Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Není dluhopis jako dluhopis

dluhopisSeděl jsem minulý týden s naším novým klientem a procházeli jsme jeho současné investiční portfolio. On byl přesvědčený, že v něm má nakoupené dluhopisy velkých světových firem. Jednalo se o produkt České spořitelny, který se jmenuje “Prémiový dluhopis RODINA”.
Na první pohled se tento produkt tvářil skutečně jako seriózní dluhopis, kterým půjčuji peníze velkým světovým společnostem. Až při bližším zkoumání jsem si všiml podivných malých písmenek. Ta více rozkrývají sofistikovaně strukturovaný investiční certifikát, který je velmi výhodný pro banku a velmi nevýhodný pro klienta.
Tento “dluhopis” slibuje klientovi výnos 4 % p.a.. To je na dnešní podmínky velmi zajímavý výnos, o kterém si na běžném účtu můžeme nechat jenom zdát. ALE tento výnos klient dostane jen v případě, že žádná z akcií vyjmenovaných 21 společností (jedná se o velké světové značky) nebude v daném období mít nižší cenu než v den vydání tohoto “dluhopisu”.
Pokud by byla cena jedné nebo více akcií pod hodnotou počáteční, ale bylo by to alespoň do úrovně 80 % své počáteční hodnoty. dostal by klient výnos 2% p.a..
Pokud by ale třeba jen jedna z těchto akcií byla pod 80 % své počáteční hodnoty, byl by klientův výnos již 0% p.a.!

Analýza situace

Vybral jsem tedy ze seznamu 21 firem náhodně 6 z nich a zjistil, jak si stojí ceny jejich akcií oproti datu, kdy byl “dluhopis” vydán. Z těchto 6 firem byly:
  • 2 akcie v zisku. Jejich hodnota byla vyšší než počáteční hodnota.
  • 2 akcie byly v ztrátě do -20 %
  • 2 akcie byly ve ztrátě přes -20 %. Konkrétně -32 % a -23 %)
Takže tento “dluhopis” generoval klientovy čistý výnos 0 % p.a. bez naděje, že by se situace zlepšila a on se nějakého výnosu dočkal!
Jedná se o dluhopis, kterým půjčujeme peníze bance, v tomto případě České spořitelně. Ta s nimi může naložit dle vlastního uvážení s tím, že při nejhorším zaplatí banka klientovy 4% roční úrok za to, že jim je půjčil. V lepším případě klientovy jen vrátí peníze a on jim je půjčil zadarmo.
Pokud by klient rozuměl přesně tomu, co kupuje, nebylo by na tom nic špatného. Bohužel všichni klienti, které jsme potkali s tímto “dluhopisem”, tomuto produktu nerozuměli a byl jim prodán s tím, že vlastní jistý dluhopis s výnosem 4% p.a.
Dávejte proto velký pozor na to, co vám vaše banka prodává jako jisté investice, a vždy pečlivě čtěte malá písmenka, která se ukrývají u každého produktu. Nebo se poraďte s někým na bance nezávislým.
Zdroj:
14. září 2016