Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P leden 2025 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P leden 2025.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u prvního letošního dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát se podíváme na to, jak se dařilo trhům v roce uplynulém a co můžeme čekat letos. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou je tady náš hlavní analytik Dan Majstorović.
V loňském roce jsme samozřejmě mohli vidět velmi strmý růst všech akciových indexů. Nejsilnějším tahounem byla Amerika, kde můžeme vidět za celý kalendářní rok růst o 40 %. Evropa zaostávala, ale i tak přinesla zhodnocení na úrovni 14 %. Kdo se drží globálních akcií, připsal si výnos kolem 35 %. Důležité je říct, že tohle je výnos v české koruně. Zvlášť v závěru roku bylo oslabování české koruny pro české investory silným podpůrným aspektem a v konečném korunovém pohledu jim samozřejmě připsalo do portfolií část výnosů.
Zásadním faktorem v loňském roce bylo určitě zklidnění inflačních tlaků, které umožnilo centrálním bankám po celém světě začít pomalu snižovat úrokové sazby. Tou pro nás hlavní bankou byl samozřejmě americký Fed, který sazby v průběhu roku snížil několikrát. V závěru roku jsme mohli vidět, že snižování sazby pravděpodobně na chvíli ustane nebo minimálně citelně zpomalí, protože nastal další důležitý faktor loňského roku, a tím bylo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Ten má ve svém programu zavádění cel a uzavírání Ameriky, což samozřejmě může opět nastartovat inflaci. Proto centrální banka začíná být v tempu snižování více obezřetná. Viděli jsme to právě v závěru roku, kdy finanční trhy po posledním zasedání Fedu oslabily pod svá maxima.
V loňském roce byl vítězem ten, kdo měl něco společného s umělou inteligencí a technologiemi. Technologické akcie obecně patří mezi vítěze v obdobích, kdy úrokové sazby klesají. Mohli jsme vidět společnosti jako třeba NVIDIA, jejíž cena akcií vystřelila i v loňském roce o další stovky procent. Mohli jsme samozřejmě také vidět, že na úrovni amerických akcií byl hlavním tahounem právě technologický sektor se sedmi největšími firmami v indexu S&P 500.
Dan: Když se podíváme na vývoj z dlouhodobého pohledu, je ta křivka opravdu strmá i od roku 2017. Pokud bychom se ale podívali ještě dál, protáhli bychom to o dalších deset let, zjistíme, že se pohybujeme pořád na nějakém dlouhodobém průměrném výnosu, a neočekával bych v tom letošním roce tak strmý vývoj. Na druhou stranu očekávat můžeme leccos, takže se nechme překvapit i od toho letošního roku, i vzhledem k pozitivním očekáváním dalších analytiků, na jejichž predikce se budeme mít možnost podívat později.
Je dobré si uvědomit, jaké zásadní okamžiky můžeme očekávat v tom letošním roce. Právě zvolení Donalda Trumpa prezidentem přináší jeho ochranářskou politiku Ameriky, což může velmi dobře a pozitivně působit právě na americké akcie, ale zároveň to může vytvořit tlak na zvyšování inflace. Politika zvyšování cel zdražuje zboží a služby, které dovážíme nebo vyvážíme, a to tlačí ceny nahoru. A právě díky této nejistotě Fed na svém prosincovém jednání sice snížil úrokové sazby, ale zároveň prohlásil, že v roce 2025 bude s dalším snižováním úrokových sazeb opatrnější. To se prolíná napříč všemi ekonomikami. Jak Evropská centrální banka, tak i u nás v České republice se bude dbát na vyšší opatrnost právě z obavy, že by se inflace mohla začít vracet do nějakých vyšších hodnot. Proto bych neočekával tak rychlé snižování úrokových sazeb, jako jsme viděli v tom loňském roce.
Viděli jsme sice pozitivní vývoj v tom krátkém grafu, ale tomu hodně pomohl právě kurzový pohyb, který přidal přibližně 6 %. Když se podíváme na prosinec jako takový, můžeme vidět, že byl velmi nejistý a nekonala se moc ani tzv. Santa Claus rally, která přichází s koncem roku. Trh byl spíše nervózní.
Co se dá dál očekávat, je pokračování trendu umělé inteligence a tažení indexů těmi „Magnificent 7“, těmi top 7 společnostmi, které táhnou americký S&P 500. Jsou hodně ponořené v technologiích, investují do umělé inteligence, ale nejenom do ní. Celkově se dál očekává, že polovodičový průmysl může být tahounem trhu i v letošním roce.
