Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P srpen 2024 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P srpen 2024.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u dalšího dílu Aktualit z finančních trhů, tentokrát srpnových. Podíváme se, jak se v měsíci červenci dařilo finančním trhům. Letní prázdniny nepatří mezi nejsilnější období roku a ani ty letošní nejsou žádnou výjimkou. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou je tady jako vždy Dan Majstorović, analytik a společník v Cimpel & partneři.
Dan: Pojďme se podívat rovnou na výhled z krátkodobého pohledu, to znamená od začátku letošního roku. Mohli jsme vidět několik měsíců v řadě krásně rostoucí trend, ale v posledním měsíci vidíme trošku zpomalení. Léto přineslo zastavení růstu na akciových trzích, kde můžeme vidět, že americký akciový index se zastavil na necelých 20 %, světový na necelých 17 % a Evropa na 11 %. Není za tím nic jiného než zvýšená nejistota výhledu a za chvíli se na to podíváme trošku v detailu.
Jiří: Každopádně je vždy důležité si připomínat, že neinvestujete na 2 měsíce nebo na týden, ale ani na rok. Ten investiční horizont klasického investora je podstatně delší, a nebo by měl být podstatně delší. Protože pokud ta investice je skutečně v horizontu měsíců nebo jednoho, dvou roků, tak se spíš jedná o spekulaci, o sázku na to, že něco vyroste. A ta se samozřejmě může a nemusí vydařit. Pokud investujete, potřebujete mít jistotu, že se investice vydaří, že se cíl naplní, protože s tím svazujete nějakou svoji budoucnost a její naplnění.
Tady se podíváme, jak se dařilo trhům dlouhodobě. Můžeme vidět, že ten jeden prázdninový měsíc, který byl pro finanční trhy takový hodně okurkový, na celkovém výsledku skutečně nic nemění. Trhy jsou od roku 2018 vysoko. Globální akcie jsou na násobku hodnoty, kterou měly před přibližně 6 a půl lety, což je pro běžného investora rozhodně uspokojivý výsledek.
Dan: Co zajímavého přinesl poslední měsíc z pohledu vývoje ostatních tříd aktiv, jako jsou nemovitosti, dluhopisy, případně zlato? Můžeme vidět, že se zastavil růst akcií, což pomohlo výhledu v nemovitostní složce i v dluhopisech. Zlato se maličko začalo zotavovat z posledního zastavení s tím, že pořád panuje určitá nejistota z pohledu geopolitiky, vývoje úrokových sazeb a podobně, což této komoditě velmi pomáhá. Nemovitosti těží z výhledu na to, že by opravdu mohlo dojít k nějakému snížení úrokových sazeb ze strany americké banky a na to se samozřejmě jak dluhopisy tak nemovitosti velmi těší. Můžeme vidět i v tom posledním měsíci, že oproti poklesu na základních indexech jako S&P 500, nemovitostní index vyrostl.
Jiří: Já jsem postřehl, Dane, že sázky na to, že FED bude snižovat sazby už v podzimním zasedání, jsou celkem vysoké. Jak to vidíš ty?
Dan: Vychází to z toho, že veškeré podklady, které sledují, jdou správným směrem. Nevypadá to na žádnou velkou recesi a inflace sice neklesá tak, jak by chtěli, ale zároveň se zdá být relativně stabilní. Mají tak relativně dobré prostředí pro snížení úrokové sazby. Natáčíme pár dní před koncem července a zrovna teď probíhá i zasedání americké centrální banky, takže uvidíme, co to přinese a jaká budou prohlášení na srpen.
Jiří: Podívejme se, co stálo za mírným poklesem v červenci. Chtěli jsme ukázat, že jak byl fintech a hlavně velké technologické společnosti tahounem posledních měsíců, tak to byly právě ony, které naopak v tom posledním měsíci třeba hlavní americký index S&P 500 a technologický index táhly směrem dolů.
Můžeme na obrázku vidět, že právě S&P 500 a NASDAQ skončily pod tou pomyslnou 0 od začátku tohoto měsíce, i když S&P 500 víceméně spíš na 0. Zajímavé je, že když se podíváme na aktiva typu malých firem, aktiva průmyslu nebo střední firmy, můžeme vidět, že v tomto segmentu naopak zase docházelo k růstu. Takže sázka na jednu kartu, v tomhle případě na technologické giganty, která doteď mohla vycházet, by se třeba tenhle měsíc nevyplatila. Nespekulujeme na tom, že by se gigantům nemělo dařit i do dalších měsíců, ale citlivost těchto akcií na různé nálady na trhu, na zpomalení nebo na nějakou jinou nervozitu, je pochopitelně větší. A k tomu máš, Dane, informace zase ty.
Dan: Tento graf, byť může vypadat trochu děsivě, ukazuje jenom to, jak moc jsou naceněné jednotlivé indexy. To znamená Růžová křivka ukazuje, jak vysoko jsou naceněné megaCaps, takové ty nvidie, amazony… ty největší společnosti. Díky tomu nacenění jsou velmi citlivé na to, když trošku zhorší výhled, a to jsme mohli vidět. Nacházíme se v období, kdy se reportují kvartální výsledky. A ty výsledky, byť nebyly špatné, tak nebyly ani dostatečně dobré z pohledu nějakého výhledu na následující období. A za to byly takzvaně potrestány. Díky tomu, že jsou naceněné mnohem výš než samotný index S&P 500 nebo mnohem výš než společnosti s malou tržní kapitalizací, tak investoři reagují velmi citlivě, když neodreportují dostatečně velký výhled růstu pro následující období.
Z pohledu malých společností zase vidíme, že ony byly velmi nízko naceněny, trošku to dohání ten rozdíl a vyrostly poměrně zásadně v posledním měsíci. Těmto společnostem s malou tržní kapitalizací a střední tržní kapitalizací se poměrně zásadně dařilo. Bude k tomu i trochu víc informací v našich Investičních výhledech, které k tomu máme připravené, tak pokud vás to zajímá, určitě si to poslechněte.
Jiří: To je od nás všechno, my vám přejeme, aby ta druhá půlka prázdnin byla aspoň tak dobrá jako ta první a ať máte i jiný program než sledování finančních trhů, které zrovna v tomhle období nejsou úplně nejzajímavější. Díky za pozornost a budeme se těšit zase brzy na viděnou.