Proč prodělávám, když trhy rostou? Vliv měnového rizika.

autor: | 16. srpna 2017

V letošním roce jsme na trzích měli možnost zaznamenat velmi pozitivní období se zajímavými růsty. Hlavní Americký index S&P 500 si od začátku roku připsal zhodnocení téměř 10 % a ostatní světové indexy jsou na tom podobně. Světová ekonomika roste a velká část zemí včetně nás si připisuje meziroční růsty přesahující 2 %. Nezaměstnanost je na historických minimech a úspory domácností rostou. Dnes se ale nechci zabývat ani ódou na rádoby nekonečný ekonomický růst ani věštěním z křišťálové koule nad tématem, kdy přijde první korekce. Rád bych poukázal na jedno z často opomíjených investičních rizik a to riziko měnové.

Český investor, který by letos investoval do indexu S&P 500 by si totiž nepřipsal výnos 9,94 % jako jeho americký kolega, ale naopak by při přepočtu svého výnosu do CZK skončil mírně v mínusu. Za tento pokles může oslabení USD proti CZK. USD od začátku roku oslabil z 26 Kč/USD na současných 21,9 Kč/USD. To je pokles o více než 13 %, který samozřejmě výkonnost každého portfolia v USD negativně ovlivní.

Kurz USD/CZK 1-8.2017

Následující dva grafy ukazují zajímavé srovnání mezi vývojem investice v USD, kde můžeme vidět její růst o 9,94 % a vývojem stejného indexu S&P 500 ve stejném období jen po přepočtu do CZK. Po přepočtu již vidíme celkovou ztrátu 7,6 %.

S&P 500 – vývoj od začátku roku v USD

S&P 500 – vývoj od začátku roku v CZK

Jak tedy měnové riziko zvažovat při tvorbě portfolia a jak by nás ovlivnilo historicky?

Z obrázků výše by mohlo vyznít, že investice v jiné měně, než je vaše mateřská, je špatnou volbou. To ale není pravda. Pokud chcete stavět globálně diverzifikované portfolio, zahraničním měnám se zkrátka vyhnout nelze. Navíc ani většinu ETF fondů nebo globálních fondů v CZK také nekoupíte, protože pro jejich správce jsme příliš malým trhem, se kterým se nechtějí speciálně zabývat.
Cizím měnám se tedy v rentiérském portfoliu pravděpodobně nevyhnete. Riziko zvýšené volatility ale můžete snížit tím, že například rozložíte svou investici mezi více měn anebo můžete nakoupit fondy, které investují do globálních aktiv, ale jsou zajištěné do CZK.
Cizí měna ale nemusí vždy znamenat jen riziko poklesu, například index S&P 500 v mateřské měně USD za posledních 10 let vyrostl o 68 % od původní hodnoty. Pokud jste do něj ale investovali v CZK a nezajišťovali jste se proti změně kurzu, tak váš výnos díky posilujícímu USD byl celkově 86 % a to i při započtení oslabení kurzu USD v posledním roce.

Proto u dynamičtějších aktiv jako jsou akcie, které sami o sobě mají vyšší míru volatility a investujeme do nich většinou s dlouhým investičním horizontem, měnové riziko nehraje až tak zásadní roli. V některých okamžicích díky posilující měně vyděláte v průběhu let více a někdy zase kvůli jejímu oslabení méně.

S&P 500 – vývoj za 10 let v přepočtu na CZK