Před časem jsem řešila zajímavý případ. Obrátil se na mě menšinový vlastník činžovního domu v Přešticích, což je městečko 20 km jižně od Plzně. Vlastnil 1/3 domu, kterou zdědil po svých rodičích. Dalšími vlastníky byli jeho bratr a sestra, kteří svůj podíl také zdědili. Chtěl ode mne poradit, jak nejlépe vyřešit jeho problém. Bratr se sestrou potřebovali peníze a chtěli po mém klientovi, aby od nich jejich podíly odkoupil.
Když jsem začala jejich situaci blíže analyzovat, zjistila jsem několik zásadních faktů:
- V přízemí domu byly obchodní prostory pro prodejnu. Ty byly již roky prázdné a nepronajaté.
- Můj klient obýval jeden ze čtyř bytů v domě. Ostatní byty byly prázdné a nevyužívané.
- Zároveň ale můj klient neviděl svou další budoucnost v tomto domě a plánoval žít jinde.
- Součástí domu byl uzavřený dvorek, do kterého vedla dvířka od sousedů. Sousedé vlastnili 1/4 tohoto dvorku a sousedské vztahy byly na bodu mrazu.
- Vztahy mezi sourozenci (majiteli domu) byly díky společnému vlastnictví velmi napjaté.
Když jsme toto všechno dali dohromady, ukázalo se jako jasné a nejlepší řešení pro všechny zúčastněné dům prodat, rozdělit si peníze z prodeje a opět začít žít svůj vlastní život.
Vstoupila jsem do jednání se všemi majiteli a výsledkem byl souhlas všech vlastníků s prodejem. Všem se ulevilo, protože neuzavírali obchod mezi sebou v rodině, ale dům se nabídl k prodeji nezávislému kupci. Zároveň jsem oslovila sousedy ohledně jejich 1/4 dvorku a i oni souhlasili s prodejem jejich části. Tím se dům i dvůr mohly prodat jako jeden celek. Navíc se tím vyřešily i léta trvající sousedské spory o to, kdo má přístup do jaké části dvorku.
Dům se podařilo úspěšně prodat podnikateli, který využívá obchodní prostory v přízemí pro svou firmu. Všechny byty zrekonstruoval a nyní je pronajímá. Původně chátrající dům ožil novým životem a můj klient si za peníze z prodeje pořídil svůj vysněný byt v Plzni.
Kdy je prodej tím lepším řešením
Často vídám podobné situace i nemovitosti, které ničí rodinné vztahy, vyčerpávají své majitele anebo prostě jen postupně chátrají a ztrácí na své ceně. Tady jsou tři nejčastější důvody, pro které stojí za to uvažovat o prodeji.
1) Nevyužitá nemovitost
Dům nebo byt, který je prázdný, chátrá. Taková nemovitost ztrácí na své hodnotě a namísto toho, aby Vám peníze přinášela, bude je z Vaší kapsy vytahovat.
Vídám majitele, kteří drží podobné nemovitosti v naději, že v nich jednou budou žít jejich děti nebo vnoučata. Představy potomků o vlastním bydlení jsou ale většinou zcela odlišné. V tomto případě je lepší varianta nemovitost ještě v dobré kondici prodat a potomkům raději věnovat peníze, za které si pořídí bydlení podle svých představ.
2) Komplikované vztahy
Nemovitost se v důsledku dědického řízení rozdělí na menší vlastnické části. Každý z majitelů má často jinou představu o využití nemovitosti. Odlišná očekávání přinášejí spory mezi spolumajiteli a tím negativně ovlivňují životy nejen vlastníků, ale i jejich rodin. Žádné peníze ani nemovitost nestojí za to, abyste si ničili vztahy ve vlastní rodině. Bohužel mluvím z vlastní zkušenosti.
O tom, jak plánovat dědictví v rodině, jsme psali v článku „Plánování dědictví v rodinách“.
3) Vyčerpanost, zoufalství a únava
Je dobré se nemovitosti zbavit dřív, než Vás starost o ni začne unavovat. Každá nemovitost vyžaduje Vaši pozornost. Někdy řešíte problémy s nájemníky, jindy opravujete nefunkční kotel, pak řešíte zatékání do střechy nebo jen sekáte trávu a stříháte stromy. Není důvod nechat si vlastním majetkem ničit svůj život. Pokud Vás vlastnictví a správa nemovitosti nebaví, prodejte ji a získané peníze zainvestujte jinak.
Nejste v tom sami!
Řešíte něco podobného? Máte nemovitost, se kterou si nevíte rady? Potřebujete svou nemovitost prodat? Jsem tu pro Vás! Ozvěte se mi na e-mail martina@cimpel.cz
Autor: Martina Cimpelová
Realitní makléřka, majitelka realitní kanceláře