Akcie a jejich propady/nárůsty

autor: | 6. srpna 2019

Akcie jsou přirozenou součástí a základním stavebním prvkem většiny investičních portfolií. V dlouhodobém měřítku se jedná o aktivum, které s velkou jistotou průběžně zvyšuje svoji hodnotu.

Jedním ze základních důvodů proč cena akcií průběžně roste, je to, že společnosti generují zisk, tento zisk většinou znovu reinvestují zpět do firmy a tím zvyšují její cenu. Díky tomu se dá předpokládat, že akcie zůstanou stěžejním aktivem pro většinu investorů i v budoucnu.

I když akcie, dlouhodobě rostou,  bývají  v různých časových obdobích jejich růsty silnější než normálně a v jiných zase dokáží i relativně dlouho klesat. Jak se na tyto trendy dívat a jak si je vysvětlovat se podíváme níže.

Býčí trh

Jako trh býčí, označujeme takový trh, který po dlouhou dobu průběžně roste. Nejčastěji se označení býčí trh používá ve spojení s akciemi. Akcie, ale i na býčím trhu jen zřídka rostou konstantně!

Býčí trh

Je zcela běžné, že v průběhu každého býčího trhu přichází krátké období, kdy trhy propadnou a akcie a jejich ceny, klesají. Po tomto poklesu, ale relativně rychle dojde k návratu cen na původní hodnoty a býčí růst pokračuje dál.

Takovému krátkému poklesu, kdy trh poklesne o více než 10 %, ale méně než 20 %, říkáme „tržní korekce“.

Proč korekce přicházejí?

Korekce může nastat z různých důvodů a někdy dokonce přichází zcela bez jakéhokoliv důvodu!

Například na současném býčím trhu, který je nejdelší v moderní historii, jsme mohli vidět v průběhu jeho trvání celkem 8 korekcí.

Korekce na současném akciovém býčím trhu.

Korekce mají své kořeny v psychologických faktorech. Nejčastěji je jejich příčinou strach, který krátkodobě ovládne mysl investorů a ti se začnou v panice svých akcií zbavovat.

V případě korekce, však obavy rychle pominou a jsou nahrazené pozitivními zprávami z trhu. Ceny akcií se následně rychle vrátí zpět na své původní hodnoty. Například na poslední korekci z konce roku 2018 jsme mohli vidět, že trhy 3 měsíce do konce roku klesaly a od začátku roku 2019 trvalo přibližně 3 měsíce, než se vrátily zpět na svá maxima z roku 2018.

Jak vypadá průměrná korekce

Tržní korekce neodmyslitelně k akciovým trhům patří. I přesto, že jsou běžnou součástí života každého investora a není třeba se jich příliš obávat, vidíme v praxi, že dokáží přivodit vrásky na čele i velmi zkušeným investorům.

Korekce sebou většinou přináší faktory jako je nárůst nejistoty na trzích, zvýšení volatility (rozkolísanosti) cen akcií a spoustu alarmujících novinových článků, které věští černou budoucnost.

Jak často korekce přichází

V průměru přichází korekce jednou ročně.

Jak dlouho trhy při korekci klesají

Korekce v průměru trvají 71,6 dní.

O kolik akcie při korekci poklesnou

Při korekci ceny akcií poklesnou v průměru o 15,6%.

Jak vypadá průměrná korekce

Jedním z důvodů, proč jsou korekce pro mnoho investorů tak děsivé, je  obava z toho, že je to začátek medvědího trhu a strmého tržního poklesu. Medvědí trh je dlouhodobý pokles cen akcií, který je větší než 20%.

Korekce tak vyvolává základní otázku.

„Je tento pokles začátkem dlouhotrvajícího poklesu v podobě medvědího trhu nebo se jedná o korekci a je to tedy příležitost koupit akcie za výhodnější ceny, které se rychle vrátí zpět?“

Bohužel odpověď na tuto otázku v danou chvíli nikdo nezná a kdo tvrdí, že ji zná, ten lže. Proto je základním klíčem k úspěchu Vaší investice trpělivost a dobrý investiční plán, který Vás udrží v klidu i ve vypjatých chvílích.

Dobrou zprávou je, že drtivá většina poklesů skončí jako korekce a jen z menší části z nich se vyvine dlouhodobější pokles v podobě medvědího trhu.

Na obrázku níže vidíte, že od roku 1980 do roku 2018 americké akcie zažily celkem 36 korekcí a jen z 5 z nich se nakonec vyklubal začátek  medvědího trhu . Taková pravděpodobnost úspěchu 6:1 je pro sázející ve sportce snem!

Časování trhu

Snaha o správné načasování investice je přirozenou myšlenkou většiny investorů. Všichni bychom se určitě rádi drželi rady z klasického českého filmu: „Levně nakoupit a draze prodat.“ 

Výzkumy ale ukazují, že časování Vaší investice je mnohem méně důležité než si většina z nás myslí. Ukážeme si to na následujícím příkladu.

Srovnání 3 investorů

Představme si 3 investory, kteří všichni začali investovat v roce 1977 a po dalších 40 let investovali pravidelně každý rok 10.000 Kč do globálních akcií.

Jane – dokázala perfektně načasovat svou investici a každý rok zainvestovala svých 10.000 Kč ve chvíli, kdy byly akcie na nejnižší hodnotě.

Jack – trh vůbec nečasoval a prostě zainvestoval svých 10.000 Kč každý rok 1. ledna.

John – snažil se o časování svých investic, ale vůbec se mu to nedařilo, každý rok zainvestoval svých 10.000 Kč v nejhorší chvíli, když byly akcie na nejvyšší hodnotě.

Jak to dopadlo

V roce 2017 byl výsledek jejich investování následující:

  1. Jane – 4.346.606 Kč
  2. Jack – 4.116.567 Kč
  3. John – 3.568.000 Kč
Výsledky časování x nečasování investice

I přesto, že Jane byla v časování svých investic zcela neomylná a vždy zainvestovala v tom nejlepším okamžiku, rozdíl mezi ní a Jackem, byl po 40 letech investování velmi malý. Hlavní vliv na výsledek jejich investice měl čas, který na trhu jejich peníze strávily – protože ze svých vložených 400.000 Kč dostali po 40 letech více než desetinásobek.

Výsledek tohoto testu, můžeme shrnou do věty: „Celkový čas Vaší investice je důležitější než její načasování!“ Jinými slovy, čím déle necháte peníze pracovat, tím více a také s větší jistotou Vám vydělají!

Zdroje: https://www.visualcapitalist.com/anatomy-market-correction/

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.