Někdy je třeba změnit tým

autor: | 7. září 2022

Někdy je třeba změnit tým a přesně to jsem o prázdninách udělal. Jako každý rok, i letos jsem nastoupil jako zásobovač a pomocný kuchař na skautský tábor. Vždy se těším, že na chvíli nebudu muset nikoho řídit já, ale naopak někdo bude řídit mě. Těším se, jak se můj život na chvíli zjednoduší na starost o to, jestli je dovezený nákup, děti mají čerstvou vodu a oběd je na stole.

Vždy se rychle dostanu do táborové rutiny – v sedm být v obchodě, rychle dovézt nákup, pomoci s přípravou snídaně, dojet pro vodu, pomoci s obědem, po obědě chvíli klid na čtení nebo spánek a pak začne odpolední směna s přípravou večeře. Je neuvěřitelné, jak mi podobná pravidelnost a fyzická námaha bez dalšího vnějšího vyrušování (v táboře totiž není signál), každý rok pomůže vyčistit si hlavu. Připravím se tak na nové myšlenky i nápady.

No není to výhled za všechny peníze?

Většinou to jde i jinak

Kluky i holky se snažím na táboře každý rok naučit, že věci se dají dělat i jinak, než jsme zvyklí. V rámci tréninku „přežití“ jim ukazuji,

  • jak a kde si správně postavit přístřešek v lese,
  • jak a kde bezpečně rozdělat oheň,
  • jak se postarat o zraněného, když nejsem v dosahu sanitky,
  • jak se v lese pohybovat tiše a bezpečně.

Nejvíc ale děti každý rok dostane, když si zkusí udělat z nepitné vody pitnou převařením a zároveň si vyrobí vlastní čaj jen z toho, co jim příroda nabízí. Žádný cukr, žádné pytlíky a žádná chemie. Přesto je podle jejich reakcí výsledkem něco, co jim rozzáří oči a o čem pak ještě dlouho vypráví.

Je to úžasný rituál, který mi pomáhá vracet se zpět nohama na zem. Připomíná mi, že umíme žít i bez většiny těch „věciček“, kterými jsme se obklopili a které někdy mají tendenci spíše vlastnit nás, než abychom vlastnili my je.

Potřebujeme mít krásná auta, pohodlné domy, bazény, několikrát ročně vyjet na dovolenou. Zvykli jsme si, že mobil má signál všude a své blízké tak máme vždy na dosah. Nebojte, nejsem žádný asketa a nebudu tu kázat o tom, jak je majetek škodlivý. Je jen důležité si připomínat, že náš život, naše štěstí a spokojenost nesmí být na našem majetku závislé.

Majetek má do našich životů přinášet více jednoduchosti, bezpečí a pohody. Je jen velmi tenká hranice mezí tím, kdy to tak je a kdy se z vlastnění stane noční můra, ve které jsme pohlceni strachem, že nás o majetek někdo připraví, a ve které se stáváme otroky vlastního majetku, o který se musíme dennodenně starat.

Proto také v průběhu života dospíváme ke snaze si životy spíše zjednodušovat. Zbavujeme se pak fyzického majetku, který na nás vyvíjí tlak spojený se svou správou. Většina rentiérů oceňuje takové investice, které je zbytečně nezatěžují a přináší do jejich životů klid a bezpečí.

Jednoznačně platí, že čím jsme starší, tím je náš život jednodušší a více než z hmotných radostí se těšíme z běžných radostí obyčejného dne – procházek v lese, času s vnoučaty a rodinou nebo třeba venčení domácích mazlíčků. Z pohledu mých 38 let se takový život může zdát nudný, ale opak je pravdou. V očích svých klientů i přátel v tomto věku vidím radost a uspokojení. A tak si říkám, že ví o životě a jeho hodnotách víc, než já sám dnes jenom tuším.

Dobrovolnická organizace funguje jinak

V dobrovolnické organizaci jako je skaut funguje naprosto jiná hierarchie řízení. Mnoho věcí, které fungují ve firmě, u dobrovolníků prostě fungovat nebude. Nemůžete lidem prostě jen něco přikázat, oni potřebují, aby jim to dávalo smysl. Mnohem více musíte diskutovat a vést na úrovni společného souhlasu. Rozhodování je většinou také mnohem pomalejší, ale kolektivní a pevné.

Můj obrovský obdiv má každý, kdo se podobným činnostem věnuje celý rok. Často mě uvádí v úžas, s jakou lehkostí a trpělivostí dokáží tito lidé řídit ostatní jak v běžném provozu, tak i ve vypjatých situacích, kdy musíte rozhodovat rychle a bezchybně. Můj obdiv mají i za to, že berou svůj osobní čas a čas ze svých dovolených a věnují se nezištně někomu jinému. A není to vždy snadné – na fotce jsme měli za sebou vaření u kamen v otevřené kuchyni při venkovní teplotě 37 °C 😅

Tak díky všem vám, kdo pomáháte, jste skvělí! Vím, že to neděláte proto, abyste slyšeli tato slova. O to větší obdiv a úctu u mě máte. ❤️

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.