Proč akcie rostou, i když firmy prodělávají

autor: | 14. července 2020

Máme za sebou druhé čtvrtletí letošní roku a jeho výsledky z pohledu ziskovosti firem budou bezpochyby nejhorší od poslední finanční krize v letech 2008-2009. Zisky a cash flow jednotlivých firem budou ve většině případů klesat o desítky procent. V běžné situaci by to mělo znamenat dramatické propady v cenách akcií firem. To se nyní překvapivě neděje. Naopak máme za sebou čtvrtletí, které bylo pro akciové investory nejziskovější za mnoho let. Proč ale akcie rostou, přestože k tomu není žádný důvod?

Proč akcie rostou

Důvodů je více. Tím hlavním je významné „tištění peněz“ ze strany centrálních bank. Druhým překvapivým důvodem je to, že investoři s významným poklesem ziskovosti v tomto období počítají a tato svá očekávání již zahrnuli do současných cen akcií.

Moment překvapení

Pro investory a finanční trhy je moment překvapení vždy zásadním okamžikem, který vytváří rychlé korekční poklesy cen, anebo naopak zahajuje jejich rychlé růsty.
Pokud všichni očekávají, že ziskovost bude mizerná, a ona mizerná skutečně je, s cenami akcií to neudělá prakticky nic.
Opačná situace nastane ve chvíli, kdy investoři očekávají mizerné výsledky, ale zprávy začnou chodit o mnoho lepší, než se čekalo, nebo pokud se ukáže, že situace na trhu a ve firmách je mnohem horší, než trh očekával. Taková situace vzbudí u investorů buď nadšení anebo strach. V prvním případě začnou rychle nakupovat a tím zvyšovat ceny akcií, ve druhém případě začnou své pozice uzavírat, aby předešli možným ztrátám, a ceny začnou padat.

„Tisk peněz“ a centrální banky

V posledních letech na trh vstoupil jako významný hráč regulátor v podobě centrálních bank (FED nebo ECB), které se snaží negativní momenty překvapení významným způsobem tlumit, a je třeba přiznat, že se jim to daří vcelku dobře. Letos v březnu jsme například viděli, že ve chvíli, kdy z trhu zmizeli investoři, kteří vytvářeli poptávku a kupovali aktiva, převzaly jejich roli centrální banky a začaly nakupovat aktiva místo nich. Nebudu zde hodnotit, zda je to dobře, nebo ne. Prostě je to nový stav, se kterým je třeba začít počítat.

tištění peněz

Pravdou je, že bez vstupu centrálních bankéřů na trh bychom dnes pravděpodobně měli hlubokou krizi, která by mohla mít nedozírné následky. Přes všechna negativa, která s sebou přílišná regulace volného trhu nese, je konečné opatření centrálních bank pro investory i ekonomiku pozitivní. A to je ten důvod, proč akcie rostou!

Dokud tedy nedojde k ukončení podpůrných programů a nákupů aktiv ze strany centrálních bank, což rozhodně není pro nejbližší kvartály pravděpodobné, nemusíme očekávat výraznější tržní korekce. Vzhledem k objemu peněz, které se na finanční trhy valí ať už ze strany centrálních bank nebo od investorů (kteří dnes mají obrovské množství hotovosti, kterou budou chtít postupně využít k dalším nákupům), můžeme očekávat další průběžný růst globálních akciových trhů.

Hrozba inflace = největší nepřítel investora

Co můžeme pozorovat ve většině rozvinutých ekonomik včetně ČR, je bobtnající státní dluh, který roste do nepředstavitelných výšin. Rostoucí dluh ve většině případů neznamená hrozbu pádu dané ekonomiky. Hospodaření na dluh se ve státním rozpočtu prostě stává novým standardem, ale musíme počítat s tím, že snahy o zmírňování dopadu tohoto dluhu budou narůstat.

Jednou z nejméně bolestných cest, jak se dluhu postupně zbavit, je inflace. Je to scénář, který nebere politické body a pokud se udrží v rozumných mezích, většinu voličů nebolí. Proto je třeba s ní počítat jako s jistou variantou, kterou budou státy využívat ve stále větší míře k tomu, aby své dluhy postupně „umazávaly“.

Jak vyzrát na inflaci

Recept je jednoduchý. Držet co nejméně hotovosti, která s jistotou bude svou hodnotu ztrácet. Skutečně není možné počítat s tím, že se v dalších letech vrátí doba, kdy spořicí účty nesly 2 % p.a. a více. Naopak nemusí být daleko doba, kdy uvidíme na bankovních účtech i sazby záporné a budeme platit bance za to, že u ní máme hotovost uloženou.

Jednoduchým receptem je vyměnit své dlouhodobé peníze za něco, co svou hodnotu v čase neztrácí a dokážete to v budoucnu prodat za cenu, která bude minimálně o inflaci navýšená. Jako jeden z příkladů takového aktiva se často zmiňuje zlato. Pokud navíc dokážete nakoupit něco, co v průběhu času generuje i novou hotovost, kterou můžete využít k nákupům dalších aktiv, máte investici, která nejen udrží svou reálnou hodnotu, ale časem ji bude i navyšovat. Příkladem takového aktiva jsou typicky AKCIE nebo NEMOVITOSTI. Ty v průběhu času drží krok s inflací a nově generovaná cash v podobě dividend (nebo zpětných odkupů akcií) a nájemného umožňuje nakupovat další aktiva a s jistotou tak v dlouhodobém horizontu inflaci porážet!

O tom, jak efektivně investovat do akcií prostřednictvím ETF fondů, se můžete dočíst v našem návodu Jak investovat do ETF fondů.

Není na co čekat

V českých bankách stále leží neuvěřitelné množství hotovosti, kterou lidé drží z pocitu bezpečí jistoty peněz na běžném nebo spořicím účtu. Další roky nás ale naučí, že tato jistota je ve skutečnosti pouhou iluzí. Jak bude ztrácet na významu (díky inflaci) výše státních dluhů, stejně rychle bude ztrácet na významu i hodnota těchto peněz ležících ladem v bance. Jen si sami vzpomeňte, že ještě před 20 lety jste mohli za 1-2 miliony postavit rodinný dům. Dnes by Vám tato částka nestačila často ani na pořízení pozemku. A tento trend bude zcela jistě pokračovat.

Spočtěte, kolik peněz budete potřebovat pro své plánované výdaje v dalších letech a jak velkou chcete držet finanční rezervu, abyste se cítili bezpečně.  Zbývající hotovost vyměňte za něco, co Vám zajistí, že nebudete chudnout a přicházet o své těžce vydělané úspory vlivem inflace.

Pokud chcete pomoci najít nejlepší cestu, jak svůj majetek před inflací ochránit, neváhejte se na nás obrátit.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.