Cimpel & partneři po 2 letech

autor: | 18. června 2018

Minulý týden jsme se už po několikáté  zúčastnili s naším firemním týmem  cyklomaratonu Král Šumavy. Zvolili jsme trasu 70 km a doufali, že našich 200 km, najetých jako příprava, bude na závod stačit. Ale jako každý rok jsme zjistili, že na to, udržet krok s hlavním tělem závodu, to je rozhodně málo :-).

Hlavním důvodem, proč na Krále Šumavy vyrážím, je nutnost si v průběhu závodu sáhnout do svých rezerv fyzických i psychických. Závod mě vždy donutí výrazně překonat svou vnitřní zónu komfortu a lépe pracovat se svými rezervami.

Jak to souvisí s investicemi a naší prací

Řekl bych, že jsem vyloženě vytrvalostní závodník. Rychlé tratě mi nevyhovují a to ani ve sportu, ani v podnikání. Proto jsem před dvěma lety opustil svůj zaběhlý byznys provizního poradenství a začal jsem, znovu od nuly, budovat novou firmu Cimpel & partneři.

Naše práce honorovaných investičního poradců je rozhodně během na dlouhou trať. Museli jsme přestat prodávat produkty a také přestat klienty aktivně oslovovat. To fungovalo v provizním poradenství, kde jsme prodávali pojištění nebo jednoduchá spoření, u kterých platí pravidlo, že je musíte klientovi prodat. Rychle jsme se přesvědčili o tom, že to u investic neplatí. Naopak, zde platí, že si nás  klienti musí mít možnost najít sami. Než získají chuť se s námi vůbec potkat, musíme je přesvědčit o tom, že to má smysl. Naše práce  musí být hlavně o hledání toho nejlepšího řešení a jeho následné realizaci.

Investice x spekulace = maratonec x sprinter

Když jsem při Králi Šumavy na kole zdolával kopce,  a bylo jich požehnaně, procházel jsem si v průběhu celé trasy různými emocemi. První krize přišla na 30 km, kdy jsem měl pocit, že dál už prostě nedojedu. Další přišla na 50 km v jednom nekonečném kopci. Nakonec jsem obě překonal a do cíle dorazil.

V Investicích vidím mnoho momentů, kdy klient prochází vlastní menší nebo větší krizí a zvažuje, jestli má vydržet nebo raději hned prodat. Zde vnímám jednu z našich nejdůležitějších rolí jako poradců  – pomoci klientovi v investici setrvat i v okamžiku, kdy se třeba až tak nedaří. A naopak, v okamžicích kdy se daří a investice roste nad očekávání, zbytečně nepřevažovat agresivní aktiva v portfoliu na úkor bezpečnosti a držet se i nadále svého finančního plánu.

Finanční plán je tak jedním ze základních dokumentů, které byste měli mít na Vaší cestě vždy při ruce. Je to vlastně taková mapa závodu. Je v něm vidět odkud startujete a kam chcete dojet. Zároveň celou trasu vidíte spolu s detaily jako je umístění občerstvovacích stanic na trati a výškový profil celé tratě. My, jako poradci, jsme pak doprovodným vozidlem, které Vás po celou dobu doprovází, vyznačuje trasu, abyste nezabloudili, pomáhá Vám do kopců a vyměňuje duše, když máte defekt.

Po dvou letech

Jako každý začátek i ten náš byl náročný. Stál nás všechny hodně sil i peněz, ale stálo to za to. Vždy, když mi nebylo do zpěvu, připomněl jsem si, že právě tyto těžké okamžiky jsou ty, na které jednou budu vzpomínat a budu o nich vyprávět. Chvíle, kdy se vše daří a sklízíte plody svojí práce, rychle zapomenete. Teprve když musíte zatnout zuby a něco překonat, jsou to ty chvíle, na které jste později hrdí a rádi na ně vzpomínáte. Taky to tak máte?

V dalších dnech překonáme pro nás důležitou metu a to 100 mil Kč v poradenském mandátu a předpokládáme, že do konce roku to bude přes 150 mil Kč. K druhým narozeninám jsme si nadělili nový software pro přípravu a správu finančních plánů, který jsme poslední rok intenzivně vyvíjeli a který výrazně zvyšuje kvalitu celého řešení. Standardně dnes finanční plán obsahuje investiční řešení a doporučení k zajištění rizik životních i majetkových. Stále důležitější se stává i naše schopnost, doporučit v rámci plánu optimální řešení pro transfer majetku na další generaci formou závěti nebo svěřenského fondu.

Děkuji Vám všem za zájem o mé články a důvěru, kterou nám dáváte jako naši klienti.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Proč z růstové firmy dělat hodnotovou

Do určité fáze života firmy se podnikatelé soustředí primárně na její růst. Hledají nové zákazníky, budují nové provozy, investují zpět do firmy,...

Kdy se časování trhu vyplatí

Následující graf o časování trhu jste již jistě v různých obměnách viděli, jelikož se jedná o často používanou ilustrační pomůcku pro argument,...

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.