Investice pro děti – „tata banka“

autor: | 26. srpna 2020

Jako táta dvou dětí (syn 11 let a dcera 8 let) často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni totiž dobře víme, že peníze jsou dobrý sluha, ale velmi špatný pán. Otázkou zůstává, jak tuto zkušenost předat i vlastním dětem. A to nejlépe dříve, než si na to v dospělosti budou sami tvrdě přicházet pomocí vlastních a občas nevratných chyb. Téma Jak na investice pro děti často řeším i s našimi klienty.

Většinou se zabýváme tématem dědictví a efektivního transferu majetku na další generaci. Tento přenos velmi závisí na na tom, jak své děti na případné dědictví a práci s penězi dokážeme připravit už v raném věku. Na toto téma se nyní zaměříme.

Proč to nenechat jen na dětech

Po předchozí průmyslové revoluci zažíváme v dnešní době revoluci informační. Dříve jste informace hledali pracně v knihovnách nebo jste se radili se zkušenějšími známými. Informací bylo málo a vyznat se v nich bylo, díky tomu, mnohem snadnější.

Dnes žijeme v době, kdy prakticky jakoukoliv informaci můžete mít po ruce zdarma a v několika málo okamžicích. Stačí do kouzelného okénka na www.google.com napsat svůj dotaz. To nám ale přineslo úplně nový problém. Záplava informací se stává nepřehlednou a je třeba získávat nové dovednosti, abyste dokázali najít to, co skutečně hledáte. Například na dotaz „investice pro děti“ mi Google nabídl více než 13 milionů možných výsledků.

Problémem jsou především protichůdné informace a názory, kterých je web plný! Další kategorií jsou také „FAKE NEWS“, které jsou šířené záměrně s cílem ovlivnit veřejné mínění a názory jednotlivců ve prospěch nějaké konkrétní skupiny.

Kritické myšlení – 5 N

Jaká pravidla bychom měli naše děti naučit, aby při brouzdání internetem nesedaly na lep každému podvodníkovi, který se je snaží k něčemu manipulovat? Nebo aby se prostě jen neztratily v záplavě informací?

  1. Nedejte na první dojem! Obecné mínění nebo naléhavé sdělení berte vždy s rezervou.
  2. Nepřebírejte slepě a důvěřivě šířené a sdílené názory.
  3. Na každou informaci se podívejte s dostatečným odstupem a pohledem z druhé strany.
  4. Názor si utvořte až na základě vlastního objektivního pozorování a analýzy. Vycházejte z vlastní zkušenosti, znalostí, pozorování a kvalifikovanosti jiných důvěryhodných lidí.
  5. Nebojte se zeptat! Víc hlav víc ví a často Vám názor a hledisko někoho jiného otevře oči.

Investice pro děti – praktický dětský spořicí účet

Aby Vaše děti netrpěly slepotou a nedostatkem zkušeností, je dobré pomáhat jim získávat zkušenosti s hospodařením s vlastními penězi a investicemi pokud možno již v útlém věku. Já jsem pro takový trénink a přípravu zvolil cestu velmi jednoduchou, kterou zvládnete doma sami jen s papírem, tužkou a kalkulačkou.

Moje děti dostávají pravidelně každý měsíc kapesné. Dcera dostává 50 Kč a syn 100 Kč měsíčně. Toto kapesné si mohou každý měsíc vybrat a utratit, nebo si ho mohou uložit u mě na „spořicím účtu“. Pokud si u mne peníze nechají, přidám jim k nim každý měsíc 3% výnos. (Ano, jsou to 3 % p.m. a tento účet dělám opravdu jen pro vlastní děti :-) ).

Tabulka dětského spořícího účtu

Syn princip spořicího účtu rychle pochopil a uložil si ke mně všechny své peníze. Dnes má jeho investice na „spořicím účtu“ hodnotu přes 4.000 Kč. Každý měsíc si tak ke svému kapesnému připíše více než 120 Kč na úrocích. Díky své spořivosti si své kapesné dokázal více než zdvojnásobit.

Dcera nejprve několik měsíců o tuto invesici neměla zájem a nechala si peníze u sebe v kasičce. Postupně ji ale víc a víc začalo zajímat, co to na konci každého měsíce se synem počítáme. Nakonec to byl on, kdo jí vysvětlil, že když si peníze ke mně uloží, bude jich mít každý měsíc o něco víc a bude si nakonec moci koupit víc, než když si je nechá v kasičce.

Děti mají možnost si své peníze vybrat nebo vložit na konci každého měsíce bez sankcí a poplatků. Pokud by si chtěly vybrat peníze v průběhu měsíce, mohou, ale v daném měsíci si nepřipíší žádný výnos.

Konkrétní přínosy investice pro děti

  • U dětí se velmi rychle projevil podnikatelský duch, mají motivaci peníze spíše investovat než utrácet.
  • V praxi zažívají a chápou, co je to úrok, a vidí reálné dopady složeného úročení. Tzn. první měsíc jim vydělává jejich vklad, ale v dalším měsíci se zhodnocuje už i předchozí připsaný úrok a ony tak dostávají úroky z úroků.
  • Nemusím dětem navyšovat kapesné, ale ony si jeho výši mohou samy ovlivňovat tím, kolik peněz mají uloženo a kolik utratí.
  • Děti si vyzkouší a zažijí, co je to pasivní příjem. Úroky ze svého vkladu totiž dostávají, aniž by musely pracovat. Jsou vlastně takovými malými rentiéry.
  • Já nemusím na konci každého měsíce honit drobné, abych dětem dal kapesné – většinou si ho totiž chtějí uložit a tak ho jen připočtu. :-)

Sami možná používáte ve svých rodinách pro finanční vzdělávání svých dětí mnohem sofistikovanější metody. Mně se tento jednoduchý princip osvědčil a budu rád, když Vám má zkušenost pomůže. Děti jsou jako úrodná půda a je jen na nás, jaké semínko do ní zasadíme. Buďme tedy opatrní v tom, jaký jim my sami dáváme příklad a jak o penězích v jejich přítomnosti mluvíme, jednou se nám to totiž vše vrátí.

Budu rád, když se se mnou podělíte o tipy, co se osvědčilo Vám při finanční výchově Vašich dětí.
Napiště mi na můj mail – jiri@cimpel.cz.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Dědictví | Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.