Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P | září 2023 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P | září 2023.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů. Tentokrát jdeme hodnotit měsíc srpen. Uvidíme, jak dopadly prázdniny a jestli se potvrdil trend, který nastoupily trhy na začátku července, který byl růstový. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou je tady jako vždy analytik a společník ve firmě Dan Majstorović. Ahoj, Dane.
Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.
Jiří: Když se podíváme na růst trhů od začátku roku, Dane, jak to vypadalo?
Dan: Můžeme krásně vidět, že růst během celého roku tam byl. Pár dní před koncem srpna jsou americké akcie na 14 %, světový index na necelých 12 % a Evropa je teď opět poslední na 8,39 %. Můžeme vidět, že od začátku roku je tam rostoucí trend, ale srpen byl poklesový. Pokud bychom se na to dívali úplně na konci srpna, kdy vyšly nějaké poslední informace k trhu, tak bychom možná viděli nějaký drobný nárůst, protože se ochlazuje trh práce. Ale uvidíme, jak to bude pokračovat.
Jiří: Když se podíváme na delší horizont, můžeme vidět vývoj akciových indexů od roku 2018. Co nás bude asi nejvíc zajímat, je, jestli jsou už akcie zpátky na úrovni maxim, kde byly na konci předloňského roku. Můžeme říci, že ještě nejsou. Na amerických akciích nám zbývá přibližně 12 %, na globálních (modrá linka) nám chybí ještě kolem 9 %. Takže pokud jste měli motivaci nakoupit v poklesu, ještě pořád je tady zajímavá příležitost koupit akcie pod těmi maximy.
Co si myslím, že je zajímavé říct a upozornit, je, že pokles, kterým teď procházíme, není nic nestandardního. Je to vlastně běžná situace na finančních trzích, které prostě někdy jdou nahoru a jindy dolů. Teď máme za sebou poklesovou vlnu a nacházíme se ve vlně růstové, návratové. Neznamená to samozřejmě, že nemůže ještě přijít nějaká další vlna, nějaký pokles nebo stagnace, ale s velkou pravděpodobností to nejtěžší mají už trhy z pohledu poklesů za sebou.
Je také dobré se podívat, že pokud si říkáme, že akcie dělají v průměru 8 až 9 % ročního výnosu, a v současné chvíli jsme 10 % pod maximem, to znamená jsme mínus 10 % oproti tomu, co bylo v lednu 2022, tak nejenom že nám tam leží mínus 10 %, ale zároveň tam leží i těch řekněme třeba dvakrát 9 %, které cenné papíry nevydělaly v loňském a třeba letošním roce. Můžeme se na to dívat jako na zadržený zisk, zadržený potenciál v portfoliu. V podstatě se můžeme dívat na zadržený potenciál na úrovni 25 až 30 %, které akciové trhy v těch dalších letech přinesou. Pokud se budeme bavit o tom, že za dalších 10, 15 let bude průměrný výnos na akciových trzích 9 %, tak výnos, který teď nepřišel, budou trhy kompenzovat růstem v dalších letech. Myslím si, že příležitost pro dlouhodobého investora, pro vstup do finančního trhu je teď určitě zajímavá.
Dan: S tím určitě souhlasím. Pořád platí i to, že se vyplatí diverzifikovat. Abychom si snížili kolísavost v čase, můžeme nakoupit vícero aktiv, která jsou dnes v poklesu, než jenom akcie. Krásně je to vidět na tomto grafu, kde jsou na tom od roku 2018 nejlépe akcie, zlato je teď lehce pod akciemi, takže se ten trend zase otočil.
Vyklesané jsou i akcie nemovitostních společností a dluhopisový trh. Tím, že se vrátily úrokové sazby na úrovně, na které jsme dlouhou dobu nebyli zvyklí, a ještě se potom budou vracet nazpátek, budou se držet třeba na 3 až 4 %, tak dluhopisy zase začnou plnit svoji funkci. Je vlastně docela fajn je dnes v portfoliu mít a případně je přikoupit. Opět je potřeba balancovat a nakupovat v těchto obdobích aktiva v poklesu, nejenom akcie, ale i dluhopisy a třeba nemovitosti.
