Chceme je, hlavně když je nemáme

autor: | 19. ledna 2022

Za roky práce s majetnými rodinami jsem si všiml jedné věci. Většina těchto lidí vyrostla v běžných, většinou chudých poměrech. Na začátku své cesty neměli nic. Aby mohli začít budovat své podnikání, museli se většinou zadlužit. Jejich situace se v průběhu let postupně měnila a spolu s ní se měnil i jejich přístup k majetku a penězům. Nejprve mě jejich pohled na peníze překvapoval a moc jsem mu nerozuměl, postupně jsem ale začal chápat, jak k němu došli a proč se na majetek a peníze dívají právě takto.

Nejvíce je chceme, když je nemáme

Na svět přicházíme všichni nazí. V mládí většinou máme spoustu času a žádné peníze, proto je to právě náš čas, co investujeme. A doufáme, že nám pomůže získat i ty peníze. Takže makáme a potíme krev a slzy.

Tohle je fáze našeho života, kdy většinou nic moc nemáme. A čím méně toho máme, tím více toužíme po věcech, které nemůžeme mít. Chceme dům, pěkné auto, mít možnost vzít rodinu na pěknou dovolenou, bazén na zahradě… Toužíme i po tom, aby nás lidé obdivovali díky našemu úspěchu, o kterém se domníváme, že je vyjádřený hmotným majetkem, jímž se obklopíme. Toužíme po statusu úspěšného a respektovaného člověka.

Často to ale nejde tak, jak bychom si přáli. Věci se nedaří, první firma zkrachuje, peníze stále nepřichází a jsme rádi, když pracně ušetříme alespoň na dovolenou v levném kempu v Chorvatsku. K mládí prostě patří netrpělivost. Máme pocit, že pokud něco není hned, nebude to nikdy, že neustále jenom překonáváme překážky, které nikdy neskončí. Jsme z toho rozmrzelí a unavení.

Právě tohle období nám připadá jako malý očistec, který prostě musíme nějak přežít. Čekáme, že život začne ve chvíli, kdy si své cíle splníme. Když postavíme dům, vyděláme první milion, firma se stane nej… Jsme přesvědčení o tom, že náš život začne až pak a že bude skvělý a úžasný!

A pak je najednou máme…

A potom to přijde! Pokud vytrváme, nenecháme se překážkami zastavit ani svést ze své cesty, svých cílů postupně dosáhneme. Nebude to díky zázračnému nápadu ani díky náhodě, která nám přišla do cesty, i když i tyto faktory nám pomáhají. Za náš úspěch většinou může hlavně naše odhodlání, vytrvalost, trpělivost a tvrdá práce! Zkrátka můžeme si za to sami.

Už je máme! Máme konečně ty peníze, po kterých jsme tolik toužili. Pokud se nám dařilo, leží na našem účtu více peněz, než ke svému životu potřebujeme. Často více, než bychom vůbec kdy dokázali utratit, i kdybychom se sebevíc snažili. Není vlastně až tak důležitá konkrétní částka, nemusí nám na účtu ležet zrovna 100 milionů. Jde spíše o ten pocit, že jsme to dokázali a že máme dost nebo více než dost.

Věci se najednou změní!

Vzpomínáte, jak jsem na začátku psal o tom, jak věříme, že to, kým jsme, určuje to, co máme? Jenže najednou zjistíme, že to tak vůbec není! Uvědomíme si, že to, co nás definuje, není náš majetek ani společenské postavení, ale pouze naše činy.

Zjistíme, že naše auto není vyjádřením statusu, ale dopravním prostředkem. Že to, jak skvělá byla naše dovolená, neurčuje, jak zrudnou kolegové v práci závistí, ale s kým jsme ji strávili a jak jsme si ji užili. Dokonce ani náš dům a jeho cenovka nevyjadřují to, kým jsme. Domov má být hlavně příjemným a bezpečným místem pro život nás a naší rodiny.

Ve chvíli, kdy konečně dosáhneme našeho vysněného úspěchu, zjistíme, že peníze pro nás nemají větší cenu, než jako prostředek směny. Samy o sobě bez konkrétního účelu jsou spíše přítěží než radostí samotnou. Zjistíme, že skutečným cílem a radostí našeho života nebylo dosažení cíle, ale cesta k němu!

Najednou si uvědomíme, že právě ta cesta a překážky, které jsme museli překonat, je to, na co s láskou vzpomínáme a co považujeme za nejzajímavější části našeho života. Vzpomínáme na chvíle, kdy firma byla na samotném začátku a my jsme s pár kolegy po večerech vymýšleli jak dál. Nebo probdělé noci s našimi dětmi, kdy nechtěly spát a nakonec spolu s námi usnuly vyčerpáním v naší náruči. Momenty, kdy lednička byla prázdná a s manželkou jsme plánovali ne na další roky ale dny. Nakonec zjistíme, že právě to byly ty okamžiky, kdy jsme nejvíce žili. Kdy emoce, které jsme v té době prožívali, nebyly jen krásné, ale byly upřímné, silné a transformující. Právě díky těmto chvílím jsme dnes tím, kým jsme, a jsme tam, kde jsme.

Co s tím?

Pokud jste na začátku své cesty nebo se zrovna nacházíte v okamžiku, kdy věci nejdou podle vašich představ, uvědomte si, že tohle je ten okamžik, který formuje vaši budoucnost. Je to ta chvíle, na kterou jednou budete vzpomínat a o které budete jednou rádi vyprávět.

Pokud již sklízíte plody své tvrdé práce a dokázali jste se přes všechny překážky dostat až na svůj vrchol, nezapomeňte, že právě cesta je cíl! Staráme se dnes o mnoho klientů, kteří jsou bez ohledu na svůj věk stále aktivní, pokračují ve své cestě a znovu překonávají další překážky. Už to nemusí být překážky profesní a podnikatelské, ale často jsou to výzvy rodinné, kdy předávají moudrost svým dětem a vnoučatům. Někdy jsou to výzvy sportovní, kdy překonávají hranice, které jim mohou závidět i o 30 let mladší sportovci. Vnímám také mnoho cestovatelských výzev a plánů. A obrovskou radost v očích vidím u všech, kteří do své další cesty zahrnuli i snahu o zlepšení života lidí kolem sebe – od svých nejbližších až po celospolečenské snahy a dobročinnost.

Dříve nebo později všichni zjistíme, že rakev nemá kapsy, a tím se vracím na začátek tohoto textu. Na svět nazí přicházíme a také z něj „nazí“ odcházíme. Nakonec to, čeho lidé před smrtí nejčastěji litují, není to, kolik peněz mohli ještě vydělat, KDYBY…, ale hlavně to, jaké vztahy mohli ještě mít, KDYBY… 

Nikdy není pozdě určit si svůj další cíl a vydat se na novou cestu! A nikdy není pozdě vytvářet, rozvíjet nebo napravit vztahy s našimi nejbližšími.

Naším úkolem jako wealth manažerů a investičních poradců je chránit a rozmnožovat majetek našich klientů a jejich rodin. Moji klienti mě ale naučili, že v životě jsou i důležitější věci než jen peníze, proto bych dnes naše poslání ještě doplnil: Jsme tu hlavně proto, abychom vám pomáhali maximalizovat užitek a radost, kterou může bohatství přinášet vám a vašim blízkým. Rádi s tím pomůžeme i Vám.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.