Bitcoin v portfoliu dlouhodobého investora

autor: | 15. února 2024

V lednu došlo na poli kryptoměn k zásadnímu milníku. Po mnoha letech schválila americká Komise pro cenné papíry prvních 14 ETF fondů, které budou investovat do bitcoinu. Následovala tak Kanadu, kde ke schválení prvního bitcoinového ETF došlo už v roce 2021 a setkalo se s velkým ohlasem investorů.

“Už před lety jsem nakoupil bitcoiny. Nejprve jsem začal s pár tisíci, ale když jsem viděl, jak to roste, postupně jsem přikupoval. Nakonec jsem nakoupil za necelé 2 miliony Kč. Nejsem žádný kryptonadšenec ani analytik, ale přišlo mi to zajímavé a měl jsem peníze navíc, které jsem si mohl dovolit riskovat. Zase tak moc tomu nerozumím, a proto jsem nakoupil jen bitcoin a nic jiného. Dnes mají hodnotu kolem 15 milionů Kč a já přemýšlím, co s nimi dál. Představa, že na dani ze zisku při jejich prodeji zaplatím přes 2 miliony Kč, mě děsí.”

Jedná se o reálný příběh jednoho z našich klientů, pro kterého byly bitcoiny jen doplňkovou složkou portfolia, které se jinak skládá hlavně z ETF fondů. Překotným růstem ceny bitcoinu se ale v posledních letech tato původně doplňková alternativní složka dostala až na úroveň, kdy měl klient srovnatelný objem majetku v klasických ETF a v kryptu. To samozřejmě není příliš optimální z pohledu diverzifikace rizik. Logicky se tak otevřela otázka, jak tento poměr změnit. Nakonec jsme našli způsob, jak pozici v bitcoinu redukovat bez zatížení daní ze zisku, a to formou darování v rámci rodiny při příležitosti podpory pořízení bydlení pro potomka.

Krypto ETF jako game changer

Příchodem ETF fondů se může život investorů do bitcoinů o dost zjednodušit, minimálně z pohledu daní. Nákup krypta se tím přesune na úroveň fondu a samotný investor nakupuje „pouze“ akcie tohoto fondu. Tím se stává z daňového hlediska investorem akciovým se všemi plusy i mínusy, které taková investice přináší.

Hlavním benefitem se stává možnost využít 3letý daňový test, který jednoduše znamená, že pokud držím danou pozici déle než 3 roky, jsem osvobozen od daně ze zisku při jejím prodeji.

Druhý benefit vidím v jednoduchosti nákupu a správy takové investice, kterou snadno zvládne každý akciový investor bez potřeby řešit účet na kryptoburze a přesuny coinů do svých peněženek.

Avšak všechny tyto výhody se v očích jiného investora mohou snadno proměnit v nevýhody. Přesunem držby bitcoinu pod ETF se celá pozice dostává na regulované území finančních trhů a pochopitelně tím ztrácí velkou část svého “kouzla” v podobě držby aktiva pomyslně mimo systém. Je třeba si uvědomit, že držbou přes ETF nekupujete bitcoin přímo, ale reálně kupujete akcii daného fondu, která bude svou cenu měnit v závislosti na aktuální ceně bitcoinu na burze.

Pro koho se hodí bitcoin ETF?

Investice do kryptoměn a to včetně bitcoinových ETF zůstávají i nadále investicí alternativní a měly by sloužit jako doplněk a oživení portfolia. Je důležité si uvědomit, že mít portfolio bez těchto alternativ je bez problémů, je to často běžný stav a i nadále s tím můžete být úplně „v pohodě“. Naopak mít portfolio postavené jen na těchto alternativách by bylo extrémním rizikem! Pokud však chcete do svého portfolia tuto alternativní složku zařadit, ETF vám to mohou dramaticky zjednodušit. Je jednoduché si říci, že chci v bitcoinu držet například 5 % svého portfolia, které můžete v rámci ETF snadno rozdělit a vše vidět na své jediné investiční platformě.

Byl bych velmi opatrný, nechat se strhnout bitcoinovými nadšenci k očekávání pohádkového zhodnocení a převažovat do této alternativní složky více, než je vhodné. Nenechte se strhnout davem s pocitem, že byste určitě měli tuto alternativu v portfoliu mít, protože vám jinak ujede vlak. Není to nutné, stejně jako to nebylo nutné do teď. Úplně v klidu můžete zůstat mimo kryptosvět a být spokojeným a úspěšným dlouhodobým investorem.

Pokud však stále cítíte zvědavost nebo touhu využít příležitosti a investovat nějakou formou do kryptoměn, připravili jsme pro vás webinář.

webinář 
AKCIE vs. KRYPTO 
v portfoliu dlouhodobého investora

Webinář AKCIE vs. KRYPTO v životě dlouhodobého investora

Abychom se tomuto tématu mohli věnovat více do hloubky, připravili jsme pro vás na 27. 2. od 17 hodin webinář, kde toto téma nejen rozebereme do detailu, ale budeme mít i dostatek času, abychom zodpověděli všechny vaše otázky.

Na webinář jsem si pozval za akcie našeho portfolio manažera Ing. Dana Majstorovićena téma kryptoměn experta a mého kamaráda Petra Kulhánka, který se danému tématu věnuje mnoho let a stejně dlouho se věnuje i asset managementu krypto aktiv.

Plánujeme probrat z různých pohledů následující témata:

 • Riziko vs. odměna
  Jak vyvážit potenciálně vysoké výnosy kryptoměn a jejich vysokou volatilitu?
 • Diverzifikace nebo specializace?
  Měli by investoři kombinovat akcie a krypto, nebo se držet jen jedné oblasti?
 • Budoucnost investování
  Jakým směrem se budou ubírat trhy? Co to bude znamenat pro akcie i krypto?
 • Hedging a diverzifikace
  Jak využít kryptoměny jako nástroj pro snížení rizika.
 • Kombinování akcií a kryptoměn
  Jak mohou tyto dvě třídy aktiv spolupracovat v portfoliu.
 • ETF na krypto
  Jaké nastavení mají první ETF na krypto a pro koho jsou vhodná?
 • Sekce Q&A
  Dáme prostor pro dotazy od posluchačů a společnou diskuzi.

Webinář stojí 299 Kč, za které získáte nejen možnost zúčastnit se 2hodinového on-line vysílání, ale také dostanete k dispozici záznam celého webináře, ke kterému se budete moci kdykoliv vracet. Už před webinářem, stejně jako v jeho průběhu, budete mít možnost pokládat nám otázky, které se budeme snažit zodpovědět.

Neváhejte a registrujte se ještě dnes na tento webinář, kde budete mít jedinečnou příležitost sledovat setkání těchto dvou do nedávna zcela neslučitelných světů AKCIÍ a KRYPTOMĚN.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.