Rodinná banka, která přečká mnoho generací

autor: | 25. ledna 2023

První generace majetek buduje, druhá udržuje a třetí ho utratí. To je klasická poučka, se kterou se asi většina z nás už někdy setkala. Z úst mnoha našich klientů slýchám také obavy, aby jejich majetek děti nezkazil a aby ho dokázaly spravovat tak, aby mohl sloužit i dalším generacím.

V Česku byla vlivem minulého režimu dědická linie přerušena a teprve nyní přichází vlna předávání majetku mezi první a druhou generací. Máme tedy zatím jen velmi málo zkušeností s tím, jaká úskalí přináší předávání majetku mezi druhou a třetí nebo dokonce mezi třetí a čtvrtou generací. Proto se tyto zkušenosti snažím získávat od našich kolegů ze zahraničí, kde úspěšné podnikatelské rodiny předávají a spravují svůj rodinný majetek s jejich podporou po mnoho generací.

Spotřebovávání rodinného bohatství

Podělím se s vámi o obrázek z knihy „Your Business, your Family, your Legacy“ od George A. Isaaca. Výstižně zobrazuje čtyři nejčastější kanály, kterými z vaší rodiny odtéká bohatství. Isaac je ve své knize označil zkratkou FIST.

FIST

FAMILY | RODINA Vyjadřuje rostoucí počet členů rodiny, kteří čerpají prostředky a benefity z rodinného bohatství.

INFLATION | INFLACE Tento „skrytý zabiják“ eroduje a rozežírá vaše bohatství v čase.

SPENDING | UTRÁCENÍ Výdajový poměr je procentuální část majetku, kterou rodina každý rok spotřebuje na financování svých potřeb.

TAXES | DANĚ Daně příjmové, majetkové i ty z kapitálových zisků ukrajují další důležitou část vašeho majetku.

Bohaté rodiny často překvapí, když zohlední všechny kategorie FIST a pokusí se protáhnout křivku vývoje svého majetku více do budoucnosti. Když začnete ve svém majetkovém plánu počítat o jednu až dvě generace dopředu, zahrnete inflaci za dalších 50 let, spočítáte si, o kolik narostou výdaje vaší rodiny ve chvíli, kdy majetek nebude podporovat jen vás, ale i vaše děti a jejich děti (třetí generace), velmi často se křivka nekonečného růstu majetku začne otáčet špatným směrem.

Jak efektivně spravovat majetek rodinné banky

Neznamená to ovšem, že byste na myšlenku předávání majetku po mnoho dalších generací měli rezignovat. Jen je potřeba brát všechny tyhle vlivy v potaz a při plánování vaší rodinné banky je zohlednit. Následujících šest bodů jsou lety ověřené kroky, které pomohou efektivně bránit vyčerpávání rodinného bohatství pro budoucí generace.

  1. ZAPOJTE ty nejlepší majetkové a daňové poradce.
    Jejich cílem musí být minimalizovat příjmové a majetkové daně z vašeho bohatství.
  2. ZACHOVEJTE svůj rodinný business. Neprodávejte ho, dokud to není absolutně nezbytné nebo dokud nedostanete nabídku tak dobrou, že prostě nejde odmítnout. Vyžadujte dostatečný růst jako základní paradigma při předávání a správě majetku. Využívejte svůj podnikatelský kapitál pečlivě, aby generoval dostatečný výnos i pro další generace.
  3. Buďte INVESTORY, nejen podnikateli. Na svou firmu se dívejte z venku pohledem investora, který chce získat maximální zisk vloženého kapitálu. Firma nemá sedět na hotovosti. Ta má pracovat ve váš prospěch a ne vytvářet pohodlné a bezpečné prostředí pro váš management.
  4. ALOKUJTE investice, MĚŘTE a REPORTUJTE investiční výkonnost po započtení všech manažerských poplatků, daní a inflace. Ujistěte se, že vaše reálné zhodnocení odpovídá vašim dlouhodobým očekáváním a rodinným potřebám a odpovídá také poplatkům, které za něj platíte.
  5. ŘIĎTE rodinné výdaje z pohledu VÝDAJOVÉHO POMĚRU k celkovému majetku. Připravujte výroční reporty pro členy rodiny, které jim ukáží v reálném vyjádření, jestli jako rodina majetek spíše spotřebováváte, nebo akumulujete a navyšujete.
  6. POVZBUZUJTE a BUDUJTE podnikatelského ducha, sebedůvěru, osobní zodpovědnost, osobní rozvoj a investujte do intelektuálního kapitálu vaší rodiny v této i dalších generacích. Učte starší děti businessové principy, wealth management a rozpočtování. Když jsou děti mladší, pomozte jim pochopit výhody a rozdíly mezi tím, když hrají, aby „vyhrály“, a tím, když hrají, aby „neprohrály“.

Jak měříme úspěch

Přestože se bavíme o úspěchu při budování majetku a konstrukci rodinné banky, která má potenciál přečkat celé věky a zajistit prospěch mnoha dalším generacím, nezapomínejte, že peníze nejsou vše a nikoho šťastného neudělají!

Úspěch v životě totiž není o penězích, ale o štěstí a radosti, které v životě prožíváme.

Nic nedokáže překonat štěstí 17letého chlapce, který pozval svou vysněnou dívku na rande a ona souhlasila. Nic nedokáže překonat štěstí rodiče, který poprvé drží v ruce své nově narozené dítě.

Právě tyto myšlenky, radost ze života, ze hry a překonávání překážek je něco, co byste neměli zapomenout svým nástupcům předat.

Radost a štěstí z úspěchu nikdy nepřichází bez toho, abychom pro něj museli také trochu trpět a překonat překážky, které se nám zprvu zdály nepřekonatelné. Naším cílem není pomocí majetku odstranit ze života našich dětí všechny bariéry a překážky. Taková cesta by vedla spíše k závislosti a ta ještě nikoho šťastným neudělala. Náš majetek by měl dětem, spíše než umetat cestičky, otevírat cesty nové, do té doby pro ně nemyslitelné, které jim mohou přinést další a třeba větší výzvy, jejichž překonání v nich i v nás bude budit pocit hrdosti a štěstí!

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.