Proč z růstové firmy dělat hodnotovou

autor: | 22. listopadu 2023

Do určité fáze života firmy se podnikatelé soustředí primárně na její růst. Hledají nové zákazníky, budují nové provozy, investují zpět do firmy, najímají nové lidi. V takové fázi nemyslí na zisk a dividendy. Není to ani nutné, protože nadšení z podnikání jednoznačně převyšuje fakt, že nemají tok peněz plynoucích z dividend, to je v této fázi vedlejší. Ale každá fáze má svůj začátek i konec a jinak tomu není ani u vývoje firmy. I růstovou fázi je třeba  jednou ukončit a převést firmu do fáze hodnotové.

Firma hodnotová má trochu jiný princip fungování. Není to o tom, že by nebylo důležité, aby nadále rostla, ale růst v tomto případě není tím nejdůležitějším kritériem při hodnocení její úspěšnosti. Ve fázi hodnotové je třeba sledovat, jestli firma dokáže systematicky generovat průběžný a dlouhodobě udržitelný zisk. Tento zisk samozřejmě může firma dál investovat do svého podnikání, ale už by měla existovat i část zisků, kterou si vlastníci vyplácí jako dividendu. Vlastníky bývá většinou rodina a ta může díky dividendám zlepšovat své běžné životy a budovat i další nohu svého finančního majetku.

Firma ve fázi růstové a její přerod

U firem v růstové fázi bývá cílem vytvořit zajímavý potenciál v podobě velké klientské základny a dostatečného obratu se silným růstem. Taková firma může být prodána strategickému investorovi, který z ní následnou restrukturalizací udělá firmu hodnotovou.

Druhou variantou je, že do hodnotového režimu převede firmu rodina samotná. Přechod do hodnotové fáze je zásadní hlavně ve chvíli, kdy uvažujete o budoucím mezigeneračním předávání své firmy.

Jakou firmu chcete dalším generacím předat?

Je totiž důležité si uvědomit, že vy jako zakladatelé i vaše děti jste vyrostli v jiných podmínkách, než vyrůstají vaše vnoučata. Vy se svými dětmi jste byli do podnikání ponoření, trávili jste ve firmě celé dny a přítomnost vašich dětí většinou nebyla možností, ale nezbytnou podmínkou toho, aby firma přežila a mohla růst. Proto jste vy a často právě i vaše děti prototypy úspěšných podnikatelů.

Vaše vnoučata ale vyrůstají v jiném prostředí. Vy jste se museli do světa bohatých probojovat a jste dnes v tomto světě pomyslnými přistěhovalci. Jenže vaše vnoučata jsou již ve světě bohatých domorodci :-) a tím pádem mají samozřejmě i jinak nastavený hodnotový žebříček. Jejich touhou už často není žít život jako podnikatelé, kteří bojují o přežití své a svojí firmy. Mnohem víc hledají ve svém životě SVOBODU, smysluplnost toho, co dělají, a jeho hloubku. Možná jim ne vždy úplně rozumíte, ale věřte, že je to normální. Vaši prarodiče by o vás možná kdysi řekli to samé.

Je tak důležité si uvědomit, že pokud chcete majetek smysluplně mezigeneračně předat, nemůžete uvažovat o tom, že změníte svá vnoučata, ale spíše o tom, že změníte svůj byznys. Takovou změnou může být to, že firmu připravíte na systém manažerského řízení. Vy jako rodina se budete moci přesunout do role majitelské a své současné funkce postupně přenesete na další lidi. Rolí vašich vnoučat a dalších generací už nebude být prototypem úspěšného podnikatele, ale být úspěšnými majiteli nebo správci rodinného bohatství. Tato role je od role podnikatele zcela odlišná a po dobré přípravě je pro většinu lidí přijatelná.

Dovolím si s vámi sdílet jeden příběh ze života.

Před pár dny jsem seděl na rodinné radě jednoho z našich klientů, jehož rodina vlastní velmi úspěšnou a známou společnost. V rámci přípravy jejich rodinné ústavy jsem se zeptal, co ho vlastně před těmi více než 30 lety vedlo k rozhodnutí začít podnikat. A on mi odpověděl: „Na začátku jsem se rozhodoval, jestli chci být zaměstnancem a mít klid a pohodu, nebo začnu podnikat. Nakonec jsem se rozhodl pro podnikání, a to hlavně proto, že mi dává svobodu. Svobodu časovou a příjmovou, dává mi svobodu v tom, co budu dělat a jak budu směřovat svoji profesní dráhu dál. Dává mi také možnost spolupracovat se svou rodinou a mými dětmi. Přesně tuto hodnotu chci při vytvoření majetkové struktury pro naši rodinu udržet a chránit.“

Nezapomínejte, že majetek je tu proto, aby podporoval váš život a vaši rodinu, a ne naopak! Bohužel v podnikatelských rodinách vídám relativně často právě ten opačný případ, rodina dře ve firmách až do úmoru. V růstové fázi podnikání to často jinak nejde, ale v hodnotové fázi je třeba tento přístup změnit.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Bitcoin v portfoliu dlouhodobého investora

V lednu došlo na poli kryptoměn k zásadnímu milníku. Po mnoha letech schválila americká Komise pro cenné papíry prvních 14 ETF fondů, které budou...

Jak investovat v roce 2024

S blížícím se koncem roku si většina investorů pokládá otázku: Jak investovat v roce 2024? Je to celkem logická úvaha, která vychází z naší snahy...

Jak investovat v roce 2024

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.