Kdy podání ruky nestačí

autor: | 8. prosince 2021

“Nemám rád papíry a věřím na dohodu stvrzenou podáním ruky.” To řekl ménu klientovi jeho obchodní partner, se kterým vlastnili firmu 50/50. Měli mezi sebou dohodu o tom, kdo se stará o jakou část jejich podniku a jak si budou rozdělovat zisk.

Už ten jejich poměr 50/50 je vražedný. Říká se, že společníků má být lichý počet a tři už je moc. V jejich případě to ale neplatilo. Mnoho let se jim dařilo společně budovat silnou a úspěšnou firmu, která rostla. Překonali společně všechny krize i útoky ze strany konkurence. Jejich dohoda stvrzená na počátku podáním ruky se zdála být pevná jako skála.

Jenže …

Znáte to, když se zdá, že lepší už to všechno ani nemůže být, přijde něco, co nikdo nečekal. V tomto případě do jejich vztahu vstoupila smrt. Obchodní partner nečekaně zemřel a zůstali po něm dva synové. Ti ve firmě nikdy příliš úspěšně nepůsobili a nebyli připravení na novou roli. Rozhádali se. Ve firmě zůstal jen jeden, který byl opakem svého otce. Jeho heslem bylo: “Věřím jen papíru a historické ústní dohody mě nezajímají!”

Kdyby nešlo o desítky milionů v nerozděleném zisku a další v hodnotě společnosti, nebylo by to tak hrozné. Jenže právě o ně jde.


Tedy dohoda na podání ruky ano, ale pak by tyto strategické dohody měly být zaznamenány i na papíře! Je to důležité pro možnost se k nim v budoucnu vracet a opírat se o ně ve chvíli, kdy se věci změní. Přeci jen co je psáno, to je dáno.

Podání ruky totiž platí, jen dokud tu daná ruka je!

Smrt je game changer

Největším, ale ne jediným, problémem dohod na podání ruky je právě smrt. Tou totiž trvale odchází ze „hry“ důležitý hráč, na kterého již nemusí být brán ohled, a místo něj přichází hráči noví.

Jak se říká, smrt a daně jsou jediné dvě jistoty, které v životě máme. Proto je to téma, které se dříve či později dotkne každého z nás.

Neberte to nyní tak, že bych si nevážil dohody na podání ruky. Ta je rozhodně lepší než dohoda žádná a ideálně by jí měla každá dohoda začít. Ale v případě dědického plánování je v sázce příliš mnoho na to, aby to pouze takovouto dohodou skončilo.

Jak podání ruky pojistit?

Už jsme si řekli, že problémem podání ruky je to, že taková dohoda odchází spolu s tím, kdo ji udělal, a nevytváří závazek pro další generaci. Jak tedy postupovat, aby dohoda smrtí neskončila a druhá strana nebyla vystavena riziku jejího porušení?

Podnikání

V příběhu z úvodu tohoto článku chybělo velmi málo k tomu, aby dohoda mohla být dodržena. Stačilo, aby byla formálně sepsána v podobě majitelské dohody nebo byla zakotvena přímo ve stanovách společnosti. Že k tomu nikdy nedošlo, dnes výrazně komplikuje život všem zúčastněným.

Úmrtí ale nemusí být jediným rizikovým faktorem. Může také nastat situace, která změní životní postoje vaší protistrany, a ta se pak bude snažit od dohody sama odstoupit. Takovou situací bývá často například změna životního partnera. Sám jsem také zažil situaci, kdy někdo skrytě podrýval mou důvěryhodnost a tím naši dohodu položil.

Život

I v běžném životě uzavíráme svazky a dohody, které stojí na důvěře obou stran. Pokud k porušení této důvěry dojde, má to často nedozírné následky pro nás samotné i celou naši rodinu. Takovým svazkem typicky bývá manželství. Většina lidí si například myslí, že to, s čím do vztahu přišli, se do SJM nepočítá. To je sice pravda, ale počítá se do SJM to, co takový majetek za dobu manželství vydělal. Tím je myšlena i změna hodnoty takového majetku.

Když jste do manželství vstoupili například s firmou, která měla hodnotu 20 milionů Kč, tak ve chvíli, kdy se po 15 letech rozvádíte, může již mít firma hodnotu třeba 200 milionů Kč. Rozdíl těchto hodnot, tj. 180 milionů Kč, je zisk vygenerovaný za dobu manželství a váš bývalý manžel či vaše bývalá manželka mají na polovinu z této hodnoty při rozvodu nárok. Stejně je tomu i u nemovitostí, které jste vlastnili před manželstvím nebo jste je získali darem či v dědictví. Do SJM se přímo nepočítají, nárůst jejich hodnoty ale ano.

Když jsem se v 25 letech ženil, neměli jsem já ani manželka nic. Vše, co jsme vybudovali, jsme dělali společně a oba na tom máme svůj díl práce. V případě rozvodu tak dává smysl, že si vše rozdělíme na dvě poloviny. Pokud ale do manželství vstupujete ve vyšším věku, je pravděpodobné, že na tom budete majetkově lépe a také každý z vás jinak. V takovém případě již stojí za to přemýšlet, jestli by nebylo vhodné své majetkové vztahy před manželstvím upravit například předmanželskou smlouvou. V případě problémů byste se jednou mohli rozejít bez zbytečných sporů a hádek o majetek.

Dědictví

Typickou situací, kde problémy podobného typu vznikají, je dědictví. Rodiče jsou často přesvědčení o tom, že jejich děti jsou rozumné a v případě úmrtí rodičů se snadno dohodnou. Bohužel, opak je ve většině případů pravdou.

Nevím, proč tomu tak je, ale ve chvíli, kdy začnou mít lidé pocit, že mohou přijít k nějakým větším penězům nebo majetku, zapomenou na veškeré vztahy i rodinné vazby a jsou ochotní je pro pár korun obětovat. Neplatí to samozřejmě vždy, čest výjimkám. Velmi často však právě k takovýmto situacím dochází.

Právě proto je dědický plán něco, nad čím by se měl dříve nebo později zamyslet každý z nás. Nepodceňte, co po vás jednoho dne zůstane. Mohou to být vzpomínky na to, jací jste byli, a dlouhé roky budované vztahy mezi vašimi blízkými budou pokračovat. Po vaší smrti dojde pouze k technickému rozdělení majetku podle vámi připraveného scénáře. Nebo dědický plán nepřipravíte a pak … 

Pokud chcete s přípravou svého dědického plánu pomoci, jsme tady pro vás! Náš specialista na dědické plánování s týmem právníků a notářů je připraven vám zpracovat Dědický plán na míru.

Nečekejte a objednejte si svůj Dědický plán na míru právě teď. Připravili jsme pro vás slevu 50 %. Vlastní dědický plán tak můžete mít již za 2 999 Kč.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Čerpání renty a pravidlo 4 % podle Trinity study

Cílem investičního snažení většiny investorů bývá dosažení majetku umožňujícího čerpání komfortní nekonečné renty, která jim zajistí financování veškerých životních potřeb. Proto pro Vás dnes mám článek od našeho hlavního analytika Dana Majstoroviće, ve kterém Vám chceme ukázat, jak se na čerpání renty dívat a jak ho správně plánovat.

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.