Jak zbohatnout v kapitalismu

autor: | 26. února 2020

Někteří klienti, kteří k nám přichází, již bohatí jsou a jejich cílem je své bohatství si udržet. Cílem těch, kteří bohatí ještě nejsou, je vybudovat své rodinné bohatství postupně v průběhu svého produktivního života. Jejich bohatství má být dostatečné na to, aby je zajistilo pro období, kdy již nebudou chtít pracovat. Právě této skupině lidí se budu věnovat v dnešním článku, kdy se zaměřím na to jak zbohatnout a své bohatství si udržet.

Situaci investora nejčastěji rozlišujeme na dvě fáze:

  • Akumulační, kdy svůj majetek buduje.
  • Rentiérská, kdy ze svého majetku čerpá prostředky pro své potřeby.

Základním posláním kapitalistického uvažování je budování vlastního majetku (kapitálu).  Pokud chcete úspěšně využít výhod kapitalistického režimu, je třeba ho správně pochopit. Nebudu Vás zatěžovat podrobnou definicí kapitalismu jako režimu, tu si můžete přečíst například na Wikipedii.

Jen tvrdá práce z Vás bohaté neudělá

Bohužel, je to tak! Za minulého režimu platilo, že kdo nepracuje, je příživníkem a rozvratným živlem. Tehdy se říkalo: „Poctivě pracuj a stát se o tebe postará.“ Zdarma byly školy, zdravotní péče a každý pracující mohl počítat se starobním důchodem a dotovaným bydlením.

Změnou režimu se většina těchto věcí změnila, ale nikdo nás na to  nepřipravil. Spolehnout se na to, že se stát postará o Váš důstojný důchod, je  dnes stejně nemyslitelné jako to, že si každý člověk může dovolit vlastní bydlení.

Nepomůže nadávat na režim a politiky. Kapitalismus odnesl mnoho pozitiv předchozího režimu, ale přinesl  nám větší množství nových možností a příležitostí, kterých je třeba využít!

Proč ke zbohatnutí práce nestačí

Představme si situaci spořivého pracujícího, který by si rád našetřil dost peněz na to, aby mohl přestat pracovat už v 55 letech a měl dostatek času si svůj důchod ještě aktivně užít.

Vydělává 40 000 Kč měsíčně, a protože je spořivý, rozhodl se odkládat si stranou 1/4 příjmů již od svých 25 let. Každý měsíc posílá stranou na svůj běžný účet 10 000 Kč. Nechce riskovat, že o své peníze přijde, a proto své peníze neinvestuje, ale  raději si je nechává na svém účtu.

Svým penězům se dále nevěnoval a po dobu 30 let odkládal stále stejnou částku 10 000,- měsíčně. V 55 letech otevřel svůj účet, těšil se, že dá  v práci výpověď a bude si konečně naplno užívat díky svým úsporám.

V 55 letech má na účtu 3 600 000 Kč, to nevypadá zle. Pokud by si ale z těchto peněz vyplácel rentu 40 000 Kč měsíčně, aby si udržel svou životní úroveň, vystačí mu jen na 7,5 roku. Ale co pak?

Jak tedy zbohatnout

Bez práce to většinou nepůjde. Bohaté od chudých ale rozlišuje to, jak se svou výplatou naloží. Chudí ji utratí a případné přebytky uloží v podobě hotovosti na horší časy.

Bohatí se rozhodli své přebytky neukládat v hotovosti, ale investovat je! O tom, jak takové peníze investovat, jsem nedávno mluvil například v našem investičním podcastu.

Pokud by náš spořivý zaměstnanec celých 30 let svých 10 000,- měsíčně investoval do akciového portfolia s výnosem v průměru 7 % p.a. , v 55 letech by měl k dispozici více než 12 000 000 Kč.

Jeho majetek by při 7% p.a. zhodnocení každý rok narostl o 840 000 Kč. Díky tomu by mohl čerpat svou měsíční rentu 40 000 Kč, aniž by se jeho majetek snižoval. Naopak jeho hodnota by i nadále mírně rostla.

Bohatství nebolí

Jak jsme viděli na předchozím příkladu, díky svému majetku by takový investor jen na úrocích vydělával skoro 2x tolik, než když chodil každý den do práce. I kdyby se rozhodl v období čerpání renty investovat opatrněji a jeho investice by přinášela jen 4 % p.a.,  vydělával by stejně jako dříve v zaměstnání.

Snahou každého z nás by v průběhu našeho života mělo být vytváření kapitálu a jeho  následné investování, aby peníze mohly začít skutečně pracovat za nás.

Jak poznat, že jste bohatí?

Bohatství a jeho úroveň nemusíte měřit množstvím peněz, které máte v investicích a majetku. Mnohem objektivnějším ukazatelem je to, jak dlouho vystačíte se svým majetkem ve chvíli, kdy přestanete chodit do práce.

Pokud Vás zajímá jak zbohatnout a jak nastavit své portfolio, abyste z něj mohli čerpat nekonečnou rentu, přečtěte si můj článek Jak čerpat z investičního portfolia rentu 50 000,-/měs.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Čerpání renty a pravidlo 4 % podle Trinity study

Cílem investičního snažení většiny investorů bývá dosažení majetku umožňujícího čerpání komfortní nekonečné renty, která jim zajistí financování veškerých životních potřeb. Proto pro Vás dnes mám článek od našeho hlavního analytika Dana Majstoroviće, ve kterém Vám chceme ukázat, jak se na čerpání renty dívat a jak ho správně plánovat.

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.