20 největších bankrotů v historii USA

autor: | 13. srpna 2019

Nedávno jsem psal o společnosti Berkshire Hathaway,  kterou vybudoval a řídí jeden z nejúspěšnější investorů na světě Warren Buffett. Jedná se o velmi kvalitní, velkou společnost. Nabízí se otázka: „Proč neinvestovat jen do této společnosti, když je tak skvělá?“. Stejnou otázku si mohu položit i u jiných společností.

Trochu filozofickou odpovědí může být, že nic netrvá věčně :-). Ať investujete do sebelepší a sebevětší společnosti, existuje šance, že za nějakou dobu zmizí – koupí ji jiná společnost nebo třeba z nějakého důvodu zbankrotuje. Server visualcapitalist.com zveřejnil infografiku 20 největších bankrotů v historii USA.

Seznam 20 bankrotů dle velikosti majetku firmy v době bankrotu

Seznam 20 největší bankrotů v historii USA.

3 největší bankroty v historii Ameriky

Nejvíce nám všem určitě zůstaly v paměti bankroty v letech 2001 – 2002, kdy splaskla tzv. internetová bublina a v letech 2007 – 2008, kdy proběhla velká finanční krize.  První dvě pozice žebříčku největších bankrotů obsadily společnosti, které zkrachovaly v roce 2008 : 1. Lehman Brothers a 2. Washington Mutuall,  na 3. pozici je následuje společnost Worldcom Telecomunications, která zbankrotovala v roce 2002.

Lehman Brothers

Největším „krachem“ historie je zaručeně investiční banka Lehman Brothers. Před bankrotem v roce 2008 se jednalo o čtvrtou největší investiční banku v Americe, která měla aktiva v hodnotě 691.063.000.000 USD.  
Byla jednou z bank, které těžce zasáhlo zhroucení amerického trhu s nemovitostmi a to zejména proto, že se podíleli na úvěrování nemovitostí rizikovými úvěry.

Washington Mutual

V roce 2008 a jedenáct dní po krachu Lehman Brothers se zhroutila i největší spořitelna a úvěrová banka v USA Washington Mutual. Majetek této banky dosahoval hodnoty 327.913.000.000 USD.

Worldcom Telecomunications

Červenec 2002 vyhlašuje bankrot Worldcom Telecomunications, která má majetek v hodnotě 103.914.000.000 USD. Spouštěčem bankrotu velké telekomunikační společnosti byl audit společnosti, který odhalil, že jsou v učetníctví používány podvodné metody, které měly skrýt snižující se hodnotu jejich akcií.

Dvojité „vyznamenání“

Možná jste si všimli, že na seznamu top 20 bankrotů je jedna společnost dvakrát. Není to chyba. Společnost Pacific Gas & Electric , která je majoritním dodavatelem služeb v Kalifornii, během 20 let prošla dvěma bankroty. Poprvé v roce 2001, kdy kvůli velkému suchu nemohli vyrábět dostatek elektřiny z vodních elektráren a museli importovat elektřinu za neúnosnou cenu.

Druhý bankrot byl vyhlášen relativně nedávno. Jeho důvodem byly závazky v hodnotě desítek miliard dolarů, způsobené požáry v letech 2017 a 2018. Požáry způsobilo vybavení ve vlastnictví společnosti. Toto vybavení mělo svým fungováním zažehnout 17 z 21 obrovských požárů. Požáry způsobily škodu nejen na majetku, ale i na desítkách životů.

Jak ochránit portfolio před takovými bankroty?

Z uvedených příkladů je patrné, že nelze spoléhat na to, že koupíme jednu velkou a významnou společnost a máme vyhráno. Ačkoliv to může být malá pravděporobnost i giganti krachují  a z různých důvodů zanikají. Je proto třeba diverzifikovat a nevkládat všechna vajíčka do jednoho košíku.

Pro většinu běžných investorů vidím jako vhodné řešení portfolio tvořené z nízkonákladových indexových fondů. Je to varianta jak do svého portfolia nakoupit velké množství společností a tím minimalizovat riziko toho, že když jedna společnost zkrachuje, přijdete o všechny své peníze.

Index S&P 500

Ukážeme si to na příkladu fondu, který kopíruje index S&P 500. Index je složen z 500 největších firem v USA. Tím, že kupujete tento fond, v podstatě kupujete podíly 500 největších firem Ameriky.

Pokud nějaká firma zanikne nebo prostě ztratí hodnotu, zmizí z tohoto indexu a v průběhu času je nahrazena jinou společností, která splňuje podmínky zařazení do indexu. Pro Vás jako investora to znamená, že se Vám jen aktualizovalo portfolio. Automaticky se Vám vymění jedna společnost za druhou. I kdyby nebyla nahrazena, zmizí z portfolia 1 firma a dalších 499 jich zůstává.

ETF iShares MSCI World

Dalším příkladem vhodné diverzifikace je fond od iShares zaměřený na index MSCI World. V tomto indexu dokonce nakupujete až 1700 firem po celém světě. Diverzifikujete tedy nejen množstvím firem, ale i regionálně.

Dbejte vždy na to, abyste vybírali kvalitní indexové fondy od renomovaných správců. Například zmiňovaný iShare a jejich fond zaměřený na index MSCI World má majetek na úrovni 19245,33 mil. USD, devítiletou historii a stojí za ním jeden z největších investičních správců na světě BlackRock.

A hlavně nezapomínejte na své cíle, finanční plán a strategii, protože především podle nich byste měli své portfolio vytvářet.

Zdroje:

https://www.visualcapitalist.com/the-20-biggest-bankruptcies-in-u-s-history/

https://www.nytimes.com/2019/01/29/business/pge-bankruptcy.html

https://www.titlemax.com/discovery-center/money-finance/20-biggest-bankruptcies-in-us-history/

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.