Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Akcie pod tlakem – spekulanti prodávají x investoři nakupují

Zprávu o tom, že na finančních trzích dochází k výprodejům a akcie padají, jste pravděpodobně také zaznamenali. Zřejmě jste slyšleli, že S&P 500 padá už šestý den v řadě a v součtu poklesl už téměř o 7%. Také se dočtete, že praská technologická bublina anebo, že celá Asie doplácí na Americká cla.

Co s tím?

Co myslíte, že Vám můžu napsat. :-) Volatilita na trzích je zcela běžnou věcí, ikdyž jsme na ni v posledních letech trochu zapomněli. Klíčem k úspěchu Vašich investic je, dobrý finanční plán a podle něj sestavené investiční portfolio, které odráží Vaše dlouhodobé cíle. Krátkodobé i dlouhodobé výkyvy na finančních trzích jsou něco, s čím každý investor musí počítat, není proto třeba podléhat zbytečným euforiím ani depresím. Jako dlouhodobého investora by Vás neměla až tak zajímat aktuální hodnota portfolia, ale to, jestli směřujete ke svému dlouhodobému rentiérskému cíli.

Klíčem k dlouhodobému úspěchu je aplikace systému E.D.A.

E. jsou EMOCE. Bez jejich kontroly úspěchu v investicích nelze dosáhnou. Pokud se vzdáte investic na finančních trzích kvůli obavám z jejich poklesů, zůstanou Vám jen běžné produkty jako spořící účty apod. Ale emoční riziko jste tím jen odsunuli. Až jednou své úspory budete hodnotit, zjistíte, že inflace z nich ukrojila za celou dobu tolik, že to u Vás určitě žádné pozitivní emoce nevzbudí.

D. je diverzifikace. Už naše babičky nás učily, že nemáme dávat všechna vejce do jednoho košíku. V investicích platí to samé. Rozložte své portfolio mezi různé investiční nástroje, trhy, regiony i segmenty. My se v portfoliích snažíme nevsázet na jednotlivé regiony nebo sektory, ale kupujeme s pomocí ETF fondů globální aktiva a sázíme tím na to, že svět, jako celek, bude dlouhodobě růst, jak se to vždy historicky dělo .

A. alokace. Rozložení Vašeho investičního portfolia mezi různá aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, hotovost …, je jedním z klíčových faktorů. Větším podílem akcií můžete portfolio dělat více dynamické a naopak. Nemovitosti a akcie Vám mohou generovat stabilní pravidelný příjem. Dostatek hotovosti Vás zase bude nechávat klidněji spát i v časech nejistých. Ke vhodné alokaci aktiv, Vás jednoznačně dovede finanční plán, který odráží nejen Vaše cíle a investiční horizont, ale i Vaše dosavadní investiční zkušenosti a postoj k rizikům.

Příležitost!

Současný stav by pro Vás neměl být špatnou zprávou. Naopak! Investujete-li pravidelně, nakupujete nyní za výprodejové ceny. A pokud svou investici teprve zvažujete nebo uvažujete nad mimořádným vkladem, nabízí se Vám jedinečná možnost k nákupům za skvělé ceny.

Na počátku 20. století byl jedním z nejmocnějších finančníků John Piermont Morgan. Jelikož jeho vliv byl obrovský, lidé a novináři se ho neustále ptali, co udělá akciový trh. Morgan si vymyslel milosrdně krátkou, ale neochvějně přesnou odpověď: “BUDE KOLÍSAT!” Je to jedna z mála jistot, kterou na finančních trzích máme a neměli bychom být překvapení, když taková situace nastane.

S tímto moudrem se s Vámi dnes loučím a přeji klidnou mysl a dobré spaní.

Jiří Cimpel, EFP

 

Related Posts