Akcie jsou přirozenou součástí a základním stavebním prvkem většiny investičních portfolií. V dlouhodobém měřítku se jedná o aktivum, které s velkou jistotou průběžně zvyšuje svoji hodnotu.
Jedním ze základních důvodů proč cena akcií průběžně roste, je to, že společnosti generují zisk, tento zisk většinou znovu reinvestují zpět do firmy a tím zvyšují její cenu. Díky tomu se dá předpokládat, že akcie zůstanou stěžejním aktivem pro většinu investorů i v budoucnu.
I když akcie, dlouhodobě rostou, bývají v různých časových obdobích jejich růsty silnější než normálně a v jiných zase dokáží i relativně dlouho klesat. Jak se na tyto trendy dívat a jak si je vysvětlovat se podíváme níže.
Býčí trh
Jako trh býčí, označujeme takový trh, který po dlouhou dobu průběžně roste. Nejčastěji se označení býčí trh používá ve spojení s akciemi. Akcie, ale i na býčím trhu jen zřídka rostou konstantně!
Je zcela běžné, že v průběhu každého býčího trhu přichází krátké období, kdy trhy propadnou a akcie a jejich ceny, klesají. Po tomto poklesu, ale relativně rychle dojde k návratu cen na původní hodnoty a býčí růst pokračuje dál.
Takovému krátkému poklesu, kdy trh poklesne o více než 10 %, ale méně než 20 %, říkáme „tržní korekce“.
Proč korekce přicházejí?
Korekce může nastat z různých důvodů a někdy dokonce přichází zcela bez jakéhokoliv důvodu!
Například na současném býčím trhu, který je nejdelší v moderní historii, jsme mohli vidět v průběhu jeho trvání celkem 8 korekcí.
Korekce mají své kořeny v psychologických faktorech. Nejčastěji je jejich příčinou strach, který krátkodobě ovládne mysl investorů a ti se začnou v panice svých akcií zbavovat.
V případě korekce, však obavy rychle pominou a jsou nahrazené pozitivními zprávami z trhu. Ceny akcií se následně rychle vrátí zpět na své původní hodnoty. Například na poslední korekci z konce roku 2018 jsme mohli vidět, že trhy 3 měsíce do konce roku klesaly a od začátku roku 2019 trvalo přibližně 3 měsíce, než se vrátily zpět na svá maxima z roku 2018.
Jak vypadá průměrná korekce
Tržní korekce neodmyslitelně k akciovým trhům patří. I přesto, že jsou běžnou součástí života každého investora a není třeba se jich příliš obávat, vidíme v praxi, že dokáží přivodit vrásky na čele i velmi zkušeným investorům.
Korekce sebou většinou přináší faktory jako je nárůst nejistoty na trzích, zvýšení volatility (rozkolísanosti) cen akcií a spoustu alarmujících novinových článků, které věští černou budoucnost.
Jak často korekce přichází
V průměru přichází korekce jednou ročně.
Jak dlouho trhy při korekci klesají
Korekce v průměru trvají 71,6 dní.
O kolik akcie při korekci poklesnou
Při korekci ceny akcií poklesnou v průměru o 15,6%.
Jedním z důvodů, proč jsou korekce pro mnoho investorů tak děsivé, je obava z toho, že je to začátek medvědího trhu a strmého tržního poklesu. Medvědí trh je dlouhodobý pokles cen akcií, který je větší než 20%.
Korekce tak vyvolává základní otázku.
„Je tento pokles začátkem dlouhotrvajícího poklesu v podobě medvědího trhu nebo se jedná o korekci a je to tedy příležitost koupit akcie za výhodnější ceny, které se rychle vrátí zpět?“
Bohužel odpověď na tuto otázku v danou chvíli nikdo nezná a kdo tvrdí, že ji zná, ten lže. Proto je základním klíčem k úspěchu Vaší investice trpělivost a dobrý investiční plán, který Vás udrží v klidu i ve vypjatých chvílích.
Dobrou zprávou je, že drtivá většina poklesů skončí jako korekce a jen z menší části z nich se vyvine dlouhodobější pokles v podobě medvědího trhu.
Na obrázku níže vidíte, že od roku 1980 do roku 2018 americké akcie zažily celkem 36 korekcí a jen z 5 z nich se nakonec vyklubal začátek medvědího trhu . Taková pravděpodobnost úspěchu 6:1 je pro sázející ve sportce snem!
Časování trhu
Snaha o správné načasování investice je přirozenou myšlenkou většiny investorů. Všichni bychom se určitě rádi drželi rady z klasického českého filmu: „Levně nakoupit a draze prodat.“
Výzkumy ale ukazují, že časování Vaší investice je mnohem méně důležité než si většina z nás myslí. Ukážeme si to na následujícím příkladu.
Srovnání 3 investorů
Představme si 3 investory, kteří všichni začali investovat v roce 1977 a po dalších 40 let investovali pravidelně každý rok 10.000 Kč do globálních akcií.
Jane – dokázala perfektně načasovat svou investici a každý rok zainvestovala svých 10.000 Kč ve chvíli, kdy byly akcie na nejnižší hodnotě.
Jack – trh vůbec nečasoval a prostě zainvestoval svých 10.000 Kč každý rok 1. ledna.
John – snažil se o časování svých investic, ale vůbec se mu to nedařilo, každý rok zainvestoval svých 10.000 Kč v nejhorší chvíli, když byly akcie na nejvyšší hodnotě.
Jak to dopadlo
V roce 2017 byl výsledek jejich investování následující:
- Jane – 4.346.606 Kč
- Jack – 4.116.567 Kč
- John – 3.568.000 Kč
I přesto, že Jane byla v časování svých investic zcela neomylná a vždy zainvestovala v tom nejlepším okamžiku, rozdíl mezi ní a Jackem, byl po 40 letech investování velmi malý. Hlavní vliv na výsledek jejich investice měl čas, který na trhu jejich peníze strávily – protože ze svých vložených 400.000 Kč dostali po 40 letech více než desetinásobek.
Výsledek tohoto testu, můžeme shrnou do věty: „Celkový čas Vaší investice je důležitější než její načasování!“ Jinými slovy, čím déle necháte peníze pracovat, tím více a také s větší jistotou Vám vydělají!
Zdroje: https://www.visualcapitalist.com/anatomy-market-correction/