Proč z růstové firmy dělat hodnotovou

autor: | 22. listopadu 2023

Do určité fáze života firmy se podnikatelé soustředí primárně na její růst. Hledají nové zákazníky, budují nové provozy, investují zpět do firmy, najímají nové lidi. V takové fázi nemyslí na zisk a dividendy. Není to ani nutné, protože nadšení z podnikání jednoznačně převyšuje fakt, že nemají tok peněz plynoucích z dividend, to je v této fázi vedlejší. Ale každá fáze má svůj začátek i konec a jinak tomu není ani u vývoje firmy. I růstovou fázi je třeba  jednou ukončit a převést firmu do fáze hodnotové.

Firma hodnotová má trochu jiný princip fungování. Není to o tom, že by nebylo důležité, aby nadále rostla, ale růst v tomto případě není tím nejdůležitějším kritériem při hodnocení její úspěšnosti. Ve fázi hodnotové je třeba sledovat, jestli firma dokáže systematicky generovat průběžný a dlouhodobě udržitelný zisk. Tento zisk samozřejmě může firma dál investovat do svého podnikání, ale už by měla existovat i část zisků, kterou si vlastníci vyplácí jako dividendu. Vlastníky bývá většinou rodina a ta může díky dividendám zlepšovat své běžné životy a budovat i další nohu svého finančního majetku.

Firma ve fázi růstové a její přerod

U firem v růstové fázi bývá cílem vytvořit zajímavý potenciál v podobě velké klientské základny a dostatečného obratu se silným růstem. Taková firma může být prodána strategickému investorovi, který z ní následnou restrukturalizací udělá firmu hodnotovou.

Druhou variantou je, že do hodnotového režimu převede firmu rodina samotná. Přechod do hodnotové fáze je zásadní hlavně ve chvíli, kdy uvažujete o budoucím mezigeneračním předávání své firmy.

Jakou firmu chcete dalším generacím předat?

Je totiž důležité si uvědomit, že vy jako zakladatelé i vaše děti jste vyrostli v jiných podmínkách, než vyrůstají vaše vnoučata. Vy se svými dětmi jste byli do podnikání ponoření, trávili jste ve firmě celé dny a přítomnost vašich dětí většinou nebyla možností, ale nezbytnou podmínkou toho, aby firma přežila a mohla růst. Proto jste vy a často právě i vaše děti prototypy úspěšných podnikatelů.

Vaše vnoučata ale vyrůstají v jiném prostředí. Vy jste se museli do světa bohatých probojovat a jste dnes v tomto světě pomyslnými přistěhovalci. Jenže vaše vnoučata jsou již ve světě bohatých domorodci :-) a tím pádem mají samozřejmě i jinak nastavený hodnotový žebříček. Jejich touhou už často není žít život jako podnikatelé, kteří bojují o přežití své a svojí firmy. Mnohem víc hledají ve svém životě SVOBODU, smysluplnost toho, co dělají, a jeho hloubku. Možná jim ne vždy úplně rozumíte, ale věřte, že je to normální. Vaši prarodiče by o vás možná kdysi řekli to samé.

Je tak důležité si uvědomit, že pokud chcete majetek smysluplně mezigeneračně předat, nemůžete uvažovat o tom, že změníte svá vnoučata, ale spíše o tom, že změníte svůj byznys. Takovou změnou může být to, že firmu připravíte na systém manažerského řízení. Vy jako rodina se budete moci přesunout do role majitelské a své současné funkce postupně přenesete na další lidi. Rolí vašich vnoučat a dalších generací už nebude být prototypem úspěšného podnikatele, ale být úspěšnými majiteli nebo správci rodinného bohatství. Tato role je od role podnikatele zcela odlišná a po dobré přípravě je pro většinu lidí přijatelná.

Dovolím si s vámi sdílet jeden příběh ze života.

Před pár dny jsem seděl na rodinné radě jednoho z našich klientů, jehož rodina vlastní velmi úspěšnou a známou společnost. V rámci přípravy jejich rodinné ústavy jsem se zeptal, co ho vlastně před těmi více než 30 lety vedlo k rozhodnutí začít podnikat. A on mi odpověděl: „Na začátku jsem se rozhodoval, jestli chci být zaměstnancem a mít klid a pohodu, nebo začnu podnikat. Nakonec jsem se rozhodl pro podnikání, a to hlavně proto, že mi dává svobodu. Svobodu časovou a příjmovou, dává mi svobodu v tom, co budu dělat a jak budu směřovat svoji profesní dráhu dál. Dává mi také možnost spolupracovat se svou rodinou a mými dětmi. Přesně tuto hodnotu chci při vytvoření majetkové struktury pro naši rodinu udržet a chránit.“

Nezapomínejte, že majetek je tu proto, aby podporoval váš život a vaši rodinu, a ne naopak! Bohužel v podnikatelských rodinách vídám relativně často právě ten opačný případ, rodina dře ve firmách až do úmoru. V růstové fázi podnikání to často jinak nejde, ale v hodnotové fázi je třeba tento přístup změnit.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.