Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Akcie a jejich poklesy

Akcie a jejich poklesy je téma, které čas od času proběhne titulky všech médií. V tomto článku se s Vámi chci podělit o to, jak se můžete stavět k poklesům na akciových trzích, aby neruinovaly vaše portfolio.

Poklesy na finančních trzích nejsou něco, čeho byste se měli obávat. Je to vlastně stejné, jako když nadechujeme a vydechujeme. Taky se nebudeme do nekonečna nadechovat (nebo vydechovat), někde se to prostě musí zastavit.  I finanční trhy (a akciové trhy speciálně) mají svoje cykly růstu a poklesu.

 

Výzkum od Morningstar

Agentura Morningstar se zabývala rozsáhlým výzkumem, kdy spočítali, že za posledních 90 let  akcie na jednoleté bázi byly  v poklesu pouze ve 28% případů.  28% je samozřejmě nepříjemných, ale zároveň to znamená, že pokud jste zainvestovali do akcii, pak jste v každém tom roce  se 70% šancí vydělali. Pouze v jedné třetině případů jste prodělali. Na pětiletém horizontu to procento bylo výrazně nižší. Pouze ve 14% případů, jste prodělali, když jste investovali do akcií na 5 let. To už dává celkem pěknou šanci, kdy na 86% jste končili po 5 letech v zisku. Ale protože se bavíme o rentiérském portfoliu, tak Váš investiční horizont pravděpodobně bude delší.
Proto se dívali i na patnáctiletý horizont, a na patnácti letech jste vlastně na akciích -amerických akciích- neprodělali nikdy.

Morningstar

Je důležité si uvědomit, že nejčastějším důvodem, proč investoři prodělávají peníze při investici do akcií, jsou právě jejich emoce. Jsou to právě ty okamžiky, kdy trhy v panice klesají a média jsou zavalena informacemi o tom, že se blíží konec světa, a další velká krize, a že jediná jistota je zlato  a v těchto okamžicích dělají investoři chybu, pokud prodávají. Pokud  akcii v poklesu prodáte  a převedete peníze do hotovosti, už Vám 30% (40%) ztrátu, kterou akcie umí udělat, nikdy nedoženou.

Investiční horizont

Často slýchám od klientů, že jejich investiční horizont je krátký, a že už si nemohou dovolit riskovat ve svém portfoliu kupovat akcie. Ale když spolu mluvíme, zjistím, že jim je třeba 50 let a jejich rentiérský cíl přichází za 10 let. To už samo o sobě není až tak krátký investiční horizont, a navíc je třeba si uvědomit, že i v období čerpání renty, budete chtít, aby Váš majetek vydělával a zhodnocoval se, takže Vaše portfolio nekončí šedesáti lety a okamžikem začátku čerpání, ale končí  okamžikem, kdy majetek buď vyčerpáte nebo zemřete. Tím pádem získáváme investiční horizont na dalších 20, 30, možná i 40 let a při investičním horizontu 10 let a déle, by Vás krátkodobé poklesy na finančních trzích vůbec neměly zajímat.

Základní pravidla

Pro úspěch Vaší investice byste se měli držet dvou pravidel:
pravidlo číslo 1 : Mějte finanční plán!
pravidlo číslo 2 : Dodržujte svůj finanční plán !

Pokud se Vám tento článek a video líbí, tak je pošlete dál a napište mi, co si o tom myslíte.

Přeji úspěšnou cestu za Vaší rentou.

Jiří Cimpel, EFP

6. prosince 2018
|||

Related Posts