Kdy se vyplatí nemovitost prodat

autor: | 27. května 2020

Před časem jsem řešila zajímavý případ. Obrátil se na mě menšinový vlastník činžovního domu v Přešticích, což je městečko 20 km jižně od Plzně. Vlastnil 1/3 domu, kterou zdědil po svých rodičích. Dalšími vlastníky byli jeho bratr a sestra, kteří svůj podíl také zdědili. Chtěl ode mne poradit, jak nejlépe vyřešit jeho problém. Bratr se sestrou potřebovali peníze a chtěli po mém klientovi, aby od nich jejich podíly odkoupil.

Když jsem začala jejich situaci blíže analyzovat, zjistila jsem několik zásadních faktů:

  • V přízemí domu byly obchodní prostory pro prodejnu. Ty byly již roky prázdné a nepronajaté.
  • Můj klient obýval jeden ze čtyř bytů v domě. Ostatní byty byly prázdné a nevyužívané.
  • Zároveň ale můj klient neviděl svou další budoucnost v tomto domě a plánoval žít jinde.
  • Součástí domu byl uzavřený dvorek, do kterého vedla dvířka od sousedů. Sousedé vlastnili 1/4 tohoto dvorku a sousedské vztahy byly na bodu mrazu.
  • Vztahy mezi sourozenci (majiteli domu) byly díky společnému vlastnictví velmi napjaté.

Když jsme toto všechno dali dohromady, ukázalo se jako jasné a nejlepší řešení pro všechny zúčastněné dům prodat, rozdělit si peníze z prodeje a opět začít žít svůj vlastní život.

Vstoupila jsem do jednání se všemi majiteli a výsledkem byl souhlas všech vlastníků s prodejem. Všem se ulevilo, protože neuzavírali obchod mezi sebou v rodině, ale dům se nabídl k prodeji nezávislému kupci. Zároveň jsem oslovila sousedy ohledně jejich 1/4 dvorku a i oni souhlasili s prodejem jejich části. Tím se dům i dvůr mohly prodat jako jeden celek. Navíc se tím vyřešily i léta trvající sousedské spory o to, kdo má přístup do jaké části dvorku.

Dům se podařilo úspěšně prodat podnikateli, který využívá obchodní prostory v přízemí  pro svou firmu. Všechny byty zrekonstruoval a nyní je pronajímá. Původně chátrající dům ožil novým životem a můj klient si za peníze z prodeje pořídil svůj vysněný byt v Plzni.

bytový dům - prodej nemovitosti

Kdy je prodej tím lepším řešením

Často vídám podobné situace i nemovitosti, které ničí rodinné vztahy, vyčerpávají své majitele anebo prostě jen postupně chátrají a ztrácí na své ceně. Tady jsou tři nejčastější důvody, pro které stojí za to uvažovat o prodeji.

1)  Nevyužitá nemovitost

Dům nebo byt, který je prázdný, chátrá. Taková nemovitost ztrácí na své hodnotě a namísto toho, aby Vám peníze přinášela, bude je z Vaší kapsy vytahovat.

Vídám majitele, kteří drží podobné nemovitosti v naději, že v nich jednou budou žít jejich děti nebo vnoučata. Představy potomků o vlastním bydlení jsou ale většinou zcela odlišné. V tomto případě je lepší varianta nemovitost ještě v dobré kondici prodat a potomkům raději věnovat peníze, za které si pořídí bydlení podle svých představ.

2) Komplikované vztahy

Nemovitost se v důsledku dědického řízení rozdělí na menší vlastnické části. Každý z majitelů má často jinou představu o využití nemovitosti. Odlišná očekávání přinášejí spory mezi spolumajiteli a tím negativně ovlivňují životy nejen vlastníků, ale i jejich rodin. Žádné peníze ani nemovitost nestojí za to, abyste si ničili vztahy ve vlastní rodině. Bohužel mluvím z vlastní zkušenosti.

O tom, jak plánovat dědictví v rodině, jsme psali v článku „Plánování dědictví v rodinách“.

3) Vyčerpanost, zoufalství a únava

Je dobré se nemovitosti zbavit dřív, než Vás starost o ni začne unavovat. Každá nemovitost vyžaduje Vaši pozornost. Někdy řešíte problémy s nájemníky, jindy opravujete nefunkční kotel, pak řešíte zatékání do střechy nebo jen sekáte trávu a stříháte stromy. Není důvod nechat si vlastním majetkem ničit svůj život. Pokud Vás vlastnictví a správa nemovitosti nebaví, prodejte ji a získané peníze zainvestujte jinak.

Nejste v tom sami!

Martina Cimpelová, Jiří Cimpel

Řešíte něco podobného? Máte nemovitost, se kterou si nevíte rady? Potřebujete svou nemovitost prodat? Jsem tu pro Vás! Ozvěte se mi na e-mail martina@cimpel.cz

Autor: Martina Cimpelová

Realitní makléřka, majitelka realitní kanceláře

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Reality jsou mou vášní již 15 let. Pomáhám klientům nakupovat, prodávat i spravovat jejich nemovitosti tak, aby jim přinášely nejen maximální výnos ale i radost.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/martina-cimpelova/" target="_self">Martina Cimpelová</a>

Martina Cimpelová

Reality jsou mou vášní již 15 let. Pomáhám klientům nakupovat, prodávat i spravovat jejich nemovitosti tak, aby jim přinášely nejen maximální výnos ale i radost.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.