Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P květen 2024 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P květen 2024.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc duben. Moje jméno je Jiří Cimpel a budeme se bavit o tom, proč finanční trhy v minulém měsíci klesaly, bylo to poprvé po šesti měsících jejich nepřetržitého růstu. K tomu tady máme našeho analytika Dana Majstoroviće, který se tématu věnuje samozřejmě detailněji.
Dan: Pojďme do toho rovnou pustit. Jak jsi říkal, vidíme první pokles v letošním roce. Ten pokles nepřesáhl ani 5 % a je dobré si říci, že poklesy do 10 % jsou během roku normální. Poklesy kolem 5 % mohou během roku nastat i čtyřikrát až pětkrát a vlastně se nebude dít nic zásadního. Je to normální přirozený vývoj a myslím si, že v letošním roce se na tato kolísání podíváme možná víckrát, než tomu bylo v předchozích letech.
Jiří: Já si myslím, že jsme v těch posledních letech, nebo možná ne v těch posledních dvou letech, ale určitě v období před poklesem, možná trošku zapomněli, že korekce jsou běžnou součástí finančního trhu.
Podívejme se na akciové indexy z delšího horizontu. Nahoře jsou akcie americké, uprostřed jsou globální akcie, to znamená mix amerických, evropských a asijských, a dole vidíme Evropu. Můžeme vidět, že korekce prošla celým světem, dotkla se jak Ameriky, tak Evropy. Záměrně ukazujeme tento graf v dlouhém horizontu, aby bylo jasné, že to není žádná dramatická horská dráha a že nedochází k žádnému velkému výkyvu, který by měl znamenat nějaké úvahy nad změnou investiční strategie. Pro nás ten pokles o 5 % není ani zásadním impulsem pro doporučení klientům k mimořádným nákupům, s tím čekáme až na případný pokles k úrovni mínus 10 %.
Dan: Co je zajímavé na tomto dalším grafu, kde vidíme vývoj ostatních aktiv na dlouhém horizontu, je pohyb zlata (žlutá čára) proti akciovému pohybu. Vidíme korekci směrem dolů na akciích a zároveň celkem prudký růst ceny zlata. To je dáno hlavně důvody, které stály za poklesem v předchozím měsíci, tedy zvýšená nejistota ohledně budoucího vývoje. Nějakým způsobem se stupňoval konflikt na středním východě a nejistotu zvyšuje i vývoj ekonomiky zejména v Americe, kde se očekává spíš pomalejší snižování úrokových sazeb a jeho oddalování. A na to trhy reagují negativně.
Jiří: Myslím si, že hlavním důvodem tohoto pohybu ceny zlata je zvýšení rizika válečných konfliktů, protože zlato je vždy tím bezpečným aktivem, kam investoři utíkají před vyšší volatilitou a nějakou nervozitou. Je takovým tím protikrizovým pojištěním, které si investoři mají tendenci do portfolií nakupovat. Bude určitě zajímavé sledovat, jak se bude jeho cena vyvíjet v dalších měsících, jestli uvidíme po zklidnění situace nějaký návrat.
U ostatních aktiv vidíme, že tak jako vyčkávají, ať už akcie, dluhopisy nebo nemovitosti, všechny jsou v takovém vyčkávacím, mírně volatilním módu a čekají na důležitý impuls, kterým bude právě zahájení poklesu úrokových sazeb ve Spojených státech.
Můžeme se podívat i na to, že se v minulém měsíci trošku změnila nálada na finančním trhu. Na tomto ukazateli se aktuálně nacházíme spíš na úrovni strachu (fear), na úrovni nervozity ze strany investorů. Co je zajímavé si říci, že před měsícem jsme byli na úplně opačné straně, byli jsme na úrovni nenasytnosti (greed). Což je vlastně hlad investorů, který ukazuje spíš to, žen trh má tendenci se trochu přefukovat. Strach nám zase ukazuje, že trh může být mírně pod svojí hodnotou. To je samozřejmě dobrý bod pro každého z vás, kdo plánujete nějaké další vklady nebo začínáte investovat. Trh se i podle těch ukazatelů v tuto chvíli nenachází v žádné zásadní bublině.
Dan: Zde se podíváme jenom na fundament, který hlavně stojí za těmi poklesy. Samozřejmě, konflikty mají vliv na vývoj trhu, ale není tak zásadní, jako to, co vidíme na tomto obrázku, a to je vývoj inflace. Česká republika, Evropská unie, zde vidíme sestupný trend, koukáme se na úroveň necelých 3 %. Kdežto Amerika se nachází v maličko jiné situaci, tam není ten klesající trend. Vidíme relativně rovnou linii a právě v posledním měsíci vidíme i růst. To je důvod, proč trhy reagovaly změnou nálady, protože tento růst znamená pro centrální banku Ameriky delší vyčkávání, než začnou snižovat úrokové sazby. To znamená oddalování původně avizovaného snižování, které mělo proběhnout v červnu, v červenci. Může se snadno stát, že nemusí proběhnout vůbec nebo proběhne jenom mírně a bude se snižovat velmi opatrně. To je hlavní fundament, co hýbe trhem. To je to, co teď sledujeme a pravděpodobně ještě nějakou dobu sledovat budeme.
Jiří: Je to takové čekání na pokles úrokových sazeb.
To je z našich Aktualit v tuto chvíli všechno. Pokud byste si chtěli poslechnout větší detail, najdete ho na našem youtube nebo na podcastu Cesta rentiéra, kde s Danem v Investičních výhledech rozebíráme vývoj trhu víc do hloubky. Díky za pozornost a budeme se těšit zase příště na viděnou.
Dan: Děkujeme. Na viděnou.