Dědická daň z US akcií

Dědická daň z US akcií. Můžete přijít i o 40 % portfolia!

autor: | 24. května 2023

Diskuze na téma dědická daň z US akcií je v posledních měsících velmi živá. Nejvíce ji víří určitá nejistota v otázce povinnosti platit jako občan ČR dědickou daň v USA jen proto, že držím americké akcie.

Otázka ale není, zda musím nebo nemusím zaplatit dědickou daň. Tu při naplnění konkrétních podmínek zaplatit musím. Nejistota pramení spíše z nedostatku konkrétních případů a zkušeností, jak se ve skutečnosti v praxi postupuje. Zjednodušeně řečeno, jestli se někdo vůbec dozví o tom, že vám taková povinnost vznikla, a bude po vás zaplacení daně vyžadovat, nebo ne.

Dědická daň v USA

Pokud vlastníte majetek v USA v podobě cenných papírů s US domicilem v hodnotě přesahující 60 000 USD, uplatňuje se na něj v případě vašeho úmrtí dědická daň. Ta s velikostí majetku narůstá až na 40 % jeho hodnoty. Tuto daň musí dědici zaplatit.

USA nejsou výjimkou. Dědická daň se uplatňuje ve velké části světa. Výjimkou jsme naopak spíše my v ČR, kde dědickou daň nemáme vůbec.

Dědická daň z US akcií – jak se jí vyhnout

Nejsnazší cesta, jak dědickou daň v USA vyřešit, je se jí úplně vyhnout. Popíši pár způsobů, jak toho dosáhnout.

Držet americké akcie pod limitem

Pokud máte v US akciích řádově jen stovky tisíc korun, bez problémů se vejdete do limitu 60 000 USD (1,38 milionu Kč při kurzu 23 Kč za dolar), na který se dědická daň v USA nevztahuje. Můžete tak být zcela v klidu ohledně případných dopadů dědické daně na pozůstalé.

Nedržet cenné papíry v USA napřímo

Jedná se o nejjednodušší variantu, jak se vyhnout riziku americké dědické daně. V portfoliích našich klientů využíváme pro investice ETF fondy, které jsou vydávané v rámci Evropy a mají evropský ISIN (nejčastěji začíná IE… nebo LU…). I když tyto fondy mohou držet ze 100 % americká aktiva (například index S&P 500), americká dědická daň se na ně nevztahuje.

Podobné je to i v situaci, kdy investujete prostřednictvím klasických podílových fondů. I když tyto fondy investují do amerických akcií a dluhopisů, dědí se v případě vašeho úmrtí podílové jednotky vydávané v ČR nebo Evropě. A na ty se americká dědická daň nevztahuje.

Držet cenné papíry prostřednictvím právnické osoby

Pokud chcete držet americké akcie napřímo a chcete se vyhnout riziku, že vaši dědici zaplatí dědickou daň, může být cestou jejich držba prostřednictvím právnické osoby. Nakupovat je můžete přes klasické s.r.o. nebo na účet svěřenského fondu nebo rodinné nadace, jak to vídám u našich klientů. V takovém případě totiž při vašem úmrtí nedochází ke změně vlastníka cenného papíru. Ten je i nadále ve vlastnictví dané společnosti. Mění se případně pouze vlastník dané společnosti a to podle českého řádu a daňového práva.

Pozor! Je třeba ale počítat s tím, že forma držby cenných papírů přes právnickou osobu má negativní daňové dopady. Právnické osoby nemají osvobození od daně po splnění tříletého daňového testu jako fyzické osoby. Zisk také daní o něco vyšším procentem než fyzická osoba.

Dědická daň z US akcií – jak ji minimalizovat

Jsou situace, kdy se riziku dědické daně nemůžete úplně vyhnout. Například pokud vaše investiční strategie stojí na obchodování amerických cenných papírů a vy je v portfoliu zkrátka chcete mít.

Společné účty (joint account)

V zahraničí se jedná o často využívané nastavení, ale české banky možnost založení společného účtu pro více vlastníku standardně bohužel nenabízí. U nás v ČR známe nejčastěji roli disponentů, kteří mohou s účtem nakládat podobně jako jeho vlastník, ale vlastník účtu je z pohledu zákona i dědického řízení vždy jen jeden.

V případě společného účtu jsou ale reálně vlastníci účtu minimálně dva. Majetek na účtu se mezi vlastníky dělí rovným dílem. Když na takovém účtu držíte cenné papíry, dědí se v případě úmrtí jednoho z vlastníků pouze polovina. Problém s dědickou daní se tím sice zcela nevyřeší, ale jeho velikost jsme snížili na polovinu.

Společné účty nabízí například Interactive Brokers nebo je běžně otevírají například švýcarské privátní banky. U těch ale musíte počítat s minimálním limitem pro vklad většinou od 1 milionu EUR.

Krizový scénář

Riziko US dědické daně vznikne jen tehdy, když v okamžiku úmrtí držíte na svém majetkovém účtu cenné papíry s US ISINem. Když je vám například 40 let, je riziko vašeho náhlého úmrtí většinou relativně nízké. Pokud tedy nedojde k vašemu náhlému úmrtí následkem nehody, měli byste mít dostatek času odprodat preventivně ze svého portfolia všechny US pozice, kdyby se váš zdravotní stav zhoršil.

Není to samozřejmě jistota, ale je to scénář, se kterým můžete pracovat jako s jednou z úrovní svého investičního risk managementu.

Zaplacení dědické daně pojistkou

Povinnost platit dědickou daň vzniká pochopitelně až v případě vašeho úmrtí a vaše úmrtí je riziko, které si můžete pojistit. Navíc do určitého věku za velmi příznivou cenu. Pro ilustraci uvedu zjednodušený příklad: při investici do US akcií v hodnotě 20 milionů Kč by zvažovaná 18% dědická daň byla 3,6 milionu Kč. Životní pojistka na částku 3,6 milionu Kč by tak vyřešila problém, protože dědicové by mohli případnou daň uhradit z pojistného plnění.

S dědickou daní z US akcií můžete také počítat

Daně a smrt jsou jediná jistota, kterou v životě máme. Můžete tak k celé věci zaujmout i strategii, kdy budete s danou daní prostě počítat. Když máte v US akciích například 10 milionů Kč, které tvoří 20 % vašeho portfolia, bude zaplacená daň tvořit zhruba 3,5 % hodnoty celého portfolia, které dědici zdědí. A to už není tak strašný pohled na věc. Pokud budete s tímto scénářem pracovat jako s nejhorší variantou, může to být přijatelné.

Problematika dědické daně v zahraničí je velmi obsáhlá. Proto doporučujeme vždy konzultovat konkrétní situaci s daňovými poradci.

Náš pohled americkou dědickou daň

My se v principu snažíme daňovým rizikům v portfoliích našich klientů vyhýbat. A protože je naší strategií dlouhodobé držení a široká diverzifikace portfolia, preferujeme držbu cenných papírů formou pasivních ETF fondů s evropskými ISINy. Americké dědické dani se tak dokážeme zcela vyhnout a dědicům tím nekomplikujeme život.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Dědictví | Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.