Dejte bohatství smysl

autor: | 30. srpna 2023

Jeden můj letní tweet o bohatství vyvolal ohromnou odezvu. V příspěvku jsem se zmínil o své zkušenosti z práce s bohatými podnikatelskými rodinami. Jádro mého tweetu bylo spojeno s výrokem jednoho z našich klientů, který řekl, že jeho manželka mu kupuje zmrzlinu Häagen-Dazs jenom tehdy, když je v akci.

tweet na sociální síti twitter

Tento výrok měl odpovědět na otázku: „Jak jako rodina přistupujete k penězům a majetku?“ Snažil se mi tím ukázat, že i když disponují obrovským majetkem v řádech stovek milionů korun a generují desítky milionů korun ročně z podnikání, stále žijí podobně jako v dobách, kdy neměli téměř nic.

Ve svém tweetu jsem upozornil na nesoulad mezi rozsahem majetku a životním stylem, který často vidím u úspěšných podnikatelů. Mým záměrem nebylo naznačit, že podnikatelé se stydí za svůj úspěch nebo mají strach ho projevit. Vidím to spíše jako obavu z toho, že změna životního stylu by mohla vést ke ztrátě vlastních principů a hodnot nebo k ohrožení vztahů s nejbližší rodinou a přáteli.

Čeho se bohatí obávají

Většina podnikatelů, se kterými hovořím, sdílí pocit, že jejich dosavadní životní styl jim pomohl vychovat zdravé a chytré děti a vytvořit fungující a přátelské vztahy. V ideálním případě jim to také umožnilo udržet si pevné manželství a zdravý rozum. Mají oprávněnou obavu, že změna životního stylu by mohla ohrozit tyto základní hodnoty, na kterých stavěli svůj život a úspěch.

Většina z nich se nachází ve věku 50 let a více. Vnímají, že nechtějí udělat chyby, které by je mohly postavit na začátek, kdy by museli znovu budovat svůj život. Nejjednodušším řešením je nezměnit nic a setrvat v ustálené cestě.

Když jsem zmínil „stud“, neměl jsem na mysli stud z úspěchu, ale spíše obavy ze závisti. Mnoho našich klientů a investorů podniká ve středně velkých a malých městech. Mají tak obavy, že příliš viditelný projev jejich úspěchu, jako luxusní nemovitost nebo sportovní auto, by mohl vyvolat negativní reakce.

Jeden investor mi například vyprávěl, jak si ve svých 65 letech postavil svůj první dům. Předtím žil v nájmu a veškeré volné peníze investoval zpět do svého podnikání. Když si k novému domu koupil ještě své vysněné Porsche, nepromluvila s ním už ani noha u stolu. Samozřejmě si nemohu být jistý, zda tato změna byla jediným důvodem, proč s ním lidé přestali komunikovat, jeho příběh byl složitější.

Právě obava z toho, že změna v majetkových poměrech způsobí ztrátu přátel a důvěry okolí, je to, co mnohým neumožňuje upravit svůj životní styl. Nedokáží tak smysluplně využít potenciál akumulovaný v majetku pro zlepšení života svého nebo svých blízkých.

Nemyslím, že by bylo smyslem po prodeji firmy nebo získání velké částky peněz například z prodeje nemovitostí začít žít zhýralým životem milionáře. Vždy se snažím s klienty otevřít důležitou diskuzi o tom, jak dát nahromaděnému majetku smysl, který bude odrážet investovaný čas a obětovaný život. Chci najít způsoby, jak vrátit tento nahromaděný potenciál zpět do jejich nového života.

Jak si užívat své bohatství a přesto se nezměnit

Je třeba najít rovnováhu v tom, jak utrácet, aniž byste se ztratili v realitě lidí, kteří jsou pro vás důležití. Existují změny životního stylu, které nemusí být zjevně dramatické a na první pohled okolí patrné, přesto vám do života vnesou více radosti a pohodlí.

Například na dovolenou můžete létat první třídou a nikdo nemusí vědět, jakou třídou letíte. Můžete si vybrat mnohem exotičtější destinaci, aniž byste sdíleli fotografie z cesty na sociálních sítích a pořádali jejich promítání mezi přáteli hned po vašem návratu. Můžete investovat do svých vnoučat a dětí a podporovat jejich zájmy a vzdělání bez negativních důsledků. Můžete změnit způsob nakupování i to, co nakupujete, aniž by to bylo do očí bijící. Drahou kabelku vaši přátelé pravděpodobně nepřehlédnou, ale nákup kvalitnějšího sportovního vybavení – třeba elektrokolo nebo nové golfové hole – závist v jejich očích nejspíš nevyvolá. Obecně nejvíce negativních reakcí vyvolávají nákupy zaměřené na status, například drahé kabelky, hodinky nebo sportovní auta.

Podle mého názoru by měl majetek sloužit, pomáhat a vrátit to, co jste do něj investovali. Majetek bez konkrétního užitku přináší pouze starosti a práci. Proto jste ho celý život nebudovali, aby vás nakonec zaměstnal. Je důležité dát vašemu bohatství smysl a najít způsoby, jak ho smysluplně využít pro zlepšení vašeho života nebo života vašich blízkých.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Bitcoin v portfoliu dlouhodobého investora

V lednu došlo na poli kryptoměn k zásadnímu milníku. Po mnoha letech schválila americká Komise pro cenné papíry prvních 14 ETF fondů, které budou...

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.