Jiří: Pro člověka, který se snaží vybrat konkrétní tituly, to může být velmi těžká pozice, protože pokud v jeho výběru není ta sedmička, může se snadno stát, že dost zaostane za růstem trhu. Ale vybrat si tu sedmičku může být dost těžké, protože je přece jen tou svou valuací pro fundamentálního investora dost nadhodnocená a může být těžké do ní investovat. V tomto směru může být pro dlouhodobého investora ideálním řešením nějaký ETF fond, se kterým koupí jak velké, tak malé a má zajištěný celý mix portfolia.
Dan: Toto je velmi důležitá informace. Když se podíváte na ohodnocení a vyjmuli byste si jenom tu top sedmičku, zjistíte, že mají valuace několikanásobně vyšší než společnosti s malou tržní kapitalizací.
Jiří: Pokud se podíváme, jak se dařilo nejen akciím, můžeme vidět, že v loňském roce rostla všechna aktiva, na která se díváme, to znamená akcie, dluhopisy, nemovitostní akcie i zlato. Pomyslným vítězem v loňském roce oproti světovým akciím bylo paradoxně zlato, které reagovalo na nervozitu v první fázi roku a v období kolem amerických prezidentských voleb. Konec konců toto je u zlata trend posledních let a my jsme sami zvědaví a s napětím čekáme, jak se bude cena právě této komodity pohybovat v dalším období, jestli má růst ještě šanci pokračovat.
Můžeme vidět, že se nám po delší době vzpamatovaly akcie nemovitostní, které pozitivně reagovaly právě na pokles úrokových sazeb, a i dluhopisy v loňském roce přinesly výnos na úrovni kolem devíti procent.
Dan: Z dlouhodobého pohledu vidíme akciový index (tady globální světový index), který je hlavním tahounem a převyšuje i zlato, byť zlato mělo v posledních letech opravdu býčí trend. Když se podíváme na nemovitosti a dluhopisy v dlouhodobém horizontu, ty měly velmi těžké období z pohledu vývoje úrokových sazeb, které jim úplně nepřály.
Možná si člověk může pokládat otázku, proč se nezaměřit jenom na růstová aktiva. Důvod je jednoduchý. Jsou některá období v rámci tržního vývoje, kdy se chovají opačně vůči ostatním aktivům a v portfoliu je toto žádoucí stav. Pokud chci snižovat celkové kolísání svého portfolia, musím tam zařazovat ty typy aktiv, které mají takzvanou opačnou korelaci, chovají se odlišně v různé fázi. Proto jsou vhodní i tito kandidáti v podobě nemovitostí nebo dluhopisů, kteří zmírňují kolísavost. To, že se teď koukáme na nějaký úsek, kdy se jim nedařilo, neznamená, že nepřináší svůj benefit v dlouhodobém horizontu.
Jiří: Čím bychom rádi uzavřeli první letošní výhledy, je predikce pro vývoj právě toho hlavního světového indexu S&P 500. Aktuálně se hodnota indexu nachází na úrovni necelých 6 000 bodů. A můžete vidět, že odhady analytiků různých investičních bank jsou na úrovni mezi 6 400 až 7000 body na konci 2025. Nejoptimističtější je v tomto směru Wells Fargo, nejvíc pesimistická je švýcarská UBS. Jak nakonec ten rok dopadne, samozřejmě nikdo nevíme. I loni vypadal začátek roku úplně jinak, než ten rok nakonec skončil. Co je dobré říct, že tyto předpovědi analytiků statisticky vychází pouze ve 47 %. To znamená, že matematicky máte větší šanci, když vsadíte proti jejich predikci, než když na ni dáte.
Stejně jako na začátku každého roku, i letos platí a platit bude, že důležitější než věštění krátkodobé budoucnosti z křišťálové koule, je mít dobře připravený, fungující investiční plán a z něj vyplývající strategii, na které můžete dlouhodobě stavět a které se můžete dlouhodobě držet bez ohledu na to, jestli bude stát S&P na konci roku 7 000, nebo třeba jen 5 000.
My vám přejeme, aby ten rok 2025 byl pro vás rokem úspěšným, aby byl dalším úspěšným krokem na vaší cestě k rentě nebo ve vašem životě rentiéra. Těšíme se, že budeme moci být s vámi, i kdyby jen formou videa.