Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Brexit. Měsíc poté.

brexit2Před měsícem to v novinách vypadalo, že se blíží konec světa. Měli jsme krátce po britském referendu, kde se přes 50 % hlasujících vyslovilo pro odchod Velké Británie z EU. Všechny noviny hrozily ztrátou důvěry na trzích a psaly o budoucích velkých poklesech.

Jaká je ale realita o měsíc později?

Brexit. Měsíc poté.Všechny hlavní akciové indexy již dohnaly ztráty, které těsně po oznámení Brexitu získaly. Dokonce i hlavní britský akciový index FTSE 100 byl již začátkem července, jen týden po referendu, o 4 % v zisku oproti hodnotám před referendem.
Toto rychlé uklidnění trhů je způsobeno hlavně uvědoměním, že proces odchodu Británie z EU bude otázkou let a ne týdnů nebo měsíců. Zásadní pro rychlé zotavení bylo také pochopení, že se nejedná o ztrátu důvěry investorů, jako tomu bylo například v hypoteční krizi v roce 2007. Pokud politická vůle setrvá v současném nastavení, nečeká nás žádné politické ani ekonomické zemětřesení a odchod Británie z EU s sebou nemusí nést ani významné hospodářské důsledky. To si investoři uvědomili a nyní budou vyčkávat na další vývoj na obou stranách průlivu La Manche.

Co pro nás Brexit znamenal?

Brexit pro nás znamenal jen potvrzení důležitosti diverzifikovat portfolia mezi různá aktiva. Díky rozložení investic do různých tříd aktiv jsme rychle vyrovnali pobrexitovou korekci. V okamžiku poklesu akcií totiž zaznamenaly  silný nárůst americké státní dluhopisy a významně posílily i nemovitostní fondy, které máme standardně v portfoliu. Znovu se tím potvrzuje alokace portfolia Nobelovy nadace, které nejčastěji v portfoliích využíváme.
V článku těsně po Brexitu jsme avizovali danou situaci jako vhodný okamžik k případnému mimořádnému nákupu za výprodejové ceny, což se potvrdilo a klienti, kteří tuto radu následovali, si již nyní připsali zajímavé mimořádné zhodnocení. Nadále trh sledujeme a budeme Vás na podobné mimořádné příležitosti upozorňovat. Mějte ale na paměti, že taková příležitost je jen malou třešničkou na dortu. Hlavním stavebním kamenem úspěšné investičního portfolia je disciplinované dodržování zvolené investiční strategie.
24. července 2016