stále tendenci posilovat.
Můžeme vidět, že pořád platí setrvalý stav, kdy od začátku letošního roku evropské akcie svým růstem předbíhají ty americké. To je specifická situace, kterou jsme v posledních letech neviděli. Samozřejmě si klademe otázku, co bude dál? Myslím si, že asi hlavní slovo teď i v dalších měsících bude mít americká centrální banka a její tempo navyšování úrokových sazeb.
Jak to, Dane, vypadalo v tom delším horizontu?
Dan: V delším horizontu jako vždy vidíme, že přestože se Evropě od začátku letošního roku dařilo překonávat Ameriku, v dlouhodobém horizontu ještě pořád poměrně výrazně zaostává. Když se podíváme na světový index, který se nachází uprostřed na nějakých plus 46 % od roku 2018, je to poměrně příjemný výsledek. Ten mohl být kompenzovaný právě i Evropou, která mu mohla v letošním roce pomoci. Amerika i přes pokles z vrcholových 94 % na 63 % od roku 2018 je pořád v plusu, což není tragédie. I výhled na další období sledujme takto z dálky, protože tady ta vlna skončila zatím pozitivně a uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Očekával bych, že toto bude zase jedno z těch zavlnění. Jestli je všemu konec, to ještě nevíme, to se ukáže až časem.
Jiří: Jestli je to konec poklesu, to samozřejmě nevíme. Každopádně je pořád dobré říci, že současné poklesy jsou primárně pro dlouhodobé investory extrémně atraktivní příležitostí pro nákupy aktiv se zajímavou slevou.
Podívejme se na mix aktiv a jak se dařilo nejenom akciím a třeba i zlatu. Poslední měsíc byl pro zlato pozitivní, zlato posilovalo a dál rostlo. Naopak vlivem toho, že úrokové sazby zase o kousek povyrostly, jsme mohli vidět pokles na cenách nemovitostních akcií a mírně setrvalý stav na úrovni dluhopisové.
Dan: Určitě jsme v poslední době všichni postřehli zprávy z bankovního sektoru, zejména Silicon Valley Bank, 16. největší banka v Americe. Je to hodně skloňované v médiích a mně se často od klientů dostává dotaz, jestli nehrozí nějaká bankovní krize, jestli není nějaký problém.
Jiří: Jestli to není ten rok 2008?
Dan: Ano. Je nám to blízké a v ne tak dávné historii, takže ten dotaz je zcela přirozený. Na druhou stranu od té doby jsme se posunuli o kus dál my i centrální bankéři. Viděli jsme tedy rychlou reakci americké centrální banky, jak se vypořádala s možným problémem Silicon Valley Bank. Velmi rychle vypořádali všechny vklady, které tam byly.
Zároveň je dobré si uvědomit, že ačkoliv je to 16. největší banka, tak v poměru s největšími bankami v Americe, které by třeba reálně znamenaly systémové riziko, je to jenom zlomek – necelých 10 %, možná 5 %, jak je hezky vidět na infografice, kterou máte před sebou. Za sebe tam nevidím žádnou vyhlídku systémové krize z pohledu bankovního sektoru. To neznamená, že by to trh trochu nekorigovalo, protože už tak je sám o sobě hodně napjatý.
Jiří: Jak jsem sliboval, podíváme se i na zajímavou statistiku ohledně ETF fondů. Občas z úst aktivních správců slýchám kritiku směřující k ETF fondům nebo třeba pasivním strategiím ohledně toho, že jejich role na finančním trhu je stále větší a větší, že zaujímají větší část v míře vlastnictví cenných papírů a že se blížíme k hranici kolem 50 %, které by mohly znamenat nějaké systémové riziko nebo ztrátu efektivity trhu. Samozřejmě pokud by byl trh z většiny obchodovaný pasivním způsobem, mohl by být vývoj cen aktiv snadno predikovatelný a ztrácela by se tím míra efektivity.
Tady chci říci, že jsou to často informace vytržené z kontextu. Je pravda, že pasivní strategie, to znamená ETF fondy a pasivní indexové fondy, zaujímají dnes 50 % trhu, ale pouze v segmentu investičních fondů! Na grafu můžete vidět, že ETF fondy dohromady s pasivními fondy mají dnes 13 % amerického trhu. Bavíme se teď o amerických akciích. Oproti nim mají aktivní podílové fondy také 13 % a to je těch 50 %, o kterých se často mluví. Ale těchto 50 % je pouze 13 % celkového vlastnictví akcií. Můžeme vidět, že největším vlastníkem amerických akcií jsou domácnosti a za nimi jsou fondy, zahraniční investoři, nějaké hedgeové fondy atd.
Ten trh je velmi diverzifikovaný, vlastníků je velké množství a ETF fondy skutečně v tuto chvíli nevytváří pro trh žádné systémové riziko. Nemusíme se obávat. Pravděpodobně takové riziko ani nenastane, protože případná přílišná systémovost trhu by měla zase otevírat dveře aktivním správcům, u kterých je vidět, že právě oni jsou těmi, kdo nejvíc na finančním trhu prohrává. Jejich podíl skutečně dramaticky klesá spolu s tím, jak klesá jejich schopnost překonávat výnosem dané indexy. A to ještě doplňme, že se bavíme o aktivních správcích na americkém trhu, kde jejich nákladovost, která je jedním z největších důvodů, proč nepřekonávají výnosem indexy, je často pod 1 %. Když se ale podíváme na situaci například v České republice, uvidíme, že u aktivních správců jsme s nákladovostí většinou na úrovni mezi 1,5 až 2,5 %, co se týče akcií. To samozřejmě jejich situaci vůči pasivním fondům ještě dramaticky zhoršuje.
To je dnes z naší strany všechno. Doufáme, že i v dalších týdnech bude trend letošního roku pokračovat pozitivně. Vám jako investorům samozřejmě přejeme pevné nervy a krásné zisky. Těšíme se s Danem zase u dalších Aktualit na viděnou.
Dan: Na viděnou.