Kdy se vyplatí nemovitost prodat

autor: | 27. května 2020

Před časem jsem řešila zajímavý případ. Obrátil se na mě menšinový vlastník činžovního domu v Přešticích, což je městečko 20 km jižně od Plzně. Vlastnil 1/3 domu, kterou zdědil po svých rodičích. Dalšími vlastníky byli jeho bratr a sestra, kteří svůj podíl také zdědili. Chtěl ode mne poradit, jak nejlépe vyřešit jeho problém. Bratr se sestrou potřebovali peníze a chtěli po mém klientovi, aby od nich jejich podíly odkoupil.

Když jsem začala jejich situaci blíže analyzovat, zjistila jsem několik zásadních faktů:

  • V přízemí domu byly obchodní prostory pro prodejnu. Ty byly již roky prázdné a nepronajaté.
  • Můj klient obýval jeden ze čtyř bytů v domě. Ostatní byty byly prázdné a nevyužívané.
  • Zároveň ale můj klient neviděl svou další budoucnost v tomto domě a plánoval žít jinde.
  • Součástí domu byl uzavřený dvorek, do kterého vedla dvířka od sousedů. Sousedé vlastnili 1/4 tohoto dvorku a sousedské vztahy byly na bodu mrazu.
  • Vztahy mezi sourozenci (majiteli domu) byly díky společnému vlastnictví velmi napjaté.

Když jsme toto všechno dali dohromady, ukázalo se jako jasné a nejlepší řešení pro všechny zúčastněné dům prodat, rozdělit si peníze z prodeje a opět začít žít svůj vlastní život.

Vstoupila jsem do jednání se všemi majiteli a výsledkem byl souhlas všech vlastníků s prodejem. Všem se ulevilo, protože neuzavírali obchod mezi sebou v rodině, ale dům se nabídl k prodeji nezávislému kupci. Zároveň jsem oslovila sousedy ohledně jejich 1/4 dvorku a i oni souhlasili s prodejem jejich části. Tím se dům i dvůr mohly prodat jako jeden celek. Navíc se tím vyřešily i léta trvající sousedské spory o to, kdo má přístup do jaké části dvorku.

Dům se podařilo úspěšně prodat podnikateli, který využívá obchodní prostory v přízemí  pro svou firmu. Všechny byty zrekonstruoval a nyní je pronajímá. Původně chátrající dům ožil novým životem a můj klient si za peníze z prodeje pořídil svůj vysněný byt v Plzni.

bytový dům - prodej nemovitosti

Kdy je prodej tím lepším řešením

Často vídám podobné situace i nemovitosti, které ničí rodinné vztahy, vyčerpávají své majitele anebo prostě jen postupně chátrají a ztrácí na své ceně. Tady jsou tři nejčastější důvody, pro které stojí za to uvažovat o prodeji.

1)  Nevyužitá nemovitost

Dům nebo byt, který je prázdný, chátrá. Taková nemovitost ztrácí na své hodnotě a namísto toho, aby Vám peníze přinášela, bude je z Vaší kapsy vytahovat.

Vídám majitele, kteří drží podobné nemovitosti v naději, že v nich jednou budou žít jejich děti nebo vnoučata. Představy potomků o vlastním bydlení jsou ale většinou zcela odlišné. V tomto případě je lepší varianta nemovitost ještě v dobré kondici prodat a potomkům raději věnovat peníze, za které si pořídí bydlení podle svých představ.

2) Komplikované vztahy

Nemovitost se v důsledku dědického řízení rozdělí na menší vlastnické části. Každý z majitelů má často jinou představu o využití nemovitosti. Odlišná očekávání přinášejí spory mezi spolumajiteli a tím negativně ovlivňují životy nejen vlastníků, ale i jejich rodin. Žádné peníze ani nemovitost nestojí za to, abyste si ničili vztahy ve vlastní rodině. Bohužel mluvím z vlastní zkušenosti.

O tom, jak plánovat dědictví v rodině, jsme psali v článku „Plánování dědictví v rodinách“.

3) Vyčerpanost, zoufalství a únava

Je dobré se nemovitosti zbavit dřív, než Vás starost o ni začne unavovat. Každá nemovitost vyžaduje Vaši pozornost. Někdy řešíte problémy s nájemníky, jindy opravujete nefunkční kotel, pak řešíte zatékání do střechy nebo jen sekáte trávu a stříháte stromy. Není důvod nechat si vlastním majetkem ničit svůj život. Pokud Vás vlastnictví a správa nemovitosti nebaví, prodejte ji a získané peníze zainvestujte jinak.

Nejste v tom sami!

Martina Cimpelová, Jiří Cimpel

Řešíte něco podobného? Máte nemovitost, se kterou si nevíte rady? Potřebujete svou nemovitost prodat? Jsem tu pro Vás! Ozvěte se mi na e-mail martina@cimpel.cz

Autor: Martina Cimpelová

Realitní makléřka, majitelka realitní kanceláře

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Reality jsou mou vášní již 15 let. Pomáhám klientům nakupovat, prodávat i spravovat jejich nemovitosti tak, aby jim přinášely nejen maximální výnos ale i radost.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/martina-cimpelova/" target="_self">Martina Cimpelová</a>

Martina Cimpelová

Reality jsou mou vášní již 15 let. Pomáhám klientům nakupovat, prodávat i spravovat jejich nemovitosti tak, aby jim přinášely nejen maximální výnos ale i radost.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Proč z růstové firmy dělat hodnotovou

Do určité fáze života firmy se podnikatelé soustředí primárně na její růst. Hledají nové zákazníky, budují nové provozy, investují zpět do firmy,...

Kdy se časování trhu vyplatí

Následující graf o časování trhu jste již jistě v různých obměnách viděli, jelikož se jedná o často používanou ilustrační pomůcku pro argument,...

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.