Nejstarší firmy světa

autor: | 11. března 2020

Každý akciový investor hledá zajímavé investiční příběhy a příležitosti, které mu umožní zhodnotit jeho investice. Jedněmi z takových příběhů mohou být i nejstarší firmy světa, které přežily rovnou celá staletí.

Jednou z nejstarších evropských firem je německá destilérka a vinařství  – Staffelter Hof, která byla založena již v roce 862 n. l. Firma existuje skutečně více než 1 100 let! Dodnes stále provozují stejný business a můžete se u nich i ubytovat.

Nejstarší firmou  u nás je pivovar Broumov, který funguje již od roku 1348.

U těchto firem by se dalo skutečně praktikovat pravidlo Warrena Buffetta: „Akcie nakupuji tak, abych je mohl držet – NAVŽDY!“

Existují ale dvě otázky, na které je třeba si odpovědět:

  1. Dokáži do svého portfolia vybrat firmy, které tady budou takhle dlouho?
  2. Je dlouhověkost firmy skutečně i zárukou nadstandardního výnosu?

Odpověď na obě otázky je bohužel ve většině případů NE. I tyto staré firmy krachují. Důkazem toho může být nejstarší firma na světě japonská Kongō Gumi Co., Ltd., která se zabývala stavebnictvím a byla založena již roku 578 n. l. Po více než 1 400 letech své existence šla v roce 2006 do likvidace. Bohužel neustála předchozí japonskou recesi a své úvěrové zatížení.

10 největších amerických firem

Tabulka níže ukazuje, jaké byly největší firmy na americké burze v jednotlivých dekádách od roku 1980 do roku 2020.

Můžete v ní vidět několik zajímavostí:

  1. Žádná z největších firem z roku 1980 dnes již mezi 10 největších nepatří.
  2. Více než polovina dnešních gigantů v roce 1980 neexistovala.
  3. Není jeden vítěz.

Jak dlouhodobě bezpečně investovat?

Smysluplnou volbou pro dlouhodobého investora se ukazuje nesnažit se o výběr jedné nebo několika akcií, které budou vítězi, ale raději nakoupit celý index S&P 500. Díky tomu máte jistotu, že ve Vašem portfoliu budou vždy všechny nejlepší společnosti pro dané období. Ty, které zkrachují nebo z indexu vypadnou, Vám z portfolia automaticky zmizí.

Na obrázku níže jsem připravil srovnání, jak se dařilo akciím největší firmy z roku 1980 – IBM (fialová) ve srovnání s vývojem celého indexu S&P 500 (modrá). Vidíte, že investor, který se nesnažil akcie v roce 1980 vybírat, ale koupil celý index S&P 500, je na tom dnes čtyřikrát lépe než ten, který koupil a držel po celou dobu akcie IBM!

Investice 100 000 Kč v roce 1980 a její hodnota v roce 2020

  • IBM – 726 000 Kč
  • S&P 500 – 2 640 000 Kč

Jak nakoupit index S&P 500

Asi Vás teď napadla otázka: „Jak mohu nakoupit celý index S&P 500, který obsahuje 500 největších amerických firem? Přeci nebudu nakupovat jednu firmu po druhé a následně každý měsíc portfolio rebalancovat, aby stále s aktuálním složením indexu souhlasilo?“ 

To by samozřejmě bylo velmi pracné a drahé. Navíc pro běžného investora s portfoliem v jednotkách milionů i v praxi nerealizovatelné.

Jednoduchým řešením je proto nákup ETF fondu, který celé portfolio indexu S&P 500 již nakoupil a průběžně ho automaticky rebalancuje. Příkladem takového fondu může být například ETF fond od společnosti BlackRock iShares Core S&P 500 UCITS ETF.  Prakticky Vám tedy stačí  nakoupit akcie tohoto jednoho fondu a jeho prostřednictvím vlastníte všechny akcie z indexu S&P 500. Konkrétně tento fond si ročně na poplatku vezme jen 0,07 %, o které sníží Váš výnos. (Běžné bankovní fondy si účtují tento poplatek v ČR 2 % p.a.).

Zdroje:

https://www.visualcapitalist.com/oldest-companies/ https://awealthofcommonsense.com/2020/02/5-companies-make-up-18-of-the-sp-500-should-investors-care/

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.