Jiří: Já doplním tuto Danovo informaci právě ke kombinaci akcií a dluhopisů. Na tomto obrázku můžeme vidět tři barvy. Zelená je 100% akciové portfolio, modrá je 100% dluhopisové a šedivá je mix, to znamená 50 na 50 akcie a dluhopisy. Můžeme vidět, jak se tato portfolia z pohledu výnosů, maximálních růstů a maximálních poklesů, chovala v různých časových obdobích od roku 1950 do současnosti. Můžeme vidět, že čistě akciové portfolio umělo dělat bez problémů na roční bázi −39 %, i dluhopisové dělalo bez problémů −13 % a i balancované logicky tím, že tam máme akcie i dluhopisy, umělo udělat −15 %. Pokud se podíváme na tyto investice v delším časovém horizontu, můžeme vidět, že už na pětileté bázi se dramaticky snižuje jejich maximální pokles. A to až do té míry, že portfolio mixované 50 na 50 od roku 1950 až do roku 2022 neskončilo na pětileté bázi v mínusu. Nejhorší jeho výsledek byl +1 %. To už je pro běžného investora většinou akceptovatelné, protože takový výsledek portfolio uzavírá jen ve velmi špatném období, v nějakých krizových letech nebo když se na to díváme z pohledu toho, že byste vybírali třeba v krizi.
Ovšem je důležité si uvědomit, že samozřejmě v průběhu těch 5 let zažívá investor i ty situace, kdy může portfolio udělat třeba −37 % nebo −13 % na jednotlivých třídách aktiv. Je důležité si uvědomit, že něco dělá portfolio v krátkodobých horizontech na úrovni měsíců nebo krátkých let a něco pak dělá, kdybyste se na něj jako Šípková Růženka podívali jenom jednou za 5 nebo 10 let. Pohled na takovou investici by byl dramaticky klidnější, než když se na něj díváte na denní nebo měsíční bázi. Takže naše doporučení je: Pokud jste dlouhodobí stabilní investoři, držte pozice a věnujte se jiným věcem než sledování hodnoty portfolia na nějaké vysoké frekvenci.
Dan: Závěrem bychom chtěli ukázat, jak funguje časování trhů pro ty, kdo se nechají unést emocemi. Jak trh přináší různé extrémy, tak velmi často tíhneme k tomu se snažit trh časovat. V těch nejlepších obdobích si říkáme, tak do toho teď nastoupím, teď je skvělá příležitost. Období jako byl rok 2022 a jako je ještě dnes, protože pokles je dlouhý, na nás působí tím negativním směrem. Říkáme si, nebylo by lepší prodat a počkat na lepší časy, počkat třeba v těch spořicích účtech?
Tato infografika od Visual Capitalist krásně ukazuje, co to udělá, když špatně načasujete. Je hezky vidět, že když jste na trhu a necháte to prostě ležet (sloupec úplně vlevo), vyděláte šestinásobek vkladu. V momentě, kdy se snažíte časovat a netrefíte 10 nejlepších dní, jste na polovině výnosu. V momentě, kdy netrefíte 20 nejlepších dní, jste už téměř na svém! A když tam započteme inflaci, tak jste vlastně vůbec nic nevydělali, ale prodělali. Je dobré si dávat pozor na to, co s námi emoce dělají! Když vystoupíme z trhu, strašně snadno se stane, že přijdeme o ty nejlepší časy, které obvykle přichází, právě když se trh odráží od svého dna.
Jiří: To je dnes z naší strany všechno. My vám děkujeme za pozornost a doufáme, že jste si užili léto, a budeme se těšit u dalšího už téměř podzimního dílu za měsíc zase na viděnou.
Dan: Na viděnou.