Složité rodinné vztahy začínají být běžným společenským jevem. Přibližně každé druhé manželství se dnes rozpadne. Krize podle statistiků nastává přibližně po 13 letech, to je doba, které se takové manželství v průměru dožije.
I když v posledních letech rozvodů pomalu ubývá, jejich počet je stále alarmující. Například v roce 1930 se rozpadlo asi šest procent manželství, v roce 1980 už nevydržel téměř každý třetí svazek. Na přelomu tisíciletí už nezdarem končily zhruba dvě pětiny manželství. V roce 2010 rozvodovost kulminovala a dosáhla hranice padesáti procent.
V tomto článku se nebudeme zabývat důvody, proč se manželství rozpadají, o tom už bylo napsáno mnoho. Ale podíváme se, co by měli rozvedení a často znovu sezdaní lidé u nově vzniklé rodiny zohledňovat při plánování své finanční budoucnosti. Jedna ze situací, která majetkové poměry těchto rodin činí složité, je případné úmrtí jednoho z manželů.
Co může nastat
Popíši Vám konkrétní případ. Karel pracuje v nadnárodní firmě jako IT specialista. Má za sebou nepříjemný rozvod a z předchozího manželství má dvě děti, které žijí s matkou. Z pochopitelných důvodů se Karel již nechce znovu ženit. Jeho současná partnerka Monika pracuje jako učitelka na částečný úvazek a má dvě malé děti z předchozího manželství, které nyní společně s Karlem vychovávají.
Karel s Monikou jsou spolu už 6 let. Žijí společně v Karlově bytě, který zdědil po rodičích. Karel je živitel rodiny a přináší hlavní příjem. Daří se jim dobře hospodařit a mají tak značné úspory, které chtějí použít pro koupi domku kousek za Prahou.
Bohužel, jednoho dne měl Karel cestou z práce tragickou nehodu a domů k Monice a dětem se už nevrátil. Co následovalo, bylo tragické a pro celou rodinu naprosto nečekané.
Trvalo několik měsíců než se Monika a děti z celé situace emočně vzpamatovali a začali znovu normálně žít. Uskromnili se a s pomocí úspor, které díky Karlovo velké výplatě v uplynulých letech našetřili, se vrátil jejich život do normálu.
Když ale konečně došlo k dědickému řízení, Monika s hrůzou zjistila, že protože nebyli manželé a Karel si její děti nepřivlastnil, nemají z dědictví po Karlovi nárok na nic. Veškerý Karlův majetek – byt, auto i veškeré Karlovo úspory, zdědily na půl jeho dvě děti z předchozího manželství. Monika se musela s dětmi přestěhovat, najít si novou práci na plný úvazek a velmi se uskromnit.
Ani manželství neřeší vše
Stává se, že v případě úmrtí jednoho z manželů, bývá druhý z manželů překvapený zákonným dělením majetku. Často vidím situace, kdy mají starší manželé s dospělými dětmi vlastní byt nebo dům a vedle naspořenou značnou hotovost, kterou si připravují pro zajištění důchodu. Neuvědomují si, že v případě úmrtí jednoho z manželů má pozůstalý partner nárok na svou polovinu majetku v SJM, ale druhá polovina se dělí rovným dílem mezi něj a děti. Tím se často dostanou do situace, kdy si nechají nemovitost ve které bydlí a děti si rozdělí jejich hotovost a investice. Oni následně zůstávají bez úspor a to ve vyšším věku bývá značnou komplikací.
Majetek v SJM:
Dům 6 mil Kč
Hotovost 3 mil Kč
Rozdělení:
Pozůstalý partner = 4,5 mil (SJM) + 1,5 mil (dědictví) = 6 mil Kč (Zůstane mu dům)
Děti = každý 1,5 mil Kč (rozdělí si hotovost)
Dědický plán
V rámci finančního plánu s našimi klienty vždy připravujeme i plán dědictví. Pár jednoduchých kroků, které uděláte, může Vaší rodině zásadním způsobem změnit život.
- Mluvte – seberte odvahu a otevřeně se svou rodinou diskutujte o tom, co by se mělo stát v případě úmrtí jednotlivých členů rodiny.
- Sepište Vaší představu, kterou jste v rámci rodinné rady sestavili.
- S notářem sepište závěti – závěť je pro klienty zákonná cesta, jak ovlivnit rozdělení majetku po úmrtí. Rozdělení má své limity – nesmíte například vynechat neopomenutelné dědice, ale může Vaše představy z velké části naplnit.
- Udržujte závěti aktuální – život se mění a pokud na svou závěť zapomenete a nebudete ji při zásadních změnách (svatba, rozvod, narození dítěte, nabytí mimořádného majetku …) aktualizovat, může se stát jednoho dne problémem.
- Dary za života – nemusíte čekat až do okamžiku smrti na to, abyste předali svůj majetek další generaci. Řada mých klientů volí tuto cestu jako způsob, jak mít předávání majetku plně pod kontrolou. V ČR v rámci rodiny neplatíte žádnou darovací daň.
- Svěřenský fond – využijete ho, pokud nechcete majetek rozdělovat ještě za života a přesto chcete mít plnou svobodu v rozhodování jak, kdy, komu a za jakých podmínek bude rozdělený. Můžete ho využít i v situacích, kdy chcete z dědictví zcela vyloučit některé z Vašich dětí nebo majetek rozdělit nerovnoměrně a zahrnout i další osoby.
Závěrem
Z praxe vím, že pro většinu klientů je smrt velmi citlivé téma, kterým se snaží příliš nezabývat. I já bych raději řešil příjemnější otázky. Ale vzhledem ke zkušenostem z průběhu dědických řízení, které jsem osobně zažil, považuji toto téma jako jedno z těch nejzásadnějších.
Často slyším od klientů, že mají dobré vztahy v rodině a že nepočítají s tím, že by se jejich partner a děti v takové situaci nedomluvili. Je ale dobré si uvědomit, že ve chvíli, kdy se začne rozdělovat majetek, jedno jak velký, nebudete diskutovat jen s Vašimi dětmi, ale skrze ně i s jejich manželi, manželkami, tchýněmi, tetičkami, kamarádkami apod. A věřte, že i zcela jasné dědictví v harmonicky fungující rodině, se snadno na mnoho let změní v noční můru a nevratně rozvrátí celou rodinu.
Jednoduchý dědický plán může pomoci nejen distribuovat majetek podle Vašich představ, ale také ochrání rodinu a vztahy v ní, proti rozvratu, který by bez něj mohl snadno nastat.
Další zdroje: