9 otázek, které je dobré si položit, když jsou trhy v růstu

autor: | 25. srpna 2021

Rostoucí trhy nám přinášejí optimistickou náladu z rostoucích výnosů. ALE! Nic není černobílé a právě v době růstu a převládajícího optimismu bychom měli mít na zřeteli rizika, která nám toto období přináší. Optimistická nálada, mnohdy až euforie, nás dokáže natolik zaslepit, že zapomínáme na naše základní pravidla, která jsme si pro investice nastavili, a jsme ochotní podstupovat mnohem větší riziko, než by tomu bylo za běžné situace nebo v případě klesajícího trhu.

Dnes vám dám možnost položit si 9 otázek, které vám pomohou získat nadhled nad vaším portfoliem a investičním rozhodováním.

Wall street bull

1. Jsem opravdu tak chytrý, jak si myslím?

Během býčího (rostoucího) trhu máte pocit, že na co sáhnete, to se změní ve zlato. Dává  vám to pocit, že nemůžete udělat chybu, a připadáte si jako génius. Na druhou stranu při medvědím (klesajícím) trhu budete mít opačný pocit a budete si připadat jako hlupák.

Je důležité umět si říct, jestli jsem v dané oblasti skutečně odborník, a případně si připustit, že si na odborníka pouze hraji a mám jen přehnané sebevědomí díky tomu, že na trhu v dané chvíli roste v podstatě vše.

2. Co když se pletu v tom, v čem jsem si dnes na 100 % jistý?

V otázce trhu a investování si v mnoha věcech nemůžeme být jistí na 100 %. Vždy existují  dva tábory. Jeden bude zastávat postoj, že s jistotou vyjde daný scénář, druhý bude zastávat scénář opačný.

Například jeden si myslí, že kryptoměny změní svět, druhý, že je to pouze iluze, která nemá šanci uspět.

Dalším příkladem mohou být úrokové sazby. Někdo zastává názor, že se vrátíme k vysokým úrokovým sazbám, a druhý, že zůstanou na nízké úrovni.

Někteří lidé jsou si jistí, že jsme dnes v jedné z historicky největších bublin, která musí zaručeně prasknout, jiní, že dnes je jen v mnoha ohledech jiná doba.

Až budoucnost ukáže, který z názorů byl pravdivý. Následně se z těch, co měli pravdu, stávají géniové plácající se po ramenou, zatímco ti druzí se cítí hloupě. Problém je, že tato mince se může v budoucnu velmi snadno obrátit.

Je proto důležité mít otevřenou mysl a být připraven na různé scénáře, nejen na to, čemu věříte, protože velmi snadno můžete být na omylu.

3. Co bude při zpětném pohledu vypadat jako samozřejmost?

Dnes je jako samozřejmost bráno, že trhy v postpandemické době rostou.

Centrální banky napumpovaly peníze do ekonomiky. Lidé dostali od vlády pomocnou ruku  formou náhrady mzdy, zaměstnavatelé díky tomu nemuseli propouštět. Lidé měli možnost ušetřit mnoho peněz a některým náhrady přinesly peněz více, než by měli v běžné práci. I díky tomu se objevili hazardéři, kteří neměli nic lepšího na práci než investovat.

A hle, světe div se, akciový trh je výše! Vždyť to bylo jasné!

Teď se ovšem vraťte v čase na konec března roku 2020 a zapomeňte, že víte, co se stalo. Většina lidí i analytiků tvrdila, že je jen otázka času, kdy přijde další pokles. Abych byl upřímný, také jsem očekával více pesimistický vývoj a nečekal jsem zotavení ve tvaru „V“.

Při pohledu do historie nám přijde samozřejmé, že trhy rostly nebo klesaly.

Stejně tak nám v budoucnosti bude při pohledu zpět připadat samozřejmé, že inflace byla v minulosti nízká, vysoká nebo v cílových mezích.

Je dobré myslet na to, že v historii je jasné vše, ale budoucnost zas tak jasná není.

4. Mám jen portfolio, nebo plán?

Je obrovský rozdíl mezi tím, jestli máte soubor investičních nástrojů a produktů, nebo máte investiční plán.

Portfolio obsahuje akcie, fondy, nemovitosti a ostatní typy investic. Plán v sobě zahrnuje systém, který vám pomáhá v rozhodování a jednání.

Když se trhům daří a rostou, bude vám bez problémů fungovat i portfolio bez plánu. Problém nastane, až přijdou těžké časy a trhům se moc dařit nebude. Když nebudete mít plán, který by vám pomohl tímto obdobím projít, budete se na rozbouřeném moři emocí pohybovat bez jakékoliv navigace a nebudete vědět, kterým směrem se vydat.

Mějte svůj plán, který vám pomůže proplout nejen těmi snadnými časy, ale hlavně těmi těžkými, které v dlouhodobém horizontu dříve či později přijdou.

5. Dělám dobrá rozhodnutí nebo mám jen štěstí?

Není nic špatného na tom mít štěstí v investicích, podnikání, životě. Zásadní je si uvědomit, že štěstí není opakovatelný proces. Když budete mít štěstí, vyhrajete v loterii, ale s velkou pravděpodobností to znovu nezopakujete, prostě nepřijdou ta stejná čísla.

Buďte k sobě upřímní a řekněte si, která investice byla jen šťastná volba díky rostoucímu trhu a za jakou investicí skutečně stála vaše šikovnost.

6. Jak jsem reagoval historicky na poklesy?

Všichni známe z právních prohlášení, že minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí.  Je důležité podívat se zpětně, jak jste se chovali během turbulentních období.

Jak jste se například zachovali v březnu 2020? Zpanikařili jste a prodali své pozice? Nic jste nedělali a vyčkávali jste? Zainvestovali jste volné peníze v poklesu?

Vaše chování a reakce v minulosti mohou velmi dobře ukazovat, jak se zachováte a budete reagovat v budoucnosti.

7. Jak disciplinovaně dodržuji svůj investiční přístup?

Máte pečlivě sestavený investiční plán, který vám jasně říká, jak se máte chovat a jak pracovat se svým portfoliem. Disciplinovaně dodržujete plán a pravidla v něm nastavená. Pravidelně portfolio rebalancujete, ale najednou přijde úžasné období růstu.

Vše roste a vám přijde nesmyslné cokoliv prodat. Říkáte si: „To nevadí, že jsem tuto investici převážil, vždyť tak pěkně roste.“ Měsíc na to se vše otočí a to, co jste převážili, udělalo obrovský propad, který se bude vracet mnohem déle, než byste čekali.

Velmi podobně to bude i v opačném případě v době poklesu. Plán vám bude říkat nakoupit, ale emoce vám to nedovolí.

Velmi často v těchto obdobích vaše disciplína a plán vypadají bezcenně a máte tendenci je vynechávat ze hry. To je ovšem zásadní chyba. V investicích je klíčové udržet své emoce pod kontrolou, být disciplinovaný a držet se plánu kontinuálně a ne jen, když máte pocit, že se to zrovna hodí.

8. Je mé portfolio dostatečně připravené na různé vývoje na trzích?

Růstově nastavené portfolio v období býčího (rostoucího) trhu bude úspěšné po většinu času. Ale pořád byste měli být připraveni i na opačný scénář, když trhy uchvátí medvěd a začnou korekce a poklesy.

Vždy myslete na to, že trhy sice častěji rostou, ale umějí i padat.

9. Jaký je můj plán pro další pokles?

Některé poklesy jsou velmi krátké a bez plánu na ně nestihnete ani zareagovat, vizte covidový pokles v březnu 2020. Jiné poklesy a návraty mohou trvat i několik let jako například finanční krize roku 2008. K tomu, abyste mohli reagovat včas, ať už doinvestováním nebo úpravou portfolia, musíte mít plán.

Dřív nebo později zažijeme další poklesy a po nich růsty.

Kolísání je pro trhy přirozené stejně jako pro nás dýchání.

Buďte proto připravení na různé scénáře – jak na špatné, tak na dobré.


Zdroj: https://awealthofcommonsense.com/2021/07/9-questions-for-the-bull-market/

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Investice

